reklama

V Trnave úspešne vyskúšali prvé veľkokapacitné očkovacie centrum. Na Strednej zdravotníckej škole dostalo cez víkend vakcínu vyše 2300 učiteľov

V priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave otvorili v sobotu 20. februára 2021 pilotné veľkokapacitné očkovacie centrum. Počas víkendu, do nedele podvečera, tu zaočkovali 2330 pedagogických zamestnancov škôl pôsobiacich na území Trnavského kraja vo veku do 55 rokov.

Prvé veľkokapacitné očkovacie centrum a priebeh očkovania učiteľov si v spoločnosti župana Jozefa Viskupiča pozrel aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Vakcínu Astra Zeneca podávajú počas víkendu pedagógom vo veku od 18 do 55 rokov. Ako uviedla Lucia Šmidovičová, riaditeľka odboru zdravotníctva TTSK, očkovanie vykonávala desiatka ambulantných, všeobecných lekárov aj špecialistov, zapojilo sa aj 12 zdravotných sestrier, ktoré rovnako pozitívne zareagovali na výzvu trnavskej župy na zapojenie sa do očkovania.

„V prvom rade chcem poďakovať lekárom a sestrám, že sa zapojili do výzvy na pomoc s očkovaním a zahlásili sa do našej databázy. Prijali ju veľmi pozitívne. Ide o zdravotnícky výkon, ktorý pomáha v boji s Covidom-19. Vo veľkokapacitnom očkovacom centre chceme počas prvého víkendu odskúšať medicínsky softvér a zistiť priepustnosť, koľko ľudí dokážeme zaočkovať každú hodinu. Cieľom je nastaviť fungovanie veľkokapacitných centier do budúcna,“ uviedla Lucia Šmidovičová.

Pilotné centrum zriadené v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave vzniklo aj vďaka pomoci a podpore vedenia školy a jej personálu.

Ako nám povedala riaditeľka školy Katarína Hrašnová, priamo pri fungovaní očkovacieho centra boli cez víkend zapojení traja pedagógovia a 15 študentov. „Rada by som sa tiež poďakovala celému tímu zamestnancov našej školy. Bola to pre nás výzva. Ďakujeme za príležitosť, spoluprácu a koordináciu Trnavskému samosprávnemu kraju.“


Registrácia pred očkovaním

„Som veľmi rád, že táto škola môže poskytnúť aj priestor pre vakcinačné centrum, za čo veľmi pekne ďakujem vedeniu školy, ako aj trnavskej župe. Prechádzajúci týždeň sme mali pre učiteľov k dispozícii vyše 21-tisíc vakcín pre 16 očkovacích centier, počas tohto víkendu máme viac 28-tisíc vakcín, ktoré sú prerozdelené do 36 centier. Teším sa, že tá sieť sa rozťahuje a poskytuje učiteľom omnoho väčší komfort v rámci cestovania. Čo sa týka vedľajších príznakov po očkovaní, ministerstvo zdravotníctva aj odborníci ubezpečujú, že ide o bežnú vec. Pri Astra Zenece sa objavujú po prvej dávke, pri druhej už nie. Pri iných vakcínach je to zväčša opačne. Ubezpečujem učiteľov, že ide o bežné príznaky a nemusia sa ničoho obávať,“ povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Ako dodal, záujem učiteľov o očkovanie je enormný. Rezort školstva spustil v minulých dňoch registráciu už aj pre pedagógov z druhého stupňa a stredných škôl. Tento týždeň prebehne rokovanie ministerstva s rektormi vysokých škôl.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo zorganizovať a bez problémov zvládnuť očkovanie takmer 2500 ľudí v našom pilotnom veľkokapacitnom očkovacom centre. Cieľom tohto víkendu bolo v praxi vyskúšať jeho model. Môžem teda konštatovať, že sme pripravení začať očkovať aj v ďalšej desiatke miest v závislosti od dostupnosti vakcín. Najbližšie k tomu máme v Dunajskej Strede a Skalici, kde chceme využiť kapacity našich stredných zdravotníckych škôl,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Župa získala cenné informácie o kapacite centra. Ak existuje databáza s informáciami o záujemcoch o očkovanie, priepustnosť centra je 300 ľudí za hodinu. Ak sa záujemcovia musia registrovať na mieste, je to približne 120 ľudí za hodinu. V reálnej situácii bola vyskúšaná aj funkčnosť a synchronizácia databáz a informačných systémov, či logistika a dezinfekcia priestorov.

Podobné veľkokapacitné očkovacie centrá by mali postupne vzniknúť v ďalších mestách a mali by v nich byť očkovaní ľudia vo veku medzi 18 a 55 rokov.

Po priestorovej, administratívnej aj materiálovo-technickej stránke ich župa pripraví v spolupráci s mestami. Navyše by z hľadiska plánu župy by mali k piatim nemocniciam pribudnúť aj niektoré polikliniky, kde by sa obyvateľom kraja vo veku viac ako 55 rokov podávali vakcíny náročnejšie na uskladnenie v chlade.

„Na očkovanie širokej verejnosti sa pripravujeme tak, aby sme odbremenili nemocnice po priestorovej a najmä personálnej stránke. Ďakujem preto lekárom a zdravotným sestrám z ambulancií za ochotu pomôcť nám dostať očkovanie bližšie ku všetkým obyvateľom. Očakávame, že sa dodávky vakcín zvýšia v priebehu marca a apríla,“ avizoval župan Viskupič.

Ambulantní lekári a sestry sa môžu prihlasovať na pomocsockovanim@trnava-vuc.sk s uvedením svojho mena, priezviska, obchodného mena, telefónneho čísla, e-mailovej adresy a okresu, v ktorom pôsobia.


Zľava minister Gröhling, riaditeľka SZŠ Hrašnová, župan Viskupič a šéfka odboru zdravotníctva TTSK Šmidovičová

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2021 6:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave úspešne vyskúšali prvé veľkokapacitné očkovacie centrum. Na Strednej zdravotníckej škole dostalo cez víkend vakcínu vyše 2300 učiteľov”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.