reklama

V prvom roku vyseparovali Trnavčania takmer 840 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu

Spoločnosť FCC Trnava zverejnila výsledky vývozu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu za rok 2021 v meste Trnava.

Hnedé nádoby na biologicky rozložiteľné kuchynské odpady začali fungovať v Trnave od januára 2021 v súvislosti s novelou zákona o odpadoch a zákonou povinnosťou, ktorá obciam a mestám nariadila separovať tento druh odpadu mimo klasický komunálny odpad.

„V roku 2021 FCC Trnava zviezla z bytových a rodinných domov v Trnave 838,4 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Najviac odpadu, viac ako 105 ton, bolo zvezených v auguste,“ informovala Zuzana Krenyitzká, manažérka komunikácie FCC Slovensko.

Ilustračné foto: FCC Trnava

Počas prvého mesiaca vytriedili Trnavčania necelých 10 ton biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu, vo februári to bolo takmer štvornásobne viac, v marci a apríli sa objem zvýšil na takmer 50 ton.

Počas letných mesiacov už v Trnave odviezla FCC 96 ton v júli a rekordných 105 ton v auguste.

„Narastajúci trend objemu zvozu biologicky rozložiteľného odpadu súvisel hlavne so zvýšením počtu dostupných odpadových nádob na kuchynský odpad v jednotlivých častiach Trnavy, ale aj s vyšším zapojením a dôslednosťou Trnavčanov v triedení odpadu,“ uviedla Zuzana Krenyitzká.

Spoločnosť FCC Trnava skonštatovala, že odpad bol už od začiatku zvozu relatívne čistý a v hnedých kontajneroch sa nachádzalo väčšinou to, čo do nich skutočne patrí.

„Obyvatelia Trnavy triedia stále dôkladnejšie, stále viac používajú biologicky rozložiteľné vrecká alebo odpad vyhadzujú bez obalov, čo predstavuje najekologickejšie riešenie. Aj v súčasnosti sa však stáva, že v odpade ešte nájdeme plastové tašky zo supermarketov či mikroténové vrecká, ktoré do takéhoto odpadu rozhodne nepatria,“ pripomenula.

Biologicky rozložiteľný kuchynský odpad putuje do bioplynových staníc alebo kompostární, kde sa ďalej zhodnocuje na cennú energiu a prírodné hnojivo.

„Kuchynský odpad, ktorý v Trnave zvážame ide na ďalšie zhodnotenie do našej zmluvnej bioplynovej stanice, kde je následnými procesmi transformovaný na elektrickú energiu. Dôkladným triedením občania znižujú množstvo komunálneho odpadu, čím prispievajú k šetreniu životného prostredia,“ doplnila spoločnosť FCC.

ZDROJ: FCC Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 19. januára 2022 10:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.