reklama

V Trnave pribudnú od 1. januára 2021 kontajnery na kuchynský odpad, v domoch sa zníži frekvencia zberu komunálneho odpadu

Mesto Trnava v súvislosti s novelou zákona o odpadoch mení niektoré ustanovenia Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi na území mesta Trnava. Úpravy vo VZN s účinnosťou od 1. januára 2021 schválili poslanci mestského zastupiteľstva 8. decembra 2020 a prinášajú viacero zmien, ktoré vám teraz priblížime. Zásadnou úlohou mesta a pripravovaných zmien je posilniť separovanie odpadov a zvýšiť celkové povedomie obyvateľov o potrebe separovania.

Prvou dôležitou zmenou je zákonná povinnosť zavedenia zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností. Mesto Trnava zavádza zber tohto druhu odpadu prostredníctvom 120 – litrových zberných nádob s frekvenciou zberu dvakrát týždenne.

Kontajnery budú rozmiestnené na určených zberných miestach na území mesta. Ich zoznam samospráva zverejní na oficiálnej stránke, prípadne prostredníctvom osvetovej kampane.

Do kategórie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností patria tepelne upravené aj neupravené zvyšky potravín rastlinného aj živočíšneho pôvodu, starý chlieb a pečivo, mliečne výrobky, vajcia a ich výrobky, potraviny po záručnej dobe, alebo potraviny inak znehodnotené. Vhadzovať sa bude všetko bez obalov alebo v kompostovateľnom vrecku od mesta.

Zavedenie zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu má stáť rozpočet približne 50-tisíc eur ročne.

Ilustračné foto

Novinkou zavedenou vo VZN je stanovenie limitu pre zmesový komunálny odpad na 2 litre na osobu a jeden deň. Na základe tohto limitu mesto zabezpečí prostredníctvom zberovej spoločnosti, ktorá má s mestom uzatvorenú zmluvu, dostatočné množstvo zberných nádob.

Nové VZN tiež mení frekvenciu zberu zmesového komunálneho odpadu v rodinných domoch. Namiesto týždennej bude od roku 2021 frekvencia jedenkrát za dva týždne.

Dôvodom je posilnenie možností separovaného zberu, čoho výsledkom má byť pokles objemu zmesového komunálneho odpadu.

Frekvencia triedeného zberu odpadov (z obalov a odpadov z neobalových výrobkov zbieraných spolu s obalmi) pri rodinných domoch je zmenená z frekvencie 1-krát za 4 týždne na frekvenciu zberu, ktorá bude stanovená v harmonograme triedeného zberu odpadu v minimálnom počte jeden raz mesačne. Mesto zároveň ruší vrecový systém zberu.

Mesto Trnava odhaduje, že v roku 2021 dosiahne na základe zmeny frekvecnie vývozu komunálneho odpadu v rodinných domoch úsporu 120-tisíc eur.

V bytových domoch stanovuje novelizované VZN frekvenciu zberu odpadu jeden až trikrát týždenne, ojedinele 2-krát mesačne, prostredníctvom 1100 l zberných nádob a raz alebo dvakrát týždenne prostredníctvom nádob s objemom 120 a 240 litrov. Počet nádob závisí od počtu obyvateľov bytového domu, ktorému nádoby prináležia.

Pri bytovkách s polopodzemnými zapusetými kontajnermi s objemom 2,4 m³, 3 m³ a 5 m³ je určená frekvencia vývozu odpadov v intervaloch od jedného vývozu týždenne po jeden zber za mesiac, prípadne podľa údajov zo senzorov.

Pre fyzické osoby – obyvateľom mesta Trnava je vo VZN doplnený nový spôsob zberu použitých jedlých olejov a tukov. Použité jedlé oleje a tuky sa môžu bezplatne odovzdať do uzamykateľných zberných nádob, ktoré sú umiestnené na troch zberných miestach v rámci mesta – pri predajni COOP Trnava na Botanickej 9, pri predajni COOP Trnava na Čajkovského 4, a v Trnavskej arcidiecéznej charite na Hlavnej 43.

Na území mesta bude zavedený kalendárový zber elektroodpadov. Ide o novú službu v oblasti ekologického nakladania s elektroodpadom, ktorá poskytuje občanom odovzdať elektroodpad bezplatne priamo na adrese svojho bydliska.

O organizovaní kalendárového zberu elektroodpadu bude mesto informovať v dostatočnom časovom predstihu.

Ulož ako PDF
Napísal 8. decembra 2020 14:06. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

35 komentárov pre “V Trnave pribudnú od 1. januára 2021 kontajnery na kuchynský odpad, v domoch sa zníži frekvencia zberu komunálneho odpadu”

 1. 1
  Šup šup says:

  Zníženie frekvencie zvozu odpadu z rodinných domov vyriešia jednotlivci tak, že odpad vhodia do kontajnerov pred bytové domy. Nikto im v tom nebráni.
  Dovoz smetí do veľkokapacitných kontajnerov už dávno intenzívne prebieha. Stačí pozorovať niektoré kontajnery v blízkosti cesty. Každú chvíľu zastaví automobil a šup šup smeti do kontajnera.
  Veľkokapacitné kontajnery bývajú často preplnené, smetie potom býva aj okolo nich. Takže tých senzorov asi veľa nebude.

  • 1.1
   Kocur says:

   Nemyslím si. Pretože asi polovicu komunálneho odpadu tvorí kuchynský odpad. Takže kto bude poctivo oddeľovať a hádzať čo kam patrí, vystačí s kontajnerom na komunálny odpad v pohode 2 týždne.

   • 1.1.1
    DS says:

    Ešte nám vysvetli, kto vozí smetie v autách a hádže ho do kontajnerov.

    • 1.1.1.1
     Kocur says:

     To bohužiaľ neviem. Bývam od narodenia v RD, mám 10 rokov kompostér, triedim sklo, plasty a papier a 120 l smetnú nádobu zaplníme ako 4 členná rodina skoro po mesiaci.

     • 1.1.1.1.1
      abc says:

      Ak bude možnosť vhadzovania smetí do iných kontajnerov, ako budú takéto bezcharakterné indivíduá prinútené aby separovali svoj odpad a nevhadzovali ho do kontajnerov za ktoré platia obyvatelia sídlisk?
      Táto činnosť je ekvivalentná krádeži. Okrádaní sú tí, na ktorých sa platba za odvoz týchto smetí rozpočítava. Kontajnery si uzamknúť ani dať do dvora nemôžu, ale platiť musia.
      V nových bytových domoch si to riešia uzamknutím kontajnerového stojiska.
      Pokiaľ bude možnosť verejne prístupných kontajnerov, dovtedy táto spoločnosť v separovaní odpadu radikálny krok neurobí. Ľudí nevymeníš.

    • 1.1.1.2
     Ludo says:

     No vozia, asi z tých RD. Musím ich nafotiť.

    • 1.1.1.3
     Peter says:

     Napr. na Hlbokej sú to 2-3 autá takmer denne, občas vidím vyhadzovať aj z dodávky.
     Jedného (bmw s vozíkom) som sa spýtal či tu platí za smeti a povedal, že tu býva a ako prišiel, tak hneď odišiel ale bez smetí v niekoľkých vreciach.
     Mal som mu povedať, že keby si kúpil lacnejšie auto, tak by mu zostalo na poplatok za smeti aj na kávu. :)

     • 1.1.1.3.1
      Recept says:

      Špeciálne ráno a počas dopoludňajších hodin je čas vyprázdňovania kufrov automobilov. Zastanú v blízkosti kontajnerov a plné vrecia smetí putujú do ich útrob.
      Nikto kompetentný to nerieši, veď aj tak sa to zaplatí.
      Možno by mali byť kontajnery označené, pre koho sú určené.
      Sem tam aj nejaké foto cudzej postavičky aj s ŠPZ auta…

 2. 2
  :-) says:

  Áno,áno.Vy občania len pekne separujte,majte robotu navyše a my Vám za to ešte zvýšime poplatky.Nie je to v civilizovaných krajinách západnej EU presne naopak?Čistou náhodou tam občania za odmenu,že separujú odpad nemajú poplatky ponížené,alebo premietnuté napr. v dani z nehnuteľnosti.Zaujimavé,že na zahraničných služobných cestách sa o tom radnica neinformuje.

 3. 3
  hejter says:

  Dobre tomu rozumiem, že vlani zvýšili poplatok za odvoz odpadu a teraz idú znížiť frekvenciu vývozu? Takže sa bude platiť viac za menej služieb?

  • 3.1
   jopi says:

   No možno nám to dajú lacnejšie=)) prehodnotia ako aj dane- kvôli Cov.19 veľa ľudí bez práce, súkromníci to isté veľká daň za nebytovky … ale daň neznížia .
   tak kde je to ich prehodnotenie ako nasľubovali !!!
   Musím dať dan mestu a deti nech si pozerajú cez prsty
   Zlá doba

   • 3.1.1
    DPH says:

    Sľúbiť nie je dať, je stará ľudová múdrosť. Trnavská samospráva prezentovaná ako vzor pre ostatné samosprávy formou klamstiev a poloprávd, okráda svojich voličov o financie rôznymi podvodnými spôsobmi. V roku 2015 zvýšenie poplatkov za zvoz komunálneho odpadu z dôvodu triedenia odpadu. Vraj moc triedime a peniaze získané z predaja plastov, papiera, skla, idú na zvyšovanie životnej úrovne vybraným poslancom. V Nitre snímačmi prepojený systém s dispečingom určuje trasu a frekvenciu zvozu pri podzemných kontajneroch. Malá dedina pri Ilave, zvíťazila v rámci Európy spôsobom organizácie zvozu odpadu pomocou snímačov, umiestnených na 120l nádobách a rukách pracovníkov zabezpečujúcich zvoz odpadu. Občan zaplatí koľko odpadu vyprodukuje. V Trnave plať a ne piiíí !!!!

    • 3.1.1.1
     NevecGdo says:

     Velmi pochybujem, ze mesto zaraba nejake horibilne sumy za plast, papier a sklo. Za spravnu separaciu znizi max cenu za komunal.
     S tou spravnou separaciou je to bieda aspon co vidim co vsetko pre buranov patri medzi papier a plast, kludne tam nasypu komunal odpad.
     Jedna vec ze znehodnotia separaciu inych a dalsia vec na plastoch sa asi tazko zaraba, skoro ziadny sa nevykupuje.

     Za Tackou pri K.Mahra su neustale rozhadzane kontajneri, od vyberacov vyzera to tam otrasne. Hollywood burger tam pravidelne odkladal po zemi svoje sklene poharky od majonez, kludne 4 az 5 ks plató tam vyhodili.

     • 3.1.1.1.1
      DPH says:

      V roku 2015 zvýšené poplatky za zvoz komunálneho odpadu, vraj veľa separujeme. Všade inde sa poplatky znižujú v Trnave sa koná opak. Domnievam sa že investor z Mexika po získaní 50% podielu v ASA Trnava potrebuje vrátiť čo najskôr investíciu. Situácia v bankách mizivá, na úrokoch sa nedá zarobiť, tak sa hľadá spôsob ako otočiť peniaze. Čo sa týka triedenia tá situácia na trhu sa mení a teraz je výkup plastov pre lacnú ropu a prepad priemyslu spomalený. Neviem koho považuješ za buranov, ale v Špačinciach triedený odpad zvážajú spolu aj napriek tomu že je príkladne roztriedený. Situácia so sklom je taká že slovenský výrobca výrobkov zo skla musí 30 000 t dovážať zo zahraničia pre nedostatok suroviny na Slovensku. Čo sa týka nesprávneho nakladania s odpadom na to je tu mestská polícia aby zjednala poriadok a najskôr upozornila a pri opakovanom priestupku pokutovala. Je hlavná činnosť vyberania pokút za nezaplatenie parkovacieho poplatku z hľadiska výchovy a činnosti MP by sa rozšírila a zvýšila jej dôveryhodnosť.

      • 3.1.1.1.1.1
       NevecGdo says:

       Burani su vsetci co sypu komunalny odpad do kontajnerov do ktorych nepatri.

       Komunalny odpad znehodnoti papier, ak ho tam vysypes.

       Vacsina plastov sa neda zhodnotit. pet flase a pod sa daju, ale ako urcite percento pri vyrobe, aj tak musis pouzit ropu.
       Najlepsie co sa da urobit s nerecyklovatelnym plastom je spalit, ale musis ho mam urcite mnozstva nemozes dat lažo plažo cokolvek spolu a spalit to, preto sa separuje a este potom triedi.

       Na Slovensko sa dovazaju aj stare pneumatiky, kedze je to surovina v cementarkach, Co sa nezda Budajovi, kedze si nepredstavoval, ze min. živ. prostredia je z velkej casti o odpadoch a nerozumie tomu a ludom co tomu rozumia nedoveruje. hold po volbach nam obsadili posty nepripraveni ludia a aj to tak vyzera.

       • 3.1.1.1.1.1.1
        DPH says:

        Pokúsim ti vybaviť exkurziu v prevádzke, kde recyklujú igelit v stave aký nechceli brať ani v Číne. To len v snahe rozšíriť tvoje vedomosti, aby si nebol ako tí nepripravení do štátnych služieb. Čo sa týka pneumatík majú výbornú výhrevnosť a o to cementárňam ide z dôvodu znižovania finančnej záťaže. Naše úrodné polia sú pravidelne prihnojované spalinami unikajúcich počas prevádzky s vypnutými filtrami. Svedčia o tom rozbory pôdy v až 20 km okruhu okolo elektrární. Technológia s pridávaním posekaných pneumatík a následného pridávania do povrchovej úpravy ciest je stará 40 rokov, len ťažko sa presadzuje z dôvodu následnej menšej spotrebe asfaltov. Jana z Búdy mohlo ÚV OĽaNO exportovať do Bieloruska ako Fidel Castro posielal Che Guevaru po krajinách, kde bolo treba robiť revolúciu. Záverom, spaľovanie je najhorší spôsob v nakladaním s odpadmi.

        • 3.1.1.1.1.1.1.1
         NevecGdo says:

         Ake je podla teba lepsie nakladanie s odpadom, ktorý inak skonci na skladke? ak nie spalovanie?

         • 3.1.1.1.1.1.1.1.1
          Bypass says:

          Spálením stoviek ton tuhých látok sa vytvoria stovky ton plynných produktov. Rozptýlia sa v atmosfére. O účinnosti bypassovaných filtrov radšej pomlč.
          Toto je riešenie?

          • 3.1.1.1.1.1.1.1.1.1
           NevecGdo says:

           A teda to riesenie?
           Najlepsie je odpad nevytvarat,alebo ho vyrabat co najmenej. Tvrdene plasty nespracujes a nielen tie.
           Pet flase sa daju, ale vacsina plastov ma dve moznosti skladka alebo spalovna . Rozny plast pri roznych teplotach spalit kedze obsahuju aj rozne primesy
           Je inak fascinujuce ako ludia bud uplne na to seru z vysoka,lebo ved ini mozu a relativizmus vo vsetkych smeroch frci. a potom ti co si myslia ako sa vaetko da spracovat,ale zase len niekto ini to ma urobit.

          • 3.1.1.1.1.1.1.1.1.2
           Bypass says:

           Nevedkovi.
           Na otázku sa patrí odpovedať. Nie klásť protiotázku. K všetkému sa vyjadruješ, tak sa vyjadri aj k produktu spaľovania, k jeho šíreniu v atmosfére, dopadom na životné prostredie a zdravie obyvateľov.
           100 ton plastov z pet fliaš je ďaleko rozumnejšie mať pod kontrolou v tuhej forme, ako v ovzduší.

          • 3.1.1.1.1.1.1.1.1.3
           NevecGdo says:

           Nejde mi reagovat na ten tvoj posledny prispevok. tak pisem k tomuto

           Pet flase sa daju recyklovat a je blbost ich spalovat. Co s tym odpadom co sa neda recyklovat, ved napis riesenie.

           Myslim ze som ti napisal odpoved, len ti chyba to prepojenie aby si tusim cosi pochopil. Je to uz lepsie ak pisem tvojim sposobom?

          • 3.1.1.1.1.1.1.1.1.4
           Bypass says:

           Nevedkovi 2
           Myslím, že som sa vyjadril zrozumiteľne. Lepších 100 ton plastov v tuhej forme, ako vo vzduchu. Ak ti toto opakované vyjadrenie nestačí, tak ja ti už žiaľ nemôžem pomôcť.
           Ak sa tu hráš na chytráka, tak nám konečne opíš putovanie produktov spaľovania v atmosfére. Nejako sa k tomu nevyjadruješ.

          • 3.1.1.1.1.1.1.1.1.5
           NevecGdo says:

           Evidentne z nas dvoch si tu tym Nevedkom Ty. Dalej nie je potrebne s tebou diskutovat. Zakop sa do odpadu kam patris aj s tvojou komunikaciou

          • 3.1.1.1.1.1.1.1.1.6
           Bypass says:

           Milý Nevedko,
           z tvojich doterajších príspevkov (ku všetkému) je zrejmé, že už si všade bol a všetko videl. V poslednom príspevku si predviedol, že keď so svojou rétorikou nevieš ako ďalej, tak urážaš.
           So svojou prezývkou “Nevedko” by si mal zachádzať citlivejšie. Správaš sa k nej nedôstojne, keď ju podsúvaš iným. Naviac ju máš zakódovanú vo svojom nicku.

          • 3.1.1.1.1.1.1.1.1.7
           NevecGdo says:

           (-:

 4. 4
  Ekológ says:

  Aby bolo jasno.

  Obce a mestá od júla 2016 neplatia zberovým spoločnostiam za zber a odvoz triedeného odpadu – papieru, plastov, kovov a skla.
  Tieto položky za nich priamo uhrádzajú výrobcovia a dovozcovia vytriedených komodít, ktoré poverili svojím zastupovaním jedenásť organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV), akou je aj ENVI – PAK. Pre občana to v jeho bežnom živote znamená, že v súlade so zákonom o odpadoch neplatí za vytriedený papier, plasty, kovy a sklo. A od 1. mája 2017 ani za nápojové kartóny, tzv. viacvrstvové kombinované materiály. To znamená, že náklady za triedený zber nie sú súčasťou poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad. Občan je tak motivovaný ku zvyšovaniu podielu triedeného odpadu na trhu s komunálnym odpadom. Ide o systém, ktorý je dlhé roky úspešne uplatňovaný v západoeurópskych krajinách (napr. Nórsko, Belgicko), ale i v ČR.

  https://envipak.sk/clanok/obcan-neplati-za-triedeny-zber-komunalnych-odpadov-

  https://www.naturpack.sk/sluzby/obce/samospravy/separovanie-odpadu-v-samosprave/

  https://envipak.sk/clanok/14-Z-coho-budu-OZV-financovat-triedeny-zber

 5. 5
  NevevGdo says:

  A teda to riesenie?

  • 5.1
   DPH says:

   Na Slovensku je plánované mať v prevádzke 7, 7 , 7 spaľovní odpadu. Na zabezpečenie čo najefektívnejšieho zhodnotenia s výrobou tepla na vykurovanie domácností a budov. V Trnave túto vymoženosť máme, vykurovanie odpadovým teplom z atómky. Takže odpadá 50% benefitov. Keď že je to dobrý kšeft, v J. Bohuniciach vybudovali v rámci likvidácie A1 a V1, spaľovňu málo radioaktívnych materiálov a musíme vybudovať ďalšiu, aby sme splnili záväzky voči Talianskym majiteľom Slovenských elektrární. To som trochu odbočil v záujme pochopenia biznisu a záujmových trás. Pokiaľ ty presadzuješ spaľovňu v Trnave, chceš len dobrý biznis pre seba a tvojej organizovanej skupiny, proti záujmom občanov mesta a efektívnemu nakladaniu s odpadmi. Keď začnú na Slovensku platiť zákony a uvedomíme si že zdravé životné prostredie je základ zdravia, tak bude aj snaha o spojenie efektivity a potreby. Prvým krokom k dodržiavaniu zákona je vykonať rozbor pôdy v okolí cementární a začať klásť požiadavky na odstránenie nežiaducich prvkov z pôdy, spolu so sankčnými pokutami, zrazu tá výroba cementu na Slovensku nebude už taký dobrý kšeft a dobrý kšeft nebude ani to spaľovanie odpadu. Základ toho dobrého kšeftu je len legalizácia spaľovania odpadu a vypúšťanie spalín nie cez namontované filtre. Zhrnuté a podčiarknuté atómka, dve spaľovne málo rádioaktívneho odpadu v blízkosti Trnavy stačí. Dopraj tej dobroty aj ďalším občanom Slovenska a s benefitom lacného tepla. Veď v konečnom dôsledku je to ako termálny prameň.

 6. 6
  maxim says:

  Takže cena odvozu komunálneho odpadu nám potichu 2x stúpla. Vývoz raz za dva týždne zakrytý dvojnásobným vývozom plastov, kroré budú od leta povinne zálohované…

 7. 7
  DPH says:

  Po investícii z ďalekého Mexika, v roku 2015 potreba urýchlene vrátiť financie, preto to zvýšenie poplatkov za odvoz komunálneho odpadu, zdôvodňujúce ,, veľa triedime odpad,,. Pritom dopravné náklady vzhľadom k umiestneniu smetiska sú minimálne, tie tvoria v cenotvorbe za zvoz odpadu v iných mestách 50% nákladov. Odmeňovanie poslancov za ničnerobenie v orgánoch FCC sa dostáva do polohy nákladov za zvoz komunálneho odpadu, odmeňovanie sa presunulo spod kontroly verejných financií. Starostlivosť o kuchynský odpad je pretriasaná na verejnosti a čo s problémom desiatok ton bio odpadu v Trnavských parkoch, uliciach, verejných priestranstvách, je dlhodobo prehliadaný pre radosť vetríka Petríka, keď on je také maše hravé chlapčiatko.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.