reklama

V Trnave pribudnú červené kontajnery na zber elektroodpadu

V jedenástich lokalitách budú môcť už čoskoro Trnavčania uložiť do špeciálnych kontajnerov drobný elektroodpad.

Mesto Trnava nadviazalo spoluprácu dodávateľom špeciálnych zberných nádob, určenými na malý elektroodpad a batérie.

“Malé elektrospotrebiče alebo batérie končia v zmesovom komunálnom odpade omnoho častejšie než väčšie druhy elektroodpadu, pretože sa pre ne na zberný dvor ‘neoplatí merať cestu’. Do kontajnera na komunálny odpad však nepatria. Mesto Trnava preto hľadá riešenia, ako sa s drobným elektroopadom vysporiadať,” konštatuje radnica prostredníctvom tlačovej správy.

V rámci mesta bolo vybraných jedenásť lokalít, kde by nové kontajnery mali stáť.

“Ide o husto zaľudnené časti mesta s už existujúcimi stojiskami na separáciu iných zložiek komunálneho odpadu a taktiež okolie nákupných centier, aby boli smetné nádoby na očiach a ľahko dostupné čo najväčšiemu počtu obyvateľov,” vysvetľuje mestská samospráva.

smetiaky

Ilustračné foto

Systematický zber elektroodpadu funguje na Slovensku od roku 2005. Občania majú možnosť bezplatne odovzdať staré, nepotrebné elektrospotrebiče (televízory, chladničky, práčky a pod.) v zberných dvoroch alebo v predajniach elektra, resp. pri zakúpení a donáške nového elektrospotrebiča.

Triedenie drobného elektroodpadu a batérií však stále tvorí len malú časť objemu separovaného zberu.

Nové kontajnery pribudnú v prvej fáze v týchto lokalitách:

1. Parkovisko Halenárska/Dolnopotočná ulica (pri kontajneri na šatstvo)

2. Veterná ulica (pri novostavbách vedľa kontajnera na šatstvo s sklo)

3. Juraja Slottu (veľké pletivové stojisko)

4. Modranka, Dedinská ulica (pri COOP Jednota vedľa kontajnera na šatstvo)

5. Limbová ulica (pri nákupnom centre)

6. Zelenečská ulica (vedľa kontajnera na šatstvo)

7. Roh ulíc L. van Beethovena a J. G. Tajovského

8. Čajkovského (pletivové stojisko)

9. Botanická ulica (pred pletivovým stojiskom)

10. Kalinčiakova ulica (pletivové stojisko)

11. Ulica Terézie Vansovej (pri reštaurácii MERKUR, pri kontajneri na šatstvo)

O ďalších štyroch miestach sa ešte rokuje.

Do červených odpadových nádob bude možné odovzdať kalkulačky, rádiá, počítače a počítačové vybavenie, telefóny, videokamery, hodiny, hriankovače alebo menšie elektrické náradie, či hračky a podobne.

Do červených kontajnerov nepatria televízory a monitory, veľké domáce spotrebiče (chladničky, práčky, sporáky…), žiarovky a žiarivky, odpad, ktorý nie je elektroodpadom (tonery, CD, videokazety a iné záznamové médiá).

Staré spotrebiče obsahujú nebezpečné, ale aj využiteľné materiály. Vďaka triedeniu a recyklácii starých spotrebičov chránime životné prostredie pred kontamináciou a nebezpečnými látkami, a súčasne šetríme prírodné zdroje. Recyklácia je environmentálne výhodnejšia než ťažba surovín.

“Separovaný zber nehradia občania poplatkami za odvoz smetí, ale organizácie zodpovednosti výrobcov. Preto je výhodné odpad separovať a tým vyprodukovať čo najmenej komunálneho odpadu, za ktorý mesto a občania platia zvlášť. Triediť odpad sa teda oplatí. A to doslovne – čím viac odpadu vytriedime, tým menej zmiešaného komunálneho odpadu vznikne a tým menej zaň zaplatíme,” pripomína mesto Trnava.

INFO: SEPAROVANÝ ZBER – ČO KAM PATRÍ

Modrý kontajner je určený na papier (noviny, časopisy, reklamné letáky, stlačené škatule, kartóny, zošity, strany z kníh, baliaci papier), ale nie na tvrdé knižné väzby, mastný, asfaltový či dechtový papier, plienky a hygienické potreby, alobal, celofán a pod.

Zelený kontajner je vyhradený na sklo, teda nevratné sklené fľaše od nápojov všetkých farieb, rozbité poháre či tabule skla, nepatrí však do neho porcelán, keramika, drôtené sklo, autosklo. Vratné fľaše patria späť do obchodu!

Žltý kontajner je na plasty, teda obaly z kozmetiky, z pracích či čistiacich prostriedkov, na čisté tégliky od jogurtov, tetrapaky, stlačené pet fľaše či obaly z CD, plastové a mikroténové vrecká, baliace fólie, polystyrén, nepatria do neho mastné obaly so zvyškami jedla alebo zvyškami nebezpečných látok (olejov, farieb), novodurové rúrky, podlahové krytiny.

Ulož ako PDF
Napísal 31. októbra 2016 6:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave pribudnú červené kontajnery na zber elektroodpadu”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.