reklama

V Trnave úspešne vyskúšali prvé veľkokapacitné očkovacie centrum. Na Strednej zdravotníckej škole dostalo cez víkend vakcínu vyše 2300 učiteľov

V priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave otvorili v sobotu 20. februára 2021 pilotné veľkokapacitné očkovacie centrum. Počas víkendu, do nedele podvečera, tu zaočkovali 2330 pedagogických zamestnancov škôl pôsobiacich na území Trnavského kraja vo veku do 55 rokov.

Prvé veľkokapacitné očkovacie centrum a priebeh očkovania učiteľov si v spoločnosti župana Jozefa Viskupiča pozrel aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Vakcínu Astra Zeneca podávajú počas víkendu pedagógom vo veku od 18 do 55 rokov. Ako uviedla Lucia Šmidovičová, riaditeľka odboru zdravotníctva TTSK, očkovanie vykonávala desiatka ambulantných, všeobecných lekárov aj špecialistov, zapojilo sa aj 12 zdravotných sestrier, ktoré rovnako pozitívne zareagovali na výzvu trnavskej župy na zapojenie sa do očkovania.

“V prvom rade chcem poďakovať lekárom a sestrám, že sa zapojili do výzvy na pomoc s očkovaním a zahlásili sa do našej databázy. Prijali ju veľmi pozitívne. Ide o zdravotnícky výkon, ktorý pomáha v boji s Covidom-19. Vo veľkokapacitnom očkovacom centre chceme počas prvého víkendu odskúšať medicínsky softvér a zistiť priepustnosť, koľko ľudí dokážeme zaočkovať každú hodinu. Cieľom je nastaviť fungovanie veľkokapacitných centier do budúcna,” uviedla Lucia Šmidovičová.

Pilotné centrum zriadené v priestoroch Strednej zdravotníckej školy v Trnave vzniklo aj vďaka pomoci a podpore vedenia školy a jej personálu.

Ako nám povedala riaditeľka školy Katarína Hrašnová, priamo pri fungovaní očkovacieho centra boli cez víkend zapojení traja pedagógovia a 15 študentov. “Rada by som sa tiež poďakovala celému tímu zamestnancov našej školy. Bola to pre nás výzva. Ďakujeme za príležitosť, spoluprácu a koordináciu Trnavskému samosprávnemu kraju.”


Registrácia pred očkovaním

“Som veľmi rád, že táto škola môže poskytnúť aj priestor pre vakcinačné centrum, za čo veľmi pekne ďakujem vedeniu školy, ako aj trnavskej župe. Prechádzajúci týždeň sme mali pre učiteľov k dispozícii vyše 21-tisíc vakcín pre 16 očkovacích centier, počas tohto víkendu máme viac 28-tisíc vakcín, ktoré sú prerozdelené do 36 centier. Teším sa, že tá sieť sa rozťahuje a poskytuje učiteľom omnoho väčší komfort v rámci cestovania. Čo sa týka vedľajších príznakov po očkovaní, ministerstvo zdravotníctva aj odborníci ubezpečujú, že ide o bežnú vec. Pri Astra Zenece sa objavujú po prvej dávke, pri druhej už nie. Pri iných vakcínach je to zväčša opačne. Ubezpečujem učiteľov, že ide o bežné príznaky a nemusia sa ničoho obávať,” povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Ako dodal, záujem učiteľov o očkovanie je enormný. Rezort školstva spustil v minulých dňoch registráciu už aj pre pedagógov z druhého stupňa a stredných škôl. Tento týždeň prebehne rokovanie ministerstva s rektormi vysokých škôl.

„Som veľmi rád, že sa nám podarilo zorganizovať a bez problémov zvládnuť očkovanie takmer 2500 ľudí v našom pilotnom veľkokapacitnom očkovacom centre. Cieľom tohto víkendu bolo v praxi vyskúšať jeho model. Môžem teda konštatovať, že sme pripravení začať očkovať aj v ďalšej desiatke miest v závislosti od dostupnosti vakcín. Najbližšie k tomu máme v Dunajskej Strede a Skalici, kde chceme využiť kapacity našich stredných zdravotníckych škôl,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Župa získala cenné informácie o kapacite centra. Ak existuje databáza s informáciami o záujemcoch o očkovanie, priepustnosť centra je 300 ľudí za hodinu. Ak sa záujemcovia musia registrovať na mieste, je to približne 120 ľudí za hodinu. V reálnej situácii bola vyskúšaná aj funkčnosť a synchronizácia databáz a informačných systémov, či logistika a dezinfekcia priestorov.

Podobné veľkokapacitné očkovacie centrá by mali postupne vzniknúť v ďalších mestách a mali by v nich byť očkovaní ľudia vo veku medzi 18 a 55 rokov.

Po priestorovej, administratívnej aj materiálovo-technickej stránke ich župa pripraví v spolupráci s mestami. Navyše by z hľadiska plánu župy by mali k piatim nemocniciam pribudnúť aj niektoré polikliniky, kde by sa obyvateľom kraja vo veku viac ako 55 rokov podávali vakcíny náročnejšie na uskladnenie v chlade.

„Na očkovanie širokej verejnosti sa pripravujeme tak, aby sme odbremenili nemocnice po priestorovej a najmä personálnej stránke. Ďakujem preto lekárom a zdravotným sestrám z ambulancií za ochotu pomôcť nám dostať očkovanie bližšie ku všetkým obyvateľom. Očakávame, že sa dodávky vakcín zvýšia v priebehu marca a apríla,“ avizoval župan Viskupič.

Ambulantní lekári a sestry sa môžu prihlasovať na pomocsockovanim@trnava-vuc.sk s uvedením svojho mena, priezviska, obchodného mena, telefónneho čísla, e-mailovej adresy a okresu, v ktorom pôsobia.


Zľava minister Gröhling, riaditeľka SZŠ Hrašnová, župan Viskupič a šéfka odboru zdravotníctva TTSK Šmidovičová

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2021 6:47. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “V Trnave úspešne vyskúšali prvé veľkokapacitné očkovacie centrum. Na Strednej zdravotníckej škole dostalo cez víkend vakcínu vyše 2300 učiteľov”

 1. 1
  hrdinovia says:

  Ja vám neviem, mne tu niečo nesedí.
  Samozrejme, nemusím všetko komentovať, ale tu sa neviem zbaviť pocitu, že sme nejako veľmi rýchlo zabudli na tých najzraniteľnejších. Ak na Slovensku dodnes nie sú zaočkovaní ľudia nad 75 rokov a ešte aj veľmi chorí v DSS a my už očkujeme mladých zdravých učiteľov, vám to príde normálne ???
  … A potom si pozriete fotografie, ako očkujú učiteľov, ktorí majú sotva 26 rokoch a nikto nevie, kedy sa reálne aj všetci vrátia do tried s deťmi. Ja vám neviem.
  … Potom príde vakcína, začneme očkovať údajne podľa veku. Potom určíme prioritizovanú skupiny politikov, potom zdravotníkov, potom ich náhradníkov všetkých, ktorí idú okolo vakcinačného centra, potom úradníkov zdravotných poisťovní, potom ešte neviem koho. Potom všetkých učiteľov a pedagogických pracovníkov, ktorí prevažne dnes aj tak pracujú z domu.
  https://www.dalito.sk/ked-ochrana-najzranitelnejsich-uz-neplati-a-prioritou-je-strach/
  Rýchlo sa predbehnúť a odsotiť slabých a nevládnych rýchlo kto bude prvý papaláš alebo 26 ročný učiteľ ?
  Aké hrdinské …

 2. 2
  Larab says:

  Učitelia sa očkujú práve preto, aby sa školy mohli otvoriť, čo najskôr.

  Mladší učitelia do 55 rokov sa učkujú vakcínou od AstraZenneca, ktorá nie je zatiaľ povolená pre tých starších. Zraniteľné skupiny a seniori sa očkujú ďalšími dvoma vakcínami, ktorý je dostatok, aby sa zaočkovali všetci.

  To, že stále nie sú zaočkovaní všetci ľudia nad 75 rokov nie je teda vina nedostatku vakcín, či toho, že očkujú učiteľov, ale problém bude v niečom inom

 3. 3
  xXx says:

  Toto je priamo z letaku o ockovani

  Môžem po očkovaní proti COVID-19 nakaziť iných ľudí?

  Zatiaľ nie je známe, či vakcína zabráni prenosu vírusu ďalej, ale očakávame, že toto riziko významne zníži. Stále je preto dôležité dodržiavať pokyny, ktoré sú platné, aby ste chránili svoje okolie a najmä zraniteľných v ňom. Preto je naďalejdôležité napriek očkovaniu:
  dodržiavanie sociálneho odstupu,
  nosiť pokrývku tváre a nosa alebo masku,
  starostlivo a často si umývať ruky.

 4. 4
  vlado says:

  Stale tu na vsetko nadavate, kazdy by to vedel lepsie a podobne… neviem co ocakavate od novej vlady (ak neaka vobec bude) ze sa choroba zrazu strati ved im ide “iba” o 11 000 000 000

  • 4.1
   Jan says:

   Očakávať niečo od akej kolvek vlády na Slovensku je snívanie s otvorenými očami. Vedzte ale všetci politici, prežili sme 1000 ročnú porobu Maďarov, 70 ročnú porobu Čechov a stále žijeme. Ale ak ten tlahový hrniec vybuchne kde nás dusíte nepomôžu vám ani pancierové limuzíny, zavarené brány, vaše vzájomné väznenie.

 5. 5
  Cháron says:

  Keď tu čítam napísané príspevky a poznám voličské preferencie musí ešte veľa ľudí v tejto krajine zomrieť

 6. 6
  CCM says:

  Tak už Taliansu vymoženosť z jari 2020 máme aj na Slovensku. Lekári sú pripravovaný na výber pacientov ktorým poskytnúť liečenie a ktorým poskytnúť duševnú podporu na ceste na druhý svet. V Indii rozdávajú ivermekctín v balíčkoch s vitamínmi a návod na použitie ako ich použiť. Ivermekcin pri prvých príznakoch nasadiť spolu c vitamínom a d vitamínom. Rozhoduje rýchlosť a návod na použitie je na svete. Keď je v Egypte liek voľne predajný ako acylpirín na Slovensku mudrujeme od apríla 2020 či je vhodný. Vo svete sa predalo 3,7 miliardy balení. Každý dostane čo si zaslúži ten náš veliteľ z vylodenia v Normandii.

  • 6.1
   vlado says:

   No tento liek sa pouziva na liecenie svrabu ktory moc na slovensku nemame ako napriklad v indii alebo egypte no aj tak bolo uz dost casu ho zaobstarat.
   Vitamin C a D pri liecbe pomaha iba 1,2% co je skoro nic skor sa odporuca si ho dat ako prevenciu.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.