reklama

Mesto si nechá vypracovať projekt revitalizácie sídliskového vnútrobloku Na hlinách

Sídliskový dvor Na hlinách pripravuje mesto Trnava na revitalizáciu od roku 2017. Pre takmer dvomi rokmi sa uskutočnilo aj spoločné stretnutie s obyvateľmi a prebehol prieskum verejnej mienky, ktorý mal priblížiť predstavy obyvateľov lokality o tom, ako by vnútroblok mal vyzerať, aké funkcie by mal plniť, prípadne, čo v tomto území ľudia naopak odmietajú.

Zámer revitalizácie územia s rozhlohou viac ako 6000 metrov štvorcových, obklopeného obytnými domami, je aktuálne vo fáze vyhlásenej verejnej súťaže na vypracovanie projektovej dokumentácie s realizačnou podrobnosťou.

Projektová dokumentácia bude zároveň podkladom pre vydanie stavebného povolenia a realizáciu stavby, ako aj podanie žiadosti o finančnú grantovú podporu, prostredníctvom ktorej chce radnica obnovu priestoru spolufinancovať.

Zo sídliskového dvora Na hlinách “za Kysucou” plánuje mesto “vytvoriť moderný priestor pre relax a oddych rezidentov všetkých vekových kategórií”.

“Nové riešenia majú v území podporiť oživenie spoločenských kontaktov miestnych obyvateľov; reflektovať súčasné požiadavky adaptácie mesta na zmeny klímy, požiadavky na manažment dažďovej vody, prírode blízke riešenia a prírode blízku starostlivosť o vegetáciu,” ilustruje mestská samospráva požiadavky na zhotoviteľa projektovej dokumentácie.

Reprofoto: Mesto Trnava

Cieľom obnovy sídliskového dvora je modernizovať existujúce verejné športové ihrisko a detské ihrisko, doplniť fit a workout prvky pre mládež a dospelých, zachovať trávnatú plochu dvora pre voľnočasové aktivity, ponechať svah na sánkovanie vrátane voľnej dojazdovej plochy, spevniť vyšliapaný chodník medzi dvorom a ulicami Strmá a Saleziánska vrátane prechodu po svahu, akceptovať a doplniť existujúce spevnené plochy, vyriešiť problém splavovania zeminy zo svahu na chodníky, preriešiť venčenie psov, obnoviť a doplniť vegetáciu a mobiliár.

Mesto pripomína, že “projekt nemá riešiť problematiku parkovania, keďže sa existujúce dvorové parkovisko nachádza mimo vyčlenenú hranicu záujmového územia. Táto otázka by mala byť súčasťou projektov zameraných špeciálne na parkovanie nielen v danej lokalite, ale aj v širšom nadväzujúcom okolí”.

Z osobnej diskusie a prieskumu verejnej mienky obyvateľov lokality vyplynulo, že domáci ako najväčšie negatívum pociťujú nedostatok parkovacích miest, vandalizmus a znečisťovanie prostredia odpadkami, rozbitými fľašami a dokonca striekačkami.

Medzi ďalšie problémy v tejto lokalite patria chodníky v zlom stave, kanalizácia, ktorá počas dažďa nestíha odvádzať vodu, ale aj nepriehľadnosť priestoru z dôvodu vizuálnych bariér ako ploty či autá. Na sídlisku žije mnoho ľudí, no navzájom sa nepoznajú a anonymita prispieva k tomu, že sa o priestor nikto nestará a dvor postupne chátra.

Účastníkom prieskumu a verejného stretnutia sa tiež nepáčil stav existujúcich prvkov a mobiliáru, absencia odpadkových košov či nedostatočné osvetlenie.

Prieskum, ktorého sa zúčastnilo približne 70 ľudí, ukázal, že obyvatelia by najviac privítali nové lavičky, opravené chodníky, osvetlenie, detské ihrisko či otvorenú trávnatú plochu.

Na druhej strane miestni obyvatelia odmietajú, aby v tomto priestore vzniklo parkovisko, vodná plocha alebo miesto na grilovanie.

Reprofoto: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 2. júla 2019 10:32. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

11 komentárov pre “Mesto si nechá vypracovať projekt revitalizácie sídliskového vnútrobloku Na hlinách”

 1. 1
  morálka says:

  Ak má byť zachovaný rovnaký meter na obyvateľov mesta, tak nie je možné a morálne vnútroblok Na hlinách revitalizovať a do vnútrobloku na Saleziánskej pretláčať „Parkovací dom Na hlinách“.

  Inak sa tomu povie aj diskriminácia a považovanie obyvateľov Saleziánskej za obyvateľov 2.kategórie.

  • 1.1
   Hranica says:

   Ten novy parkovaci dom ma riesit aj rozsirenie a revitalizaciu vnutrobloku na salezianskej co mam informacie. Dost dlho som zil na hlinach a neviem si predstavit ine riesenie kedze sa ulica rozsirit neda.

  • 1.2
   zemina says:

   Vsetci zrejme minuli fakt, ze parkovaci dom ma byt “podzemny” a vznikne na salezianskej este vacsia plocha nez aktualne je.

  • 1.3
   morálka says:

   Všetci zrejme minuli fakt, že problémové parkovanie je hlavne Na hlinách v ich strednej časti, v blízkosti riešeného územia na obrázku vyznačenom žltou čiarou.

   „Zemina“ nám tu píše, že parkovací dom na Saleziánskej má byť podzemný, takže šup,šup takýto podzemný parkovací dom treba postaviť Na hlinách pod tým riešeným územím v hornom obrázku v článku. Obyvatelia z Hlín to budú mať blízko, doslova pod nosom: Realita z parkoviska na Starohájskej ukázala, že obyvatelia z Družby nie sú ochotní prejsť pešo 3-5 minút z parkoviska (snímaného navyše kamerovým systémom) k svojmu bytu. Obdobne sa budú správať aj obyvatelia Na hlinách.

   „Hranica“ , ak máš relevantné informácie, ako ten novy parkovaci dom ma riesit aj rozsirenie a revitalizaciu vnutrobloku na salezianskej, tak nám ich sem daj.

   S tou predstavivosťou by si mal niečo robiť, na začiatok by Ti mohlo pomôcť pozrieť sa na Územný plán, ten bol navrhnutý a schválený okolo roku 2009 a Na hlinách vymedzuje na parkovacie domy viacero lokalít.

   • 1.3.1
    Hranici says:

    V strede hlin je velka hustota sieti tam by mohol byt len nadzemny parking a ten ludia tiez odmietli. Najpr sa bude robit geologicky prieskum , potom budu informacie co vsetko bude obsahovat projekt ale pocita sa aj s revitalizaciou toho vnutrobloku aj jeho rozisrenim,

   • 1.3.2
    zemina says:

    moralka asi prepadla z matematiky, pozrime sa na priestor na hlinach a z dvora na salezianskej. Nielenze na hlinach je vystavba razantne hustejsia, 100% su tam vedene siete vsetkeho mozneho druhu. Zato z dvora na saleziaskej je najvacsie uzenie (nezastavane) na celom sidlisku, viz mapy. Takze ocom?

 2. 2
  didonka says:

  obyvatelov 2. kategorie je v tomto meste viac!

  napr. my na koniarekovej platime mestu dane v rovnakej vyske ako vsetci ostatni, ale na rozdiel od inych sidlisk, kde mesto investuje, inovuje, obnovuje, opravuje,
  u nas sa od revolucie nerobi vobec nic:

  nic sa neopravuje, farbou nenatiera, chodniky a cesty sa neasfaltuju, detske ihriska su v horsom nez havarijnom stave, lampy sa rozpadavaju, kontajnerove stojiska su na grc a vlastne sa tu ani len trava nekosi.

  to vsetko preto, lebo mesto sa 30 rokov nie je schopne dohodnut so statom (SR v zastupeni Zeleznice SR) o pozemkoch, na ktorych cele sidlisko koniarekova stoji!

  ale nam nikto za ten cas ani len neskusil pomoct navrhom, aby sme mali miestne dane o volaco nizsie ako kompenzaciu za to, ze tu zijeme v okolitom prostredi horsom nez pred 1989.

  • 2.1
   dodinka says:

   Najskor sa logicky robia veci ktore zasiahnu najviac ludi. Postupne sa dostane na vsetkych. Ako dalo by sa to naraz ale nikto nema taky obnos € ani pocet stavbarov :D

  • 2.2
   robo says:

   didonka, ale zabudli ste spomenúť, že máte oproti ostatným občanom v meste jednu obrovskú výhodu a to je, že tam máte vyhradené (v prenájme) súkromné parkoviská v celej podľa Vás “zabudnutej lokalite!” Čo by za to dal každý v Trnave! A ak by sa predsa len mesto dohodlo so štátom, tak by ste v momente o túto “výhodu” prišli … Tento problém s parkovaním v dnešnej dobe NAJVIAC trápi občanov Trnavy.

 3. 3
  Hranica says:

  Nema tam byt iny obrazok ako hranica rieseneho uzemia? Vo verejnom obstaravani je iny obrazok az po strmu ulicu.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.