reklama

Budú ekologickejšie aj krajšie. Prvé do zeme zapustené kontajnery pribudnú v Trnave už v decembri

Už čoskoro budú inštalované na území Trnavy prvé do zeme zapustené kontajnery na komunálny a triedený odpad. Mesto už vybralo päť lokalít – tri na Linčianskej a dve na Družbe, kde budú ekologické a o poznanie oku prívetivejšie kontajnery umiestnené.

Polopodzemné kontajnery sú zapustené do zeme, na povrchu je vidno len vhadzovací otvor. Samotná zberná nádoba sa nachádza približne 1,5 metra v zemi.

Jeden zapustený kontajner nahradí päť až šesť klasických kontajnerov s objemom 1100 litrov. Výhodou je nižšia produkcia zápachu vďaka prirodzenému chladu v podzemí, menší neporiadok v okolí, väčšia kapacita aj jednoduchý systém zberu.


VIDEO: Fungovanie kontajnerov

Projekt mesta Trnava a spoločnosti FCC Trnava (bývalá .A.S.A.) budú realizovať podľa aktuálnych informácií ešte do konca tohto roka.

Aby sa spustila inštalácia kontajnerov, chýba doriešiť už len niekoľko detailov.

Inštaláciu aj prevádzku kontajnerov bude realizovať spoločnosť FCC, mesto jej na tento účel poskytne do výpožičky vybrané pozemky na sídliskách.

Prvé polopodzemné kontajnery budú umiestnené na uliciach Limbová 3, Jiráskova 16, gen. Goliána 3, T. Tekela 6 a J. Slottu 29.

zap-kontaj1

zap-kontaj4

Foto: Molok

„Z našej strany sme pripravení. S inštaláciou kontajnerov môžeme začať po schválení a podpise zmluvy o výpožičke pozemkov. Medzitým kompletizujeme vyjadrenia k projektom od vlastníkov sietí,“ informoval riaditeľ spoločnosti FCC Trnava Bystrík Stanko.

Podľa jeho slov ak nepríde k nečakanému omeškaniu alebo problému, prvé zapustené kontajnery budú v Trnave už v polovici decembra 2016.

„Inštalácia je veľmi jednoduchá, nie sú tam žiadne mokré stavebné procesy, ktoré by práce mohli zdržať,“ poznamenal.

Celú investičnú akciu zrealizuje na vlastné náklady spoločnosť FCC.

V každej z prvých piatich lokalít budú umiestnené jeden až tri kontajnery na komunálny odpad, kontajner na plasty, kontajner na papier – všetky s objemom 5 metrov kubických. Ďalší kontajner určený na zber skla bude mať objem 3 metre kubické.

Nadzemnú časť zapustených kontajnerov bude tvoriť opláštenie z recyklovaného plastu s pohľadovou časťou z tepelne upraveného dreva. Vo veku šachty je osadený plniaci otvor s otváracích vekom. Každý polopodzemný kontajner je vybavený zberným vrecom s patentovaným systémom výsypu.

Ohraničenie priestorov kontajnerov bude riešené betónovými obrubníkmi, plochu okolo polopodzemných kontajnerov vyplní zámková dlažba.

zap-kontaj2

zap-kontaj3

Ulož ako PDF
Napísal 10. novembra 2016 11:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Budú ekologickejšie aj krajšie. Prvé do zeme zapustené kontajnery pribudnú v Trnave už v decembri”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.