reklama

Slovensko očarí kultúra Európy, všetko sa začne v Trnave

Bohatá kultúra Európskej únie opäť zažiari v mestách po celom Slovensku. Tento rok sa veľkej pocty dostalo nádhernej historickej Trnave, kde sa koná slávnostný otvárací ceremoniál Dní európskeho kultúrneho dedičstva. To však ani zďaleka nie je všetko, mesto si na celý september pripravilo rôznorodé aktivity, ktoré vyvrcholia oslavami Svetového dňa cestovného ruchu.

Už 7. septembra Trnava hostí otvárací ceremoniál významného celoeurópskeho podujatia, ktoré organizuje Rada Európy a Európska komisia. Témou tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva sú Pamiatky a príroda: Krajina možností. Širšie chápanie tejto témy zahŕňa spojenie unikátnych architektonických výtvorov a prírodného bohatstva krajiny. Práve mesto Trnava je dokonalým príkladom súladu moderných urbanistických riešení, ako aj historických pamiatok s okolitým prostredím.

Trnava ako historické a prvé slobodné kráľovské mesto s historicky významnými univerzitami a dlhou vinárskou tradíciou ponúka Európanom nekonečnú inšpiráciu. „Dedičstvo po našich predkoch patrí celému nášmu kontinentu. Sme radi, že sa o neho budeme môcť v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva podeliť s návštevníkmi mesta. Počas podujatia budú preto v Trnave otvorené viaceré pamiatky, ktoré bežne nie sú verejnosti prístupné,“ vysvetlila Michaela Potočárová, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism.

Ilustračné foto

Hneď prvý septembrový deň sa centrum Trnavy premenilo na stredoveké mestečko. Okrem priblíženia histórie vinárstva a vinohradníctva Stredoveká prešovačka na nádvorí trnavskej radnice zároveň otvorila vinársku sezónu, ktorá bude pokračovať vínnymi tour a výletmi do známeho medovinárstva. V rámci prvej jesennej vínnej tour budú mať záujemcovia možnosť navštíviť vinárstva Mrva&Stanko a Vína z Mlyna, kde sa o ochutnávku tých najlepších vín z kraja postarajú priamo ich tvorcovia.

Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o dejinách Trnavy, mesto pripravilo prednáškový cyklus O Trnave vo veži.

Vo vybraných termínoch sa fanúšikovia histórie vydajú spoločne s odborníkmi z rôznych oblastí na nezabudnuteľnú cestu po stopách trnavskej lekárnickej dynastie Kébelovcov alebo môžu spoločne odhaľovať čaro pálenej hliny v trnavskej tehliarni. Spolu dvanásť neopakovateľných prednášok sa v termíne od 11. do 22. septembra začne vždy o 16.30 h. v Mestskej veži.

Pre milovníkov historických pamiatok sú od 21. do 24. septembra taktiež pripravené špacírky s trnavskými pamiatkarmi a pre zvedavcov otvoria svoje sídlo aj 21. a 24. septembra.

V tomto mesiaci budú naďalej sprístupnené pre návštevníkov mesta sakrálne pamiatky, 16. a 23. 9. sa bude konať cykloprehliadka s témou Mesto na prahu moderny. Okrem toho sa mesto Trnava zapája do mnohých ďalších aktivít spojených s oslavami Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Celý program nájdete TU.

V rámci osláv Svetového dňa cestovného ruchu má Trnava Tourism pre návštevníkov špeciálne prekvapenie. Dňa 30. septembra sa v čase o 10.00 h. a následne aj o 12.00 h. začnú pri Mestskej veži naraz dve komentované prehliadky. Jedna s názvom Trnava ako obchodná križovatka, tá druhá sa bude niesť vo vinárskom duchu, Trnava – región svetových vín. Všetky štyri prehliadky budú pre záujemcov zadarmo.

Každé z naplánovaných podujatí predstavuje kúsok z kultúrneho dedičstva, ktoré Európe zanechali naši predkovia. Navštívte počas septembra Malý Rím aj vy a vychutnajte si čarovné centrum mesta, ktoré v roku 1987 vyhlásili za Mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Viac informácií nájdete na www.regiontirnavia.sk alebo v tomto linku.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 7. septembra 2017 9:44. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Slovensko očarí kultúra Európy, všetko sa začne v Trnave”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.