reklama

Budú ekologickejšie aj krajšie. Prvé do zeme zapustené kontajnery pribudnú v Trnave už v decembri

Už čoskoro budú inštalované na území Trnavy prvé do zeme zapustené kontajnery na komunálny a triedený odpad. Mesto už vybralo päť lokalít – tri na Linčianskej a dve na Družbe, kde budú ekologické a o poznanie oku prívetivejšie kontajnery umiestnené.

Polopodzemné kontajnery sú zapustené do zeme, na povrchu je vidno len vhadzovací otvor. Samotná zberná nádoba sa nachádza približne 1,5 metra v zemi.

Jeden zapustený kontajner nahradí päť až šesť klasických kontajnerov s objemom 1100 litrov. Výhodou je nižšia produkcia zápachu vďaka prirodzenému chladu v podzemí, menší neporiadok v okolí, väčšia kapacita aj jednoduchý systém zberu.

YouTube Preview Image
VIDEO: Fungovanie kontajnerov

Projekt mesta Trnava a spoločnosti FCC Trnava (bývalá .A.S.A.) budú realizovať podľa aktuálnych informácií ešte do konca tohto roka.

Aby sa spustila inštalácia kontajnerov, chýba doriešiť už len niekoľko detailov.

Inštaláciu aj prevádzku kontajnerov bude realizovať spoločnosť FCC, mesto jej na tento účel poskytne do výpožičky vybrané pozemky na sídliskách.

Prvé polopodzemné kontajnery budú umiestnené na uliciach Limbová 3, Jiráskova 16, gen. Goliána 3, T. Tekela 6 a J. Slottu 29.

zap-kontaj1

zap-kontaj4

Foto: Molok

“Z našej strany sme pripravení. S inštaláciou kontajnerov môžeme začať po schválení a podpise zmluvy o výpožičke pozemkov. Medzitým kompletizujeme vyjadrenia k projektom od vlastníkov sietí,” informoval riaditeľ spoločnosti FCC Trnava Bystrík Stanko.

Podľa jeho slov ak nepríde k nečakanému omeškaniu alebo problému, prvé zapustené kontajnery budú v Trnave už v polovici decembra 2016.

“Inštalácia je veľmi jednoduchá, nie sú tam žiadne mokré stavebné procesy, ktoré by práce mohli zdržať,” poznamenal.

Celú investičnú akciu zrealizuje na vlastné náklady spoločnosť FCC.

V každej z prvých piatich lokalít budú umiestnené jeden až tri kontajnery na komunálny odpad, kontajner na plasty, kontajner na papier – všetky s objemom 5 metrov kubických. Ďalší kontajner určený na zber skla bude mať objem 3 metre kubické.

Nadzemnú časť zapustených kontajnerov bude tvoriť opláštenie z recyklovaného plastu s pohľadovou časťou z tepelne upraveného dreva. Vo veku šachty je osadený plniaci otvor s otváracích vekom. Každý polopodzemný kontajner je vybavený zberným vrecom s patentovaným systémom výsypu.

Ohraničenie priestorov kontajnerov bude riešené betónovými obrubníkmi, plochu okolo polopodzemných kontajnerov vyplní zámková dlažba.

zap-kontaj2

zap-kontaj3

Ulož ako PDF
Napísal 10. novembra 2016 11:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

10 komentárov pre “Budú ekologickejšie aj krajšie. Prvé do zeme zapustené kontajnery pribudnú v Trnave už v decembri”

 1. 1
  trnafčan says:

  Z Linčianskej sa stáva progresívne sídlisko… Rekultivácie verejných plôch, zeleň, mobiliár atď atď… Len tak ďalej…

  • 1.1
   J.K. says:

   Ešte dostať z Lincianskej dogovych dílerov,ktorí sídlia na Tulipane a bude super.Len by museli vymeniť chlapcov z kriminálky, ktorí sú buď slepí alebo berú peniažky do vačku.

 2. 2
  záhada says:

  Vyzerá to dobre, propagačné video je fascinujúce. Zdá sa, že to nemá chybu. Páči sa mi to, avšak vzhľadom na tunajšiu realitu ponúkam niekoľko námetov na zamyslenie.

  Novorodenci sa už našli aj v menších kontajneroch, sem sa zmesti a „zapadne odpadom“ aj dospelý človek, aká je prevencia pred podobným zneužitím ?
  Ako sa budú dostávať von „hľadači pokladov“ , resp. napr. ich útlejšie deti ?
  Ako zabrániť vhadzovaniu čohokoľvek, kamkoľvek a kýmkoľvek ?
  Pouvažovať nad výrazným zmenšením vhadzovacieho otvoru (voči fotografiám a videu) na najmenšiu v praxi postačujúcu mieru a inštaláciu „neodlomiteľných“ zábran.
  Pri terajšich kontajneroch obsluha zhruba vidí, čo z kontajnera do auta vysýpa, ako to bude s týmito ?
  Čo to spraví pri vhodení delobuchu, inej pyrotechniky, chemikálií ?
  Ako postupovať pri znovuzískaní nedopatrením spadnutých predmetov ?
  Ako sa bude postupovať, keď spodný uzáver zberního vreca „povolí“ ?

  Na otestovanie vzniku najneočakávanejších situácii by nebolo od veci jeden kontajner otestovať aj na Coburgovej u našich inovatívnych spoluobčanov.

  Na dokreslenie progresívnosti nových kontajnerov prikladám link ešte na 2 videá:
  https://www.youtube.com/watch?v=KDiPQ_ivNl4
  https://www.youtube.com/watch?v=YC-cEkLtoJ8

  Na efektivitu využitia priestoru sú vhodnejšie hranaté verzie kontajnerov, okrúhle sú zase vzhľadnejšie.

  • 2.1
   kokso says:

   Záhada, veľmi dobre si pomenoval všetky potenciálne problémy.
   Nie sú mi jasné tie palce dolu, ktoré ti tam “nasúkali”, pravdepodobne budú vo väzbe na tých, ktorých ukájajú len pochvalné príspevky.
   Inak ten nápad nevyzerá zle.

 3. 3
  Ľavá a pravá ruka says:

  Polopodzemné kontajnery utešene pribúdajú. Niekde aj odbúdajú, napríklad na Olympijskej. Nové kontajnery demontovali, robí sa tam okružná križovatka, kontajnery zavadzali. Niekto asi len zabudol na už vydané stavebné povolenie pre križovatku.
  Vie vôbec ľavá ruka čo robí pravá ruka?

 4. 4
  fraška says:

  Toto by priemerný mestský architekt zvládol ľavou zadnou.
  Arogantný Guniš namiesto toho aby študoval materiály mesta cez pracovnú dobu vypisuje na fejsbuku a kdekade svoje pseudo-argumenty.
  Spravodlivý Bročka ako transparentný richtár mu určite dá zaplatiť vzniknuté naviac výdaje tejto ostudy z jeho výplaty.
  Počkáme si na resumé tejto kauzy.

  • 4.1
   sprava says:

   Guniš sa stal mestský architekt iba preto že, aby ako nominant LT bez diskusií vykonával požiadavky jednotlivých záujmových skupín naviazaných na novotvoriacu elitu. Keď sa Horákovi vyčítalo časté otváranie územného plánu tak, Guniš na podnet spravodlivého ho otvára 3 krát častejšie.Viď zasadanie MZ. Keď sa podarí zrealizovať západný obchvat, zrazu bude k dispozícii obrovské množstvo stavebných pozemkov. Trnava bude mať nábeh aby zrazu mohla mať aj 150 tisíc obyvateľov. V roku 2245 to možno bude v rámci zahusťovania aj 250 tisíc občanov, z Afriky, Indie, Afganistanu, takže tretí sektor do teho.

  • 4.2
   Dávna minulosť says:

   Myslíš, že bude nejaké zásadné resumé? Pravdepodobne len také, že sa poukáže na nejaký prešľap spred 10 rokov a na niekoho z dávnej minulosti sa nabrýzga.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.