reklama

V auguste začne realizácia projektu ozelenenia lávky pri poliklinike. Stavebné práce majú byť ukončené v novembri

Trnavská radnica podpísala na začiatku augusta zmluvu o dielo na zhotovenie projektu ozelenenia lávky na Starohájskej ulici pri poliklinike. Na základe verejnej súťaže vybralo mesto Trnava ako víťaza žilinskú spoločnosť SOAR sk, ktorá v tendri ponúkla sumu 467 349 eur s DPH. Predpokladané náklady boli odhadované na 520-tisíc eur s DPH.

Zo zmluvy vyplýva, že stavebné práce majú odštartovať v prvej polovici augusta 2019. Ukončenie prác aj s vyprataním staveniska je v zmluve o dielo stanovené na tri mesiace.

Na lávke vznikne sústava tieniacich konštrukcií, ktoré v kombinácii s vegetáciou a drevenými lamelami vytvoria zatienené miesta a uľahčia pohyb osôb hlavne v čase horúčav.

Väčšinu nákladov na projekt, takmer 400-tisíc eur, má pokyrť príspevok zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Zostávajúce náklady zaplatí mesto z vlastného rozpočtu.

Zdroj: Mesto Trnava

Projekt zatienenia a ozelenenia lávky na Starohájskej ulici mesto pripravuje už od roku 2014. K časovému posunu prispelo aj zistenie, že zo statického pohľadu je premostenie v zlom technickom stave a mesto tak bolo nútené zabezpečiť najprv sanáciu objektu.

Medzi zistenými zásadnými problémami boli napríklad zatekanie do nosných konštrukcií, korózia výstuží, poruchy netesnostosti, degradácia betónu v nosných konštrukciách a mnohé ďalšie.

Lávka sa dočkala nevyhnutnej rekonštrukcie v podobe sanácie v roku 2017. Premostenie na Starohájskej uici v priestore medzi historickými hradbami a sídliskom Družba bolo vybudované medzi rokmi 1986-1987.

Spája centrum občianskej vybavenosti v sídelnej zóne s centrom mesta, stala sa najfrekventovanejšou pešou trasou mesta s denným pohybom približne 10 tisíc ľudí oboma smermi a súčasne cieľom pre ľudí využívajúcich služby polikliniky.

Zámer ozelenenia lávky vznikol v rámci projektu Mestá odolné na dopady zmeny klímy a Adaptačného plánu mesta Trnava na dopady zmeny klímy – vlny horúčav, ktorého cieľom je zníženie zraniteľnosti mesta na predpokladané častejšie a intenzívnejšie horúčavy.

Cieľom je najmä zmierniť prehrievanie premostenia na Starohájskej ulici slnečnými lúčmi, spomaliť prúdenie vzduchu pri veternom počasí a vytvoriť pre chodcov priestory na krátkodobý oddych.

Projekt navrhuje sústavu tieniacich konštrukcií, ktoré v kombinácii s vegetáciou a drevenými lamelami vytvoria na lávke zatienené miesta a uľahčia pohyb osôb hlavne v čase horúčav.

Zdroj: Mesto Trnava

Projekt navrhuje sústavu tieniacich konštrukcií, ktoré v kombinácii s vegetáciou a drevenými lamelami vytvoria na lávke zatienené miesta a uľahčia pohyb hlavne v čase horúčav. Konštrukcie sú osadené na južnej strane lávky a zachytia tak maximum slnečného žiarenia. Na zosilnenie účinnosti sú drevené lamely osadené šikmo, tak aby čo najviac bránili prieniku slnečných lúčov. Po konštrukciách sa budú ťahať popínavé rastliny, ktoré účinok tienenia v letných mesiacoch zosilnia,“ uvádza sa v technickej správe.

Tieniacie konštrukcie majú priniesť dizajn, ktorý bude nielen funkčný, ale aj zaujímavý a estetický.

„Nepravidelne vertikálne línie konštrukcií evokujú kmene stromov a výplň z dierovaného plechu dodáva konštrukcii pocit plnosti v dobe, keď ešte nie je porastená popínavými rastlinami. Výplne z dierovaného plechu vytvárajú svojim farebným členením vo vertikálnom smere zelený gradient evokujúci rast zelene,“ približuje projektová dokumentácia.

Tieniace konštrukcie sú tvorené prepojenou sústavou polovičných rámov v tvare otočeného písmena L. V spodnej časti sú založené na samostatných železobetónových základových pásoch a zároveň sú kotvené do železobetónovej konštrukcie existujúcej lávky.

Súčasťou zámeru je aj realizácia záhonov, ktoré majú byť schopné absorbovať vodu z chodníkov. Nádoby na zeleň na lávke budú zrevitalizované tak, aby v nich bolo možné vysadiť plnohodnotnú zeleň.

Zámer počíta aj s obnovou vstupného priestoru pred poliklinikou.

Súčasťou stavby je aj rekonštrukcia existujúceho verejného osvetlenia. Rekonštrukcia bude pozostávať z demontáže jestvujúcich svietidiel so stožiarmi a inštalácie 16 nových lámp verejného osvetlenia.

Realizované budú aj ďalšie sadovnícke práce, pribudnú kvetiny a ďalšie rastliny. Výsadbu dalšej zelene priamo na lávke umožní osem nádob na zeleň z oceľového zinkovaného plechu v kombinácii s dubovým drevom, z čoho dve budú umiestené pri stene polikliniky a vysadia do nich popínavé rastliny. V rámci prác dôjde aj k revitalizácii plôch v bezprostrednom okolí konštrukcie lávky.

Počíta sa tiež s rekonštrukciou lavičiek, osadených bude aj 6 kusov nových jednomiestnych lavičiek v západnej casti lávky.

Realizácia tieniacich konštrukcií nemá negatívne opvpyvniť dopravu ani iné aktivity v okolí lávky.

Zdroj: Mesto Trnava

Ulož ako PDF
Napísal 6. augusta 2019 9:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

63 komentárov pre “V auguste začne realizácia projektu ozelenenia lávky pri poliklinike. Stavebné práce majú byť ukončené v novembri”

 1. 1
  xXx says:

  Vyzera to otrasne. Ako toto moze niekto schvalit a navyse, plocha tiena oproti celkovej ploche lavky vyzera byt dost mala.

  • 1.1
   SL sro says:

   ešte je otázne, ako to bude v zimnom období s upratovaním snehu na lávke, firma Slnečné lúče sro tam môže mať problém

   • 1.1.1
    Amater says:

    Pokiaľ tempo rastu popínavých rastlín bude rovnaké, ako na budove MÚ, tvoje starosti sú predčasné o dve generácie. Firma Slnečné lúče bude ešte údajne fungovať 900 milionov rokov, takže aj tu sú starosti v tomto smere neodvôvodnené, čo sa týka ne reálnej práce vo vykazovaní m2 nemá firma konkurenciu. Názov projektu vychádza z toho 95 % sú konštrukcie a tie budú natreté na zeleno. Potom ako budú popínavé rastliny ktoré tvoria 5% plôch v plnom vzraste bude naplnená pôvodná myšlienka .

  • 1.2
   asdf says:

   neni to skvost architekturi ale je bude to krajsie ako doteraz ;)

 2. 2
  Prefíkaní? says:

  Na prvý pohľad to vyzerá zaujímavo.
  Na druhý pohľad sa dá identifikovať nasledovné:
  – zo severnej strany bude na chodcov stále fučať severák,
  – v podstate je prekrytá časť pre cyklistov, okrajovo pre chodcov – viď obrázok.
  Tí trnavskí cyklisti sú fakt prefíkaní. Aspoň si to myslia. Zatienia si časť lávky vyhradenú pre bicykle. Prezentujú to pre všetkých.

  • 2.1
   Robo says:

   Z druhej strany to nie je kde ukotvit a prekrytie celej lavky nepovolili pamiatkari. A ako vies z vizualizacie ze slnko bude svietit na zbytok? Ked si taky velky expert mal si zapojit do sutaze a urcite by si vyhral

   • 2.1.1
    Prefíkaní? says:

    1. Otázky: Takže lávka na Družbu je už pamiatkovo chránená? Samé bombové správy. Pamiatkári nepovolili jej prekrytie od severozápadu?
    2. Vychádzam z toho, že sa zverejňujú seriózne informácie. Podľa vizualizácie je tieň zvýraznený nad cyklotrasou, ďalej už dopadá slnečný svit.
    3. Nehrám sa na experta, len pracujem s textovými a obrazovými informáciami z tohoto článku.
    4. Nemám najmenší dôvod hlásiť sa do všetkých súťaží.

  • 2.2
   gýčovina says:

   Presne.
   Estetika – údajne to má byť estetické ale bude to estetické iba z jednej strany. Zo severnej hnusné ako doteraz. To je nová architektonická cyklohipsterská vízia sveta. Všetko je vlastne akože … ale nič nie je poriadne.
   V predminulom storočí to volali Potemkinové dediny.
   Tienenie – tiež iba z jednej strany a iba nad cyklochodníkom. To je správne lebo z bicyklov je nové božstvo. Kašľať na chodcov, ženy s kočárikmi. Bicykle budú v chládku. Všetci vieme že slnko svieti iba z juhu a obieha okolo zemegule a cykloveže. Bomba je dierovaný plech ktorý sa vyhreje v čase horúčav na 60°C a prispeje tak k otepleniu planéty a Trnavy. Súdruhovia inžinieri z radnice asi nič netušia o tepelno fyzikálnych vlastnostiach kovov.
   Betón, asfalt, nové oceľové nosníky a plech vytvoria žeravú pec ( samozrejme zelenú )
   Zelené – myslel som že tam bude zeleň, ale zelený bude iba nastriekaný asfalt. V niektorých častiach mesta už zeleno-červené postreky masívne začali lebo je to pekné.
   Následne tam budú dróty ako na Trhovej a bude tam rásť fazuľa.

   Navrhujem prihlásiť Trnavu ako Európske mesto gýču a nevkusu.

  • 2.3
   Zlepšovák says:

   Navrhujem namaľovať cyklochodník na lávke na opačnú stranu. Pred poliklinikou sa prekríži a pôjde po pôvodnej trase. Ak sa to niekomu zdá ako blbosť, tak vzor nápadu je z Hlbokej. 😂😁 Chodci budú v tieni.
   Tak či tak lávka už potrebuje ochranný náter. 😇👺

  • 2.4
   ekohypster says:

   Na prvy pohlad zaujimavy prsipevok.
   Na druhy pohlad sa da identifikovat nasledovne: nic som si o tom neprecital ale pismenka viem zoradit stylisticky za sebou.

   • 2.4.1
    Kritik says:

    Komusi je nepríjemné, keď je aj iný pohľad na toto veľdielo. Ak niekto nehíka nad týmto dielom, a neradí sa do šíku obdivujúcich ovečiek, ale dovolí si iný komentár, hneď je snaha o jeho zhovadenie.
    Toto je obrázok tých, ktorí čakajú len nekritickú pochvalu.

    • 2.4.1.1
     ekohypster says:

     Treba rozlisovat medzi hikanim nad niecim, konstruktivnou kritikou, kritikou a hejtovanim. Tvoja posledna veta je obrazok zacyklenia tvojej mysle.

  • 2.5
   Myslím... says:

   Podľa vizualizácie to vyzerá tak, že v lete, keď bude slnko vysoko nad obzorom, bude tieň len nad časťou lávky. Konštrukcia mala urobiť tieň predovšetkým pre chodcov, bude hlavne pre cyklistov, pre chodcov čiastočne.
   V zime, keď je slnko nízko nad obzorom, bude lávka zatienená celá, čo tiež nie je OK. V zime by bolo lepšie, ak by lávka bola slnkom nasvietená. Od severu bude otvorená, od juhu zatienená. Nebudú na nej v zime surovšie podmienky ako doteraz?
   Vychádza mi z toho to, že tienenie malo byť od severu. Žeby to nebolo realizovateľné? Myslím že na časti lávky sa to dalo urobiť, napríklad pri budove bývalých telekomunikácií smerom k Hlbokej.

   • 2.5.1
    Cyklo says:

    Stoporené oceľové konštrukcie odhaľujú ďalšie pikošky tohoto diela. Konštrukcie zatienia aj časť svietidiel osvetľujúcich lávku. Aj teraz je večer lávka pochmúrna, nieto po dokončení.
    Po dokončení to asi bude len pre cyklistov, ktorí majú vo výbave povinné svietidlá. Chodci budú mať odporúčané vreckové lampáše.
    Čaká nás ďaľšia štúdia na prekládku osvetlenia?

 3. 3
  arenka says:

  Ono aj City Arena je kopa plechu a betonu a prispieva k vytvoreniu zeleznej peci. Zaujimave, ze k tomu sa vtedy nikto presne takto nevyjadril….

  • 3.1
   Rono says:

   Ale to je nieco ine natom zarobil ten co sem posiela svojich trolov a dokonca sam sem si pise ze Matko? Vtedy bolo vsetko tak jak ma dokonca ani pamiatkari nic radsej nehovorili hlavneze je kusok od hradieb…

  • 3.2
   Obcan says:

   City Arena bola to najlepsie co sa v danej lokalite postavilo.Vam asi viacej vyhovolalo schatrale parkovisko a oscate mury stadiona.

   • 3.2.1
    Rono says:

    Stadion mi nevadi ale nakupak pri centre ano hlavne to za akych okolnosti sa to vsetko robilo

    • 3.2.1.1
     MiRo says:

     Žiaľ, nákupák pri štadióne bola podmienka jediného investora, ktorý sa prihlásil (švajčiari odstúpili, ale tí chceli, aby sa zbúral Amfík). Podmienka mesta zas bola, aby sa štadión po dobudovaní odovzdal mestu. Investor má štadión len v nájme, rovnako ako plochu pod nákupným centrom. Dobudovaním štadióna sa zvýšil majetok mesta o 10 mil.€. Navyše: City Aréna platí mestu dane, za ktoré sa budujú aj už vyššie spomínané cyklochodníky…

     • 3.2.1.1.1
      ekonóm says:

      MiRo pozemky vo vlastníctve mesta mali podľa znaleckého posudku cenu 5,8 mil. €. Mesto za ne získalo stavbu – štadión v účtovnej hodnote cca 30,0 mil €.
      Mesto teda zhodnotilo svoj majetok – pozemky 5 násobne teda o 500 % !!
      Predvolebná propaganda že za 1 euro je nezmysel.
      Mesto za majetok v hodnote 5,8 mil.€ získalo majetok v hodnote 30,0 mil.€
      To je fakt bez ohľadu na postavičku V.P.

      • 3.2.1.1.1.1
       realita says:

       Podla toho co som videl tak mestu patria akurat tak skelety tribun, satne a zazemie a pozemok pod travou a vsetko ostatne je v rukach sukromnika takze priestory pod severnou a juznou atd. Za vsetky tie priestori beru najom a mesto ztoho nema ani euro a tiez stadion je prenajaty na 30 rokov plus sa to moze predlzit. Takze mesto ho nijak nevyuziva teda nema zneho ziadny osoh , keby zaplatili aspon za cast pozemkov mohli tie peniaze vyuzit niekde inde. Tiez prisli o pozemok kde bolo parkovisko tam sa ma teraz nieco stavat a preto nechapem preco ho predtym mesto predalo ked nepatri k stadionu.

     • 3.2.1.1.2
      Alino says:

      Ziadny amfiteater sa burat nemal… pozri vizualy. Mal sa otocit stadion o cca 90 stupnov.
      https://www.trnava-live.sk/2010/01/26/podobny-projekt-ako-v-trnave-planovali-v-berne-celych-16-rokov/

 4. 4
  Aréna citov says:

  CA sľubovala trávnatú strechu, napriek tomu, že ju nespravili, mesto (už za Bročku) ju aj tak skolaudovalo…

  • 4.1
   Rono says:

   Mali na vyber nieco neskolaudovat? Vsak mali vsetko vybavene nic ine im neostavalo

   • 4.1.1
    iba že by nie... says:

    Mali, nemuseli napríklad zmeniť so zmenou projektu počas stavby – v stavebnom povolení City Areny sa pri základných údajoch charakterizujúcich stavbu na strane 4 uvádza “… Strešná konštrukcia na kóte +10,5m bude čiastočne zatrávnená …”…

 5. 5
  ekohypster says:

  Neviem naco sa to robi, aj tak to fetaci a bezdomovci za rok znicia. Bude to omocene a budu tam rast bodliaky akurat. Radsej sa tie peniaze mali pouzit na…
  Neskutocne ako sa v tomto meste nic nerobi, staci sa ist pozriet do susednych miest a hned vidite ako kazde rozkvita. Okrem bodliakov samozrejme.

  • 5.1
   Martin_K says:

   Robí sa to, lebo Bročka to minulé volebné obdobie sľúbil. A sľuby sa musia plniť. Dnes sa už nemôže vyhovárať na opozíciu.

 6. 6
  UrJe says:

  Choď pokosiť tie bodliaky a nekrákaj tu ako chorá vrana, pán Urazená Ješitnosť.
  A neporovnávaj sa. Asi je to pre teba typické.

 7. 7
  Andrej says:

  …ako tu niektorych citam, napada mi pesnicka od Zony A: vsetko je na pichu, vsetko je na.qoqot, vsetko je pichu….asi to najradsej pocuvate. Jeeeee, predsedo, oni maji zachudky….40 let ste chodili za kravin a najednou-zachudky

  • 7.1
   archív pamäti says:

   No čo synak dobehlo vás to. Čo ste si zasiali to teraz máte.
   Len si prečítaj komenty za posledných 6 rokov od nejakého Bucha alebo Ducha či ako sa volal. Ten nás to učil. To je ten čo vás vyberal na kandidátku.

   • 7.1.1
    Ruko says:

    A co vam to akoze pomohlo? Co koho dobehlo sak sem uz 90 percent ludi kvoli tebe a spol nechodi..Myslis ze je niekto zvedavy na kazdodenne chore place?

    • 7.1.1.1
     archív pamäti says:

     No vidíš ale ty sem chodíš a preto ťa máme radi.

     Dnes tuším nemáš službu na duceho FB.

    • 7.1.1.2
     90% says:

     Myslíš tých takmer 90% nickov, z ktorých gro bolo od ministra zemegule?

    • 7.1.1.3
     Kuko says:

     Choré plače ?
     Takže občan drž hubu a jedzine čo môžeš ic volit, ale samozrejme nás šeckých najlepších a najslušnejších a najkrajších a najmúdrejších.
     Ako povíš

 8. 8
  tieň says:

  S tým zatienením nemáte pravdu. Okrem cyklochodníka sa zatieňuje aj betónová konštrukcia a piliere ktoré držia lávku. To je veľmi dôležité pre občenov mesta a pre ten betón.
  Zatienenie betónu masívnymi ocelovými nosníkmi dlžky 12 metrov a plechom spĺňa všetky kritéria dopadov zmeny klímy. Na túto somarinu dal peniaze EU fond regionálného rozvoja pod vedením SNS. To by som rozumel že ničomu nerozumia ale naše Lepšie SNS to prekonalo.
  Zbytočná výroba ocele, ťažba železnej rudy atd zanechali uhlíkovú stopu hodnú ekológov LT.
  Také drevené altánky predávajú po 175 €/ks + zelená farba so zavretými očami celokom do 5.000,- tie mohli namontovať hore.
  Podľa hipsterjugend 400.000,- blahoželáme k plundrovaniu peňazí v spolupráci so stranou nášho kapitána.

 9. 9
  HF says:

  Čo za úderku maká na lávke pred poliklinikou?
  Partička úžasných? Alebo Pat a Mat?
  Ich výkony sú hodné do dokumentárneho filmu z tohoto trnavského niekoľkoročného monumentu.

  • 9.1
   Parva Roma says:

   Čo by sme chceli za najnižšiu vysúťaženú cenu?
   Nechci tu slevu zadarmo…

  • 9.2
   Preberanie veľdiela says:

   Keď sa bude preberať toto veľdielo, pozornosť okrem iného treba zamerať na:
   – stav povrchu lávky, či a v akom rozsahu bol pri týchto prácach poškodený
   – stav zábradlia
   – stav nových oceľových konštrukcií, či a v akom rozsahu sú poškodené
   Ak budú zistené poškodenia, treba to dať príslušnej firme uviesť do pôvodného, prípadne projektového stavu na vlastné náklady.
   Práca lávkovej úderky je skutočne úchvatná.

 10. 10
  Pravda says:

  V auguste začne realizácia projektu ozelenenia lávky pri poliklinike. Stavebné práce majú byť ukončené v novembri
  DNES:
  Práce sa začali v auguste, hotové by mali byť v budúcom roku. „Zatiaľ nie je avizované žiadne zdržanie,“ uviedol Bročka.

  • 10.1
   trnava says:

   Staebne prace maju byt ukoncene v novembri, sadove upravy v zime asi nedokoncis logicky.

   • 10.1.1
    záhradník says:

    Posledné roky sa vďaka oteplovaniu sadi aj v decembri. A stromy vieš začať sadiť až po dopade listov, začína sa konec októbra – začiatok novembra.

 11. 11
  Ako? says:

  V dnešnom sme.sk sa píše, že toto veľdielo má byť ukončené na budúci rok. Potvrdil to tam sám najväčší.
  Ako to teda je, keď tu sa píše že hotovo má byť v novembri.
  Najlogickejšou odpoveďou by mohlo byť, že Pat a Mat na lávke nestíhajú, či…?
  Naviac sme sa v sme.sk dnes dočítali, že inšpiráciou pre toto veľdielo je New York. Ach také čosi. Amerika a priamo New York na lávke na Družbu. Ách také čosi. Ozaj, kedy začala tá inšpirácia New Yorkom? Minulý mesiac?

 12. 12
  nestihaju says:

  Zo zmluvy vyplýva, že stavebné práce majú odštartovať v prvej polovici augusta 2019. Ukončenie prác aj s vyprataním staveniska je v zmluve o dielo stanovené na tri mesiace….

  • 12.1
   Dodatok says:

   Pravdepodobne sa očakávalo prudké ochladenie, rituálne prerušenie prác z dôvodu nepriaznivého počasia ošetrené zmluvným dodatkom (čo by nebola žiadna novinka).

  • 12.2
   Preberanie says:

   Výdatne poodieranú farbu často až na kov na zelených konštrukciách včera sprejovali (!!!) malými sprejmi. Zelenými.
   Vizuálny efekt sa zrejme dosiahol, otázkou je, či je funkčná antikorózna úprava.
   Na preberanie tohto diela nebude treba silné okuliare. Vidieť je všeličo.

 13. 13
  teplomer says:

  Aktuálne sa plánuje na meste zriadiť funkcia Lepší teplomerač.
  Stačí doložiť osvedčenie že sa vie bicyklovať a má bradu.
  Bude merať o koľko sa zvýšila teplota rozžeravených kovových nosníkov a plechu.

 14. 14
  to nie je všetko says:

  Vy však neviete, čo všetko sa pre vás milé ovce ešte pripravujem.
  Zvyšovanie parkovného, parkovacie karty. parkovacia politika na sídliskách.
  Moje zvýšenie platu z 5 500 eur možno na vác :)
  zaslúžim si.
  a vízie. Vízie z prachárnu, vízie s parkuvacími domami, vízie s kinom hviezda. vízie na kreaívne centrum. Na všetko sme už našim rozdali na vízie projekty. parádne. bez výberka. na priamo.
  Treba vám to dávkovať postupne a pomaličky. Zaplatíte si to všetko vy moje ovečky.
  napapajte sa teraz do jari a potom vás zasa ostrihám.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.