reklama

Mesto si nechá vypracovať projektovú dokumentáciu obnovy Prachárne. Financovanie má zabezpečiť grant

Za 92-tisíc eur si nechá mesto Trnava vypracovať projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie obnovy a revitalizácie objektu Prachárne v centre Trnavy.

Kompletnú projektovú dokumentáciu vypracuje Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Ako vyplýva zo zmluvy zverejnenej 19. novembra 2019, predmetom zmluvy je vypracovanie návrhu architektonickej štúdie – spracovanie architektonickej štúdie bude obsahovať architektonické, dispozično-prevádzkové, interiérové a materiálové riešenie budúcej stavby, ako aj vypracovanie projektu pre stavebné povolenie, ktorý bude podkladom pre vydanie stavebného povolenia.

Všetky vyhotovené podklady majú byť odovzdané mestu Trnava do 31. januára 2020. Celková cena je stanovená na 92 400 eur s DPH.Budova zdevastovanej Prachárne je nevyužívaná už vyše jedenásť rokov

Historický objekt Prachárne je opustený a nevyužívaný od roku 2008. Posledný nájomca budovu opustil pred jedenástim rokmi a zanechal ju v dezolátnom stave.

Pokusy a nápady z minulosti prinavrátiť Prachárni život skončili bez výsledku.

Naposledy v marci 2017 primátor Peter Bročka vyhlásil, že tému budúcnosti Prachárne chce uzavrieť do konca roka.

V novembri 2019 oznámil, že mesto sa bude uchádzať o grant na obnovu a revitalizáciu Prachárne z Nórskych fondov vo výške 1 milión eur.

Budúcnosť Prachárne vidí radnica ako spoločný projekt s Trnavským samosprávnym krajom, ktorý plánuje do objektu umiestniť zázemie susedného Divadla Jána Palárika, stálu scénu detského divadla, skúšobňu či priestor pre semináre a workshopy.

Na prízemí by mala fungovať kaviareň, stredovekú pivnicu chce mesto spoločne so župou premeniť na „expozíciu o histórii vinárstva v Trnavskom kraji a dejinnej úlohe Trnavy“.

Mesto Trnava objekt zrekonštruovalo naposledy v druhej polovici 90. rokov. Náklady na obnovu vtedy dosiahli približne 70 miliónov korún, teda asi 2,3 milióna eur.

V Prachárni sa za socializmu nachádzal legendárny mliečny bar, neskôr prenajatá budova slúžila najmä na gastronomické účely, v objekte poskytovali aj ubytovacie služby.


Priestory bývalého mliečneho baru na prízemí

FOTO: archív

INFO

Budova Prachárne je národná kultúrna pamiatka zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok. Tehlový objekt bol postavený okolo roku 1500, v pôvodne gotickom slohu, neskôr bol prestavaný na renesančný štýl. Objekt mal význam ako pracháreň – sklad pušného prachu a materiálu na delové gule.
Budova je trojpodlažná so suterénom a obytným podkrovím v centre mesta, v pamiatkovej zóne. V rokoch 1996-1997 bola nehnuteľnosť rekonštruovaná. O roku 1997 do roku 2008 prenajatá a využívaná nájomcom na poskytovanie služieb v oblasti stravovania, ubytovania a pohostinskej činnosti.
Zdroj: mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 22. novembra 2019 9:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Mesto si nechá vypracovať projektovú dokumentáciu obnovy Prachárne. Financovanie má zabezpečiť grant”

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.