reklama

Radnica si nechá vypracovať podrobný a komplexný dokument o riešení dopravy v meste

Získame doposiaľ najpodrobnejší a najrelevantnejší výstup k tomu, akým smerom a akým spôsobom sa má uberať riešenie dopravy na území Trnavy a v prímestských oblastiach. Takto hodnotí primátor Peter Bročka pripravovaný projekt pod názvom Plán udržateľnej mobility. Strategický dokument má byť komplexným materiálom, ktorý má ukázať riešenia v oblasti dopravy v meste a jeho najbližšom okolí v horizonte až troch desaťročí.

Predmetom projektu je vypracovanie Plánu udržateľnej mobility (PUM).

PUM je strategický plán vytvorený s cieľom naplniť potreby mobility ľudí v mestách a regiónoch a prispieť k zlepšeniu kvality ich života.

Tento komplexný dokument sa vytvára v strategickej časti v horizonte 10 až 30 rokov a v implementačnej čast v horizonte 3 až 5 rokov.

“Získame dáta, na základe ktorých bude mesto realizovať konkrétne kroky v jednotlivých častiach mesta a na konkrétnych úsekoch. Tento projekt bude spracovaný na úplne inej úrovni v porovaní s doteraz realizovanými dopravnými prieskumami v meste,” uviedol Bročka.


Pri dopravných prieskumoch v minulosti pomáhali aj študenti

Projekt by mal trvať minimálne dva roky. Maximálna možná cena za realizáciu projektu je 876-tisíc eur, mesto sa bude podieľať piatimi percentami, teda maximálne sumou 44-tisíc eur.

“Ide o najvyšší možný cenový strop. Dodávateľa budeme hľadať verejnou obchodnou súťažou, preto predpokladám, že konečná cena bude nižšia,” poznamenal primátor.

Výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok vypísalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré stanovilo aj maximálnu výška oprávnených výdavkov projektu na 876-tisíc eur na základe prieskumu trhových cien.

“Keďže financovanie projektu ide z 95 percent z externých zdrojov a nie z peňazí mesta, v tejto chvíli nevieme odhadnúť, v akom časovom horizonte by projekt mohol odštartovať. Závisí najmä od ministerstva, kedy finančné prostriedky reálne uvoľní,” pripomenul hovorca mesta Trnava Pavol Tomašovič.

PUM má komplexne riešiť všetky druhy dopravy z hľadiska organizácie, prevádzky a infraštruktúry a môže byť spracovaný aj ako územno-plánovací dokument – územný generel dopravy.

Realizácia projektu Plán udržateľnej mobility bude prebiehať vo viacerých fázach.

V prvej fáze sa uskutočnia prieskumy a zber dát, na základe ktorých bude vytvorený dopravný model.

Dodávateľ vytvorí komplexné analýzy a navrhne riešenia a opatrenia.

Výstupom pre mesto bude aj Plán dopravnej obslužnosti na území mesta a v jeho okolí a akčný plán v podobe implementácie a monitorovania.

Plány udržateľnej mobility by mali spracovať všetky krajské mestá a samosprávne kraje.

Mesto Trnava má okrem územného plánu spracovaný Generálny dopravný plán (2008), Plán dopravnej obslužnosti (2014), Koncepciu rozvoja cyklotrás (2015), Koncepciu rozvoja statickej dopravy (2016), okrem toho viacero architektonických, urbanistických a dopravných štúdií.

Mesto Trnava po vypracovaní zadania zrealizuje výber spracovateľa PUM príslušným postupom verejného obstarávania.

Po schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok a vykonaní kontroly verejného obstarávania bude s vybraným uchádzačom podpísaná zmluva o dielo.

Činnosť spracovateľa bude okrem iného zahŕňať: analýzu súčasných strategických, územnoplánovacích a dopravno-inžinierskych podkladov; zber údajov – demografia, územný rozvoj, doprava; realizáciu prieskumov – dotazníkové zisťovanie dopravného správania v domácnostiach, prieskum dopravy cez hranice mesta a funkčného územia, dopravný prieskum verejnej osobnej dopravy, smerový dopravný prieskum, prieskum statickej dopravy; dopravné modelovanie; vypracovanie analytickej časti; vypracovanie návrhovej časti; strategické environmentálne hodnotenie; plán implementácie a monitoringu.

Spracovanie PUM kladie vysoké nároky na zapojenie všetkých relevantných aktérov a komunikáciu s verejnosťou.

Predpokladaný čas spracovania PUM je 2-2,5 roka.

Ulož ako PDF
Napísal 11. januára 2017 9:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

45 komentárov pre “Radnica si nechá vypracovať podrobný a komplexný dokument o riešení dopravy v meste”

 1. 1
  Mysliteľ says:

  Veľmi pekné.
  Na druhej strane z toho vyplýva, že ďalšie dva roky (+ 2 doteraz) asi budeme čakať na nejakú analýzu?
  Doteraz sa tiež čakalo – na štúdiu parkovania. Takže pokračujeme?
  Ale niekde to je vyriešené (a nevysvetlené), napríklad na tom známom Námestí.

 2. 2
  Patrícia says:

  Všetky hore vymenované dokumenty boli zabezpečené na odbore územného rozvoja pod vedením Ing.Arch . Milana Horáka ,
  to sa potom ľahko zabezpečujú
  ” podrobné a komplexné dokumenty o riešení dopravy “

 3. 3
  Modrančanka says:

  Dopravné problémy Trnavy a Modranky nieje možné v žiadnom prípade zrovnávať , preto aj pristup k ich riešeniu musí byť rozdielny . Ak v predchádzajúcich materiáloch nebola Modranka zahrnutá malo to svoje dovody ,
  ale určite nové vedenie vmč to vyrieši

 4. 4
  TT says:

  Zase sa bude čakať? Dobrá výhovorka na ničnerobenie?

  • 4.1
   Juraj Fuzak says:

   Presne tak, este by sa to mohlo spravit aj tak ze prides, pozres na mapu a povies co ako spravit tak aby to fungovalo aj bez nejakych podkladov. To by bolo super lacne a efektivne riesenie.

   • 4.1.1
    TT says:

    Vždy lepšie ako 4 roky leštiť fejsbuka a na dopravnú situáciu “kukať jak puk”.

    • 4.1.1.1
     Juraj Fuzak says:

     Tak smelo dotoho, odbornikov ako si ty je nedostatok a navyse ked to spravis za par kacek ako sa povie potom klobuk dole, len to prosim ta sprav lebo potom ako lestic budes vypadat ty

     • 4.1.1.1.1
      TT says:

      Myslím, že na Tvoj príspevok netreba reagovať, predviedol si čisté zúfalstvo.

      • 4.1.1.1.1.1
       Juraj Fuzak says:

       Ale nakonec si reagoval. Pozri sa na svoje prispevky a zistis ze jediny zufalec si tu ty.

       • 4.1.1.1.1.1.1
        Juraj Fuzak says:

        Rozkaz sefe

        • 4.1.1.1.1.1.1.1
         juraj says:

         Očúvaj Fuzák, mám dojem, že ci dochádzajú argumenty, kedysi bola v Trnafském hlase rubrika ” HLÁŠKY DZEDKA KRÚPIKA”, boli tam rádne šlehy, bolo by dobré ju obnovit, príspevkov by si mal určite dost, tam by sa to dalo toleruvat.
         Ale určite nie ako zástupcovi ľudu, vďaka ktorému berieš sa svoje služby odmenu. Nemôžeš sa predsa správať tak, ako keby tu boli ľudia pre Teba a nie Ty pre nich. Lebo vieš ako sa hovorí, že človek by nemal urobiť dva krát tú istú chybu.
         A ľudia nezabúdajú …

     • 4.1.1.1.2
      Gabco says:

      JF, najvyšši čas podať demisiu.

      • 4.1.1.1.2.1
       Jozo says:

       To by bola veľká oslava v City Aréne u jedného nemenovaného pána. ..Gabo Kopunek by už konečne mal o niečom písať. Len na ten hnoj Bez Rešpektu už nie sú peniaze. ..Dlho si Gabo už nič nenapísal. Inak nechápem prečo sa tak rozčulujete, podľa mňa sa tento rok schváli rezidentske parkovanie.

   • 4.1.2
    neschopak says:

    chceli vladnut ale neratali s tym ze budu musiet riesit aj naozajstne problemy na ktore nemaju kapacity tak sa idu skryvat za 900000-ove analyzy ktorych vysledok bude ze problem treba riesit, mozno aj nejak konkretne ale zase budu pani posrati rozhodnut to, tak si to odlozia na dalsie obdobie a zatial nam postavia nejaku peknu novu cyklovezu.
    zakladna otazka je: je to vobec normalna a primerana cena za taku studiu? bez ohladu na to ze v dnesnej skorumpovanej spolocnosti to nikto za menej neurobi, nie je toto trosku zavadne? to nie je o tom ze mesto to bude stat “iba” 44 tisic, ale o tom ze mesto ide realne minut 876 tisic na to aby im externa firma poradila ako maju rozhodovat lebo sucasne vedenie to nevie. to mozem zrovna poslat zajtra miestnemu pekarovi 1000 EUR aby sa za mna rozhodol ze ci budem mat v sobotu chut na slany alebo sladky rohlik na ranajkya budem sa tvarit ako dobre v sobotu ranajkujem lebo som bol predtym zanalyzovany.
    tych ludi na tie funkcie volili obcania pretoze im verili ze dokazu s vecami pohnut za tie peniaze ktore za to dostavaju a nie ze si nechaju vypracovavat svoje politicke stity za verejne peniaze

 5. 5
  Kamil Schultz says:

  No nič. Toto len dokazuje, že riešenie dopravy a parkovania nie je agenda tejto garnitúry čo máme na radnici. Takže až po volbách niekto, ak vôbec. Ono je ľúbivejšie stavať po kúskoch cyklochodníky, sadiť stromčeky, všade písať a hovoriť ako mu oligarcha a smer a kdh ubližuje a ukájať sa na tom ako nás hodnotí Transparency a postovať na FB a znova sa ukájať pri čítaní chválivých komentov a tie kriticke (čo len náznakom) mazať…

  Premárnené 4 roky.

 6. 6
  Cyro says:

  Za Michelina sa budovali volebné cesty cielene, plnili funkciu volebného gulášu.
  Teraz? Tiež budú volebné cesty, ale z dôvodu, že skôr sa to nejako nezadarilo? A nájdu sa (najprv na fejsbuku) argumenty, prečo je to vlastne lepšie?

 7. 7
  Necyklista says:

  Ako sme sa mali možnosť presvedčiť, nie je to isté natierať lavičky, kosiť verejné parky, útočiť na ľudí na sociálnych sietiach a diskusiách (viď. Lepšia Trnava) a spravovať také mesto ako je Trnava. Štafetu krajského mesta s výbornou ekonomikou sme odovzdali aktivistom, záhradkárom, ľuďom z pohostinstva (netreba menovať). Primátor so zastupiteľstvom robí rozhodnutia typom pokus – omyl, no inokedy kúsal ako divý pes, nedal nikomu dýchať a na chyby poukazoval blekovou rýchlosťou.

  Mesto trpí dlho, no dúfajme, že nie naveky.

  • 7.1
   Juraj Fuzák says:

   Nieco konkretne?

  • 7.2
   jozo says:

   A ako trpí to mesto pán necyklista?Ako myslíš tú výbornú ekonomiku?myslíš tak,že niečo odložili na rezervný fond,za časť peňazí niečo urobili a z ostatnými peniazmi robili tak,že vlastne pán Vlado s nimi robil……Brate zobuď sa,lebo tie milióny čo budeme splácať za čašníka sú všetkých Trnavčanov!

  • 7.3
   tictac says:

   Štafetu mafie neprebral nikto, tie hovadá čo tu vladli mali dávno sedieť v Leopoldove a zhabať majetky. ten minulý mafian na mieste primátora čo robil, rozdával kamarátom, ten by nebol schopný ani tu lavičku natrieť, len uklradnúť

  • 7.4
   stres says:

   Aj tomu veríš čo píšeš, alebo len na rozkaz 4ky ?
   Svoje IQ a frustráciu ste už ukázali v plátku.
   Ale daj ešte nejaké mindráky …

 8. 8
  kandidát says:

  Vážení, ak ste ešte nepochopili, že Bročka len kopíruje predchádzajúci stav, eventuálne sa to snaží ešte viac zneprehľadniť a znevýhodniť pre mesto. Takže Popradčania za MWh platia podľa včerajších TN 39 €, Trnavčania 82,80 € podľa zverejnenia na internete. A to všade vykrikujeme ako sme najlacnejší. K tomuto stavu výrazne dopomohol pán Bročka a pán Pekarčík.

 9. 9
  kandidát says:

  Tí dvaja páni k tomu prispeli tým, že nepoložili 50%-nému spoluvlastníkovi TT Komfortu otázku, čím prispel k tak obrovskému navýšeniu ceny, že on za 50% podiel zaplatil spoločnosti 1,3 milióna mestu a o 5 rokov predával 50% podiel za 5 miliónov. S tým nemali páni sôhlasiť a nemali letieť do Salzburgu podpisovať zmluvy. V tej zmluve bola klauzula, že s predajom musí súhlasiť aj mesto Trnava. Salzburg by som považoval za Mníchov 1938, aby ste si to vedeli predstaviť aj z morálnej stránky.

  • 9.1
   Juraj Fuzák says:

   To je trosku zkreslene uvazovanie… spolocnik svoj podiel predal za tolko za kolko ho bol niekto ochotny kupit, bodka. Mesto mohlo s tymto predajom nesuhlasit, co by mne davalo zmysel v pripade ze by sa menili nejakym sposobom podmienky pre mesto, tie ale zostali presne rovnake. Porovnavat predaj obchodneho podielu spolocnika s Mnichovom 1938, sorry ale nenechaj sa vysmiat…

 10. 10
  tictac says:

  ešte sa chcem informovať, kolko platí pán P. za lajky

  • 10.1
   Mrázik says:

   Tictac, čo keby si tie lajky zobral tak, že sú od bežných čitateľov a nie od kdh, smeru, Gaba, cityareny (a celej sady ďalších vykonštruovaných nepriateľov)?
   Pochop, ako začínate byť vnímaní obyvateľmi. Ospravedlňujem sa za vyjadrenie, ale ako arogantné tlčhuby, ktoré čumia do webu, opisujú svetlé zajtrajšky, praktické veci odsúvajú a kopú do každého kto s nimi nesúhlasí.
   Pripomínate Ivana v ruskej rozprávke Mrázik, ktorý síce nemal web, ale mal zrkadielko a zisťoval kto je najkrajší. Ďalej to poznáme, že,…
   Dobrá rada: odporúčam čím skôr odložiť to zrkadielko, potom tá rozprávka môže mať aj pekný koniec. Ešte trochu času máte. V Mrázikovi to aj malo rozprávkový koniec.

 11. 11
  J.K. says:

  A ja tebe odporúčam sa tiež pozrieť do čistého zrkadla.Aké podstatné veci odsúvajú ?Daj pán Mráz. Dobre sa pozri koľko dostávajú športové kluby za Brocku a koľko dostávali za KDH.Nuž Spratak je dobrá pracka.20 rokov neriešili tvoji zapredanci parkovanie na sídliskách a teraz má niekto zázračný prsteň. Rekordna suma na cesty bola malá. ..Je vidieť, že úderka Vlada je v pohotovosti.Krásne sny a pozdravujte vášho investigativneho novinára. A že dlho neboli noviny Bez Rešpektu

 12. 12
  Tak tak says:

  A na co su tie analyzy, studie atd. Ak sa aj tak nic neurobi ? Analyzy a studie boli na co?, ked bolo napriklad mozne rozsirit podjazdy, or aspom jeden podjazd pod zeleznicou v suvislosti s budovanim zeleznicneho eurokoridoru a neiurobili ani prd ? V Pezinku zrealizovali cez zeleznicu nove mosty atd.
  Doprava bola v tt vzdy zanedbavana, cestna siet ak si pozriete mapy u prvej republiky cca narovnako.
  Velkorysejsie dopravu zial riesili iba komunisti. Ponovembrove garnitury, nemali bud velkorysejsie videnie, odvahu , iba lepenie problemov.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.