reklama

Stavebné práce na prezentácii Dolnej brány pri budove súdu sa rozbehnú v najbližších dňoch

Už v najbližších dňoch sa má rozbehnúť realizácia projektu Prezentácie Dolnej brány mestského opevnenia s barbakanom pred budovou Okresného súdu v Trnave. Stavenisko si už prebrala dodávateľská stavebná spoločnosť.

Z verejnej súťaže vzišla ako najúspešnejšia ponuka trnavskej stavebnej firmy CS, s.r.o., v hodnote 179 900 eur s DPH.

Podľa zmluvy o dielo, ktorá nadobudla účinnosť v prvej polovici októbra, je lehota plnenia stanovená na 2 mesiace. Stavebné práce by tak mali byť ukončené v priebehu decembra 2017.

Mesto bude históriu južnej časti mestského opevnenia prezentovať verejnosti vo forme záchrany, konzervovania a prezentácie nálezov náznakovými múrikmi.


Prezentácia Dolnej brány a budúcej možnej podoby Námestia SNP na vizualizácii Ateliéru DV

Pôvodným cieľom trnavskej radnice bolo na konci pešej zóny opätovne postaviť zaniknutú Dolnú bránu. Plán spočíval najprv v riešení stavby „náznakovou“ priehľadnou konštrukciou z kovu a skla, pričom základy pôvodnej brány a barbakanu by boli postavené do výšky asi jedného metra.

Zahraniční odborníci odporúčali stavať vežu z tehál v plnej výške s priznanim celkového stavu, s čím sa radnica stotožnila.

Po niekoľko mesiacov trvajúcich diskusiách s odborníkmi je výsledkom rozhodnutie, že opätovné postavenie brány sa realizovať nebude.

Po konzultáciách s Krajským pamiatkovým úradom Trnava vznikne iba prezentácia brány do úrovne asi 1 meter nad terénom a barbakanu do výšky približne 60 cm vo forme vymurovaných múrikov.

V rámci stavebných prác okrem iného postupne odkopú múry hradobného opevnenia, celoplošne základ za účelom zistenia skutočnej šírky a technického stavu pozostatkov základovej konštrukcie, riešiť sa budú statické konštrukcie pre nadzemné časti murív, vybudovanie nových základov nad kanalizáciou, odvodnenie murív či iluminácia formou podsvietenia.

Súčasťou riešenia je aj prezentácia padacieho mosta v náznakovej rovine novou konštrukciou z dubového dreva. Konštrukciu mosta vyrobí umelecký tesár, spoje budú doplnené o remeselnícke kováčske kovové prvky.


Oplotený priestor pred budovou súdu

Z histórie Dolnej brány mestského opevnenia

Dolná brána a barbakan tvorili niekoľko storočí súčasť mestského opevnenia.

Barbakan prestal slúžiť svojmu účelu v druhej polovici 18. storočia, kedy bol pravdepodobne asanovaný.

Na jeho východnej stene vznikla strelnica, ktorú nahradila v 19. storočí budova Okresného súdu.

Dolná brána je zaznamenaná na zameraní Antona Grünna z roku 1819. Následne bola asanovaná.

Pod úrovňou terénu sa zachovali základové konštrukcie Dolnej brány a barbakanu, ktoré odkryli archeologické výskumy v rokoch 2015 a 2016. Pred ich uskutočnením sa realizoval ešte výskum georadarom.

Západná časť základov Dolnej brány bola zničená pravdepodobne počas výstavby kanalizácie v rokoch 1939 – 1940.

Jedným z hlavných dôvodov nesúhlasného stanoviska odborníkov so stavbou kópie Dolnej brány je skutočnosť, že tento priestor je dnes iný, než bol v minulosti.

Odborníci poukazujú na fakt, že ak by bránu postavili, už nebude po stranách uzavretá hradbami. Vznikli tu budovy súdu a Evanjelický dom, ktoré tomu bránia.

Upustenie od pristavania hradieb by podľa vyjadrenia Petra Grznára z KPÚ v Trnave pre časopis .týždeň znamenalo, že brána by tam podľa stála osamotene a nezmyselne. Chýbali by jej nielen hradby, ale aj barbakan či vodná priekopa. Už by to nebola brána, ale veža.


Radnica chcela po konzultácii so zahraničnými architektmi postaviť murovanú vežu. Odporúčali v plnej výške a priznať celkový stav.


V hre bola aj konštrukcia z kovu a skla

Vizualizácie: DV Ateliér

Ulož ako PDF
Napísal 6. novembra 2017 11:31. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Stavebné práce na prezentácii Dolnej brány pri budove súdu sa rozbehnú v najbližších dňoch”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.