reklama

Slabozrakí a nevidiaci testovali na priechodoch pre chodcov trnavských vodičov

V uliciach 45 slovenských miest, vrátane Trnavy, sa v utorok uskutočnil ďalší ročník dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice.

Na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom, upozorňovali slabozrakí v sprievode pracovníkov krajského strediska Únie slabozrakých Slovenska (UNSS) na priechodoch pre chodcov na Zelenečskej a Spartakovskej ulici.

Nevidiaci signalizovali vodičom snahu prejsť cez priechod pre chodcov. Niekoľko desiatok metrov za priechodom stáli policajné hliadky. Dopravní policajti vodičov, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, poučili o priestupku a odovzdali im informačný leták s vysvetlením významu a funkcie bielej palice.

biela-palica

Bezpečný pohyb s bielou palicou je pre nevidiaceho jedným z atribútov jeho slobody a emancipácie. Možnosť vybrať sa niekam bez toho, aby sme čakali, že nás niekto zavedie za ruku či za rameno, je pre nás veľmi dôležitá,“ pripomína Igor Harušťák z oddelenia prevencie architektonických a dopravných bariér Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

Väčšina z trnavských vodičov v čase našej návštevy na Spartakovskej ulici pred slabozrakým chodcom zastavila a umožnila mu bezpečný prechod farebnou „zebrou“.

V priebehu dvojhodinovej akcie dalo v Trnave prednosť zrakovo postihnutému chodcovi prednosť 362 vodičov, naopak, pred priechodom nezastavilo 134 áut.

biela-palica1

Za deväť mesiacov tohto roka zaznamenala dopravná polícia na Slovensku 794 nehôd, kde jedným z účastníkov bol chodec.

Z tohto počtu sa 205 nehôd stalo na priechode, štyri v blízkosti a 585 mimo priechodu pre chodcov. O život pri nehodách prišlo 39 chodcov.

Na priechode 279 nehôd, tri nehody v blízkosti a 648 nehôd mimo priechodu. Vyhaslo 45 životov chodcov. Pre porovnanie, za rovnaké obdobie minulého roka, sa stalo 930 nehôd s účasťou chodcov.

Ulož ako PDF
Napísal 15. októbra 2013 12:18. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Slabozrakí a nevidiaci testovali na priechodoch pre chodcov trnavských vodičov”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.