reklama

Deň bielej palice pripomenul vodičom, ako sa správať na priechodoch k nevidiacim. Ako dopadla Trnava?

V poradí ôsmy preventívno – výchovnej akcie Deň bielej palice sa uskutočnil na slovenských cestách v piatok 13. októbra 2017. Cieľom akcie je poukázať na potrebnú zvýšenú ohľaduplnosť a pozornosť voči chodcom so zrakovým postihnutím. Figurant, ktorý simuloval reálnu situáciu, keď chce slabozraký či nevidiaci človek prejsť na druhú stranu, sa pohyboval aj Trnave.

Situáciu na priechodoch pre chodcov, na ktorých sa pohybovali figuranti, monitorovali policajné hliadky. Zároveň sa vytvárali štatistiky, koľko vodičov nedalo chodcom s bielou palicou po signalizácii na priechode prednosť.

Vodiči v Trnave kopírovali celoslovenský výsledok – z celkového počtu 213 áut nezastavilo na priechode figurantovi s bielou paličkou 39 vodičov, čo je 18,3%, teda presne rovnako, ako v prípade výsledkov zo všetkých slovenských krajov.

Ohľaduplných vodičov policajti pochválili a tým, ktorí nedali prednosť, poučili o tom, ako majú správne reagovať. Keďže išlo o preventívnu akciu, nijaké pokuty sa neukladali.

Foto: KR PZ Trnava

V rámci Trnavského kraja sa akcia uskutočnila okrem Trnavy aj v Hlohovci, Dunajskej Strede, Senici, Skalici, Piešťanoch a Galante. V Trnavskom kraji dosiahol výsledok vodičov, ktorí nevidiacemu nezastavili, 14,6%, čo je po Košickom kraji druhý najlepší výsledok.

Najhoršie dopadli motoristi v Bratislavskom kraji, kde figurantovi na priechode nedalo prednosť až 27,4 percent vodičov.

„Chcela by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa s nami do realizácie Dňa bielej palice 2017 pustili a ktorí sa piatkom trinásteho ani v najmenšom nenechali odradiť,“ povedala koordinátorka akcie Dušana Blašková. „Alfou aj omegou sú pre nás ľudia so zrakovým postihnutím, je to pre nich, s nimi a o nich. Ako ktokoľvek iný, aj oni sa púšťajú cestou-necestou, akurát s bielou palicou v ruke a vodiči sa musia naučiť, ako stretnutie s nimi zvládnuť bez stresu a hlavne bez nebezpečenstva,“ zdôraznila.

Zmysel akcie, ktorá sa koná pri príležitosti Svetového dňa bielej palice (15.10.), ozrejmila pretrvávajúcim trendom, keď mnohí vodiči stále nevedia správne reagovať a naznačiť chodcovi s bielou palicou to, že mu dávajú prednosť a môže bezpečne prejsť na druhú stranu.

Upozornila, že často vodiči reagujú trúbením, svetelným blikaním alebo gestikuláciou. “Sú to však pre nás zmätočné signály, trúbenie je v doprave vždy primárne vnímané ako výstraha pred nebezpečenstvom. Blikanie svetlami alebo gestikuláciu nevidiaci, pochopiteľne, nevidí,” vysvetľuje Blašková, ktorá je tiež zrakovo postihnutá.

Pätnásty október ako Svetový deň bielej palice vyhlásila Svetová únia nevidiacich (WBU) v roku 1964.

Oficiálnym znakom nevidiacich je biela palica. Rozlišujú sa tri typy – orientačná, teda dlhá biela palica, signalizačná, čiže krátka biela palica, a oporná biela palica, ktorú využívajú zväčša seniori odkázaní na fyzickú oporu. Každá z nich by mala mať zároveň reflexné prvky.

Inštruktážne video:

Ulož ako PDF
Napísal 18. októbra 2017 11:22. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Deň bielej palice pripomenul vodičom, ako sa správať na priechodoch k nevidiacim. Ako dopadla Trnava?”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.