reklama

Na zdravotníckej škole sa nadýchalo 11 ľudí, v laboratóriu zistili prítomnosť dvoch látok

Na Strednej zdravotníckej škole v Trnave zistili prítomnosť Dimetylacetamidu a Fenolu. V dôsledku nadýchania bolo zranených jedenásť osôb.

V pondelok 5. júna krátko pred 12.00 hod. bola ohlásená zapáchajúca neznáma látka v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave.

Študenti pociťovali podráždenie slizníc, následkom toho kašľali, cítili ostré štípanie nosných dutín a očí.

Ako informovala hovorkyňa krajských hasičov Júlia Kedrová, v dôsledku nadýchania neznámej látky bolo zranených jedenásť osôb.

Ilustračné foto

„Zasahujúci hasiči z Trnavy vykonali merania na neznámu látku s nulovými hodnotami, odobrali vzorky a následne odvetrali priestory školy. Zranené osoby boli odovzdané do starostlivosti záchrannej zdravotnej služby,“ uviedla J. Kedrová.

Odobrané vzorky boli príslušníkmi dopravené do Kontrolného chemického laboratória Nitra na rozbor.

Rozborom v KCHL Nitra bola zistená prítomnosť dvoch látok (N,N – Dimetylacetamid a Fenol).

Dimetylacetamid je bezfarebná kvapalina, spôsobuje akútnu toxicitu kože aj dýchacích orgánov, môže spôsobiť aj vážne poškodenie či podráždenie očí.

Fenol (benzenol alebo hydroxybenzén) je tuhá bezfarebná kryštalická látka s charakteristickým zápachom. Na svetle a vzduchu postupne ružovie až hnedne a pôsobením kyslíka zvetráva. Fenol je najjednoduchším zástupcom skupiny aromatických hydroxyderivátov – fenolov.

Vo vode je slabo rozpustný. Má anestetické a antiseptické účinky. Používa sa na výrobu plastov a podobných materiálov, detergentov, liečiv (aspirín, spreje, pastilky na hrdlo), herbicídov, farbív, výbušnín, rozpúšťadiel, zmäkčovadiel, kozmetických prípravkov (ústne vody) a iných látok.

Fenol je silný neurotoxín, jeho výpary leptajú oči, pokožku, dýchacie cesty. Opakované alebo predĺžené vystavenie môže spôsobiť dermatitídu, či dokonca popáleniny druhého a tretieho stupňa. Vdýchnutie pár môže spôsobiť pľúcny edém. Môže mať škodlivé účinky na centrálny nervový systém a srdce (arytmia, záchvaty, kóma). Môže poškodiť aj obličky a pečeň.

Ulož ako PDF
Napísal 6. júna 2017 9:10. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.