reklama

Oscarové krátke filmy uvidíte už v stredu v Berlineri

Koniec februára je každoročne spätý s odovzdávaním Oscarov, tento rok sa zlaté sošky americkej Akadémie filmových vied odovzdávajú už po 89. krát. V Česku a na Slovensku sú pri tejto príležitosti už šiesty rok po sebe vo viacerých mestách uvedené všetky hrané aj animované krátke filmy nominované na Oscara.

Odovzdávanie Oscarov je za nami, a tak pražská organizácia Večery iShorts prináša opäť do viacerých českých a slovenských miest pásma krátkych filmov nominovaných na Oscara. Trnavskí diváci si budú môcť hrané aj animované filmy pozrieť v jeden deň, v stredu 1. marca v Dočasnom kultúrnom priestore Berliner na Pekárskej 40.

Pásmo hraných filmov

Medzi hranými filmami sa nachádza francúzsky kraťas Ennemis Intérieurs, ktorý sa pomocou situácie, v ktorej sa nachádza muž podozrivý zo spojenia s teroristami, dotkne citlivej témy pohnutých dejín Francúzska a jej bývalých kolónií.

Švajčiarsky film La Femme e tle TGV je zas komornou drámou o osudovom spojení rušňovodiča a ženy, ktorých romancu rozdúchajú citlivé listy, ktoré si predávajú vďaka vlaku. Vzťahovou drámou s presahom k súčasnej utečeneckej kríze je dánska snímka Silent Nights o ilegálnom imigrantovi z Ghany, ktorého sa ujme dobrosrdečné dievča z centra pre bezdomovcov.

Španielsky film Timecode rozpráva príbeh dvoch strážcov parkoviska, ktorý vlani vyhral Zlatú palmu v Cannes v kategórii krátkych filmov a získal aj nomináciu na cenu Európskej filmovej akadémie. Päticu filmov uzatvára festivalovými cena ovenčený maďarský kraťas Mindenki, ktorý si z Hollywoodu odniesol aj prestížnu zlatú sošku. Situovaný je do postsocialistickej Budapešti deväťdesiatych rokov a inšpirovaný je skutočnými udalosťami v známom školskom speváckom zbore a otvára otázku neľahkej voľby: postaviť sa skorumpovanému systému alebo doň v tichosti zapadnúť.

Pásmo animovaných filmov

Animované krátke filmy sú v tomto roku hlavne severoamerickou záležitosťou. Medzi nomináciami figurujú dva kanadské filmy. Blind Vaysha o dievčati, ktorá je uväznená na jednej strane v minulosti a na strane druhej v budúcnosti, neschopná vnímať a tešiť sa z prítomnosti; druhou snímkou je Pear Cider and Cigarettes o sebadeštruktívnom mladíkovi, ktorému jeho kamarát z detstva pomáha dostať sa z vojenskej nemocnice v Číne späť domov do Vancouveru.

Tento film vznikol v kooperácii s USA, odkiaľ pochádzajú aj tri ďalšie animáky. Borrowed Time rozpráva príbeh vyslúžilého šerifa, ktorý je dlhých rokoch opäť konfrontovaný s prívalom frustrujúcich spomienok na nehodu.

O tom, že šťastie môžete nájsť aj na nečakaných miestach, je zas snímka Pearl nakrútený pomocou virtuálnej reality. Zoznam uzatvára krátky film Piper zo štúdia Pixar o práve vyliahnutom vtáčikovi, ktorý sa prvýkrát odváži vyjsť zo svojho hniezda. Uvedený bol ako predfilm ku komédii Hľadá sa Dory a svojou realistickosťou očaril nielen divákov, ale aj americkú Akadémiu, ktorá Oscara v kategórii krátkych animovaných filmov udelili práve jemu.

Premietanie hraných filmov sa začne o 18:00, animované prídu na rad o 20:30.

Vstupné na jednotlivé premietania je 3 eurá. Diváci, ktorí prídu na obe premietania, si však budú môcť zakúpiť vstupenku za zvýhodnenú cenu 4,50 eur.

Ulož ako PDF
Napísal 28. februára 2017 7:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.