reklama

Narastá počet kolízií áut s deťmi. Polícia apeluje na rodičov, aby bezpečnosti detí na cestách venovali pozornosť

Polícia zaevidovala v ostanom období zvýšený počet dopravných nehôd, účastníkmi ktorých boli deti.

K jednej z nich došlo v stredu 29. marca podvečer na sídlisku Družba v Trnave.

AKo uviedla hovorkyňa KR PZ v Trnave Mária Linkešová, deväťročný chlapec jazdil po sídlisku na bicykli bez prilby a bez sprievodu staršej osoby ako 15 rokov.

“Z chodníka prešiel na cestu, kde si nevšimol prichádzajúce auto Peugeot 508. Malý cyklista bol so zraneniami hlavy prevezený na ošetrenie a podľa lekárskej správy mal predbežne utrpieť ľahšie zranenia,” priblížila.


Nehoda na Družbe

Foto: Polícia

V nedeľu 26. marca bol účastníkom vážnej nehody 8-ročný chlapec z Prašníka, s ťažkými zraneniami ho potom, ako vbehol pod kolesá auta, previezli vrtuľníkom do Bratislavy.

Rovnako v stredu sa len 8-ročné dievča zrazilo s autobusom v Šúrovciach.

“Chcela odbočovať za železničným priecestím doľava, kde sa zrazila s autobusom. Pri nehode sa zranila ľahko,” informovala M. Linkešová.

O tri hodiny neskôr boli policajti privolaní k nehode s 10 – ročnou chodkyňou v obci Bojničky pri Hlohovci. Pri kostole vošla na cestu tesne pred prichádzajúce auto Citroen C2, ktoré viedla 29 – ročná žena z Hlohovca. Dievčatko utrpelo podľa predbežnej lekárskej správy otras mozgu a bolo prevezené po nehode do nemocnice.

A napokon, k ďalšej podobnej nehode prišlo v stredu aj v meste Sereď. Po kolízii s osobným autom bol stav 10-ročného chlapca preverený v nemocnici, kde bol iba jednorazovo ošetrený.

Polícia apeluje na rodičov a blízkych, aby bezpečnosti na cestách venovali s deťmi maximálnu pozornosť. Cyklisti a chodci sú pri nehodách vystavení najväčšiemu riziku a najhorším následkom.

“Je potrebné si uvedomiť, že dieťa nie je ‘dospelák’ a jeho skúsenosti na cestách sú primerané k jeho veku. Dieťa je nepozorné, málo predvídavé, koná impulzívne a často nevie posúdiť nebezpečenstvo situácie, v ktorej sa ocitlo. Pre svoj malý vzrast má obmedzený výhľad na vozovku a aj pre vodičov je v hustej premávke ťažšie spozorovateľné.
Dieťa je potrebné naučiť vidieť na ulici, počúvať zvuky a uvedomovať si, odkiaľ prichádzajú. Pustiť dieťa do 10 rokov bez dozoru je vždy na zvážení každého rodiča, no v tomto prípade zákon o cestnej premávke hovorí, že malí cyklisti do 10 rokov sa smú na ceste pohybovať iba pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Bez dohľadu môžu jazdiť deti iba na cestička pre cyklistov, poľnej a lesnej ceste a v časti obce, ktorá je vyznačená ako obytná zóna. Pocit bezpečia v obci môže byť pre rodičov u detí do 10 rokov zdanlivý. Hoci ide o domáce prostredie, obcou prechádzajú aj vodiči, ktorí situáciu a miestne zvyky nemusia poznať,”
upozorňuje polícia slovami M. Linkešovej.

Samozrejmosťou pre každého cyklistu, malého aj veľkého by malo byť dostatočné osvetlenie a reflexné prvky.

Základné zásady pre malých chodcov a cyklistov:

• môže vstúpiť na vozovku len vtedy, ak sa pozrie vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje automobil;
• nesmie vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad;
• má zásadne cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov;
• má cez cestu prechádzať najkratším smerom – kolmo;
• nesmie vstúpiť na vozovku, keď svieti na semafore červený signál pre chodcov;
• môže prechádzať cez cestu na zelený signál a prechod dokončiť aj vtedy, keď sa rozsvieti červená.

Ulož ako PDF
Napísal 30. marca 2017 12:49. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.