reklama

Radnica si nechá vypracovať podrobný a komplexný dokument o riešení dopravy v meste

Získame doposiaľ najpodrobnejší a najrelevantnejší výstup k tomu, akým smerom a akým spôsobom sa má uberať riešenie dopravy na území Trnavy a v prímestských oblastiach. Takto hodnotí primátor Peter Bročka pripravovaný projekt pod názvom Plán udržateľnej mobility. Strategický dokument má byť komplexným materiálom, ktorý má ukázať riešenia v oblasti dopravy v meste a jeho najbližšom okolí v horizonte až troch desaťročí.

Predmetom projektu je vypracovanie Plánu udržateľnej mobility (PUM).

PUM je strategický plán vytvorený s cieľom naplniť potreby mobility ľudí v mestách a regiónoch a prispieť k zlepšeniu kvality ich života.

Tento komplexný dokument sa vytvára v strategickej časti v horizonte 10 až 30 rokov a v implementačnej čast v horizonte 3 až 5 rokov.

“Získame dáta, na základe ktorých bude mesto realizovať konkrétne kroky v jednotlivých častiach mesta a na konkrétnych úsekoch. Tento projekt bude spracovaný na úplne inej úrovni v porovaní s doteraz realizovanými dopravnými prieskumami v meste,” uviedol Bročka.


Pri dopravných prieskumoch v minulosti pomáhali aj študenti

Projekt by mal trvať minimálne dva roky. Maximálna možná cena za realizáciu projektu je 876-tisíc eur, mesto sa bude podieľať piatimi percentami, teda maximálne sumou 44-tisíc eur.

“Ide o najvyšší možný cenový strop. Dodávateľa budeme hľadať verejnou obchodnou súťažou, preto predpokladám, že konečná cena bude nižšia,” poznamenal primátor.

Výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok vypísalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré stanovilo aj maximálnu výška oprávnených výdavkov projektu na 876-tisíc eur na základe prieskumu trhových cien.

“Keďže financovanie projektu ide z 95 percent z externých zdrojov a nie z peňazí mesta, v tejto chvíli nevieme odhadnúť, v akom časovom horizonte by projekt mohol odštartovať. Závisí najmä od ministerstva, kedy finančné prostriedky reálne uvoľní,” pripomenul hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič.

PUM má komplexne riešiť všetky druhy dopravy z hľadiska organizácie, prevádzky a infraštruktúry a môže byť spracovaný aj ako územno-plánovací dokument – územný generel dopravy.

Realizácia projektu Plán udržateľnej mobility bude prebiehať vo viacerých fázach.

V prvej fáze sa uskutočnia prieskumy a zber dát, na základe ktorých bude vytvorený dopravný model.

Dodávateľ vytvorí komplexné analýzy a navrhne riešenia a opatrenia.

Výstupom pre mesto bude aj Plán dopravnej obslužnosti na území mesta a v jeho okolí a akčný plán v podobe implementácie a monitorovania.

Plány udržateľnej mobility by mali spracovať všetky krajské mestá a samosprávne kraje.

Mesto Trnava má okrem územného plánu spracovaný Generálny dopravný plán (2008), Plán dopravnej obslužnosti (2014), Koncepciu rozvoja cyklotrás (2015), Koncepciu rozvoja statickej dopravy (2016), okrem toho viacero architektonických, urbanistických a dopravných štúdií.

Mesto Trnava po vypracovaní zadania zrealizuje výber spracovateľa PUM príslušným postupom verejného obstarávania.

Po schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok a vykonaní kontroly verejného obstarávania bude s vybraným uchádzačom podpísaná zmluva o dielo.

Činnosť spracovateľa bude okrem iného zahŕňať: analýzu súčasných strategických, územnoplánovacích a dopravno-inžinierskych podkladov; zber údajov – demografia, územný rozvoj, doprava; realizáciu prieskumov – dotazníkové zisťovanie dopravného správania v domácnostiach, prieskum dopravy cez hranice mesta a funkčného územia, dopravný prieskum verejnej osobnej dopravy, smerový dopravný prieskum, prieskum statickej dopravy; dopravné modelovanie; vypracovanie analytickej časti; vypracovanie návrhovej časti; strategické environmentálne hodnotenie; plán implementácie a monitoringu.

Spracovanie PUM kladie vysoké nároky na zapojenie všetkých relevantných aktérov a komunikáciu s verejnosťou.

Predpokladaný čas spracovania PUM je 2-2,5 roka.

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2017 9:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Radnica si nechá vypracovať podrobný a komplexný dokument o riešení dopravy v meste”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.