reklama

Ozelenenie lávky pri poliklinike sa odkladá na neurčito. Pre zlý technický stav ju musia najprv sanovať

Projekt zatienenia a ozelenenia lávky na Starohájskej ulici mesto pripravuje už od roku 2014. Zámer riešený v rámci projektu Mestá odolné na dopady zmeny klímy sa tak opäť presúva na neurčito. Lávka je totiž v zlom technickom stave a musí prejsť rozsiahlymi stavebnými úpravami.

Mesto Trnava vypísalo verejnú súťaž a hľadá dodávateľa sanačných prác.

Komplexné sanačné práce sa budú týkať siedmich objektov. Okrem centrálnej monolitickej časti lávky v dĺžke 145 metrov je nutné sanovať aj prefabrikovanú časť lávky v dĺžke 110 metrov v smere na Tehelnú ulicu, lávku pri Trnavskom samosprávnom kraji s dĺžkou 57 metrov, dvojramenné schodisko, dvojramennú rampu pred polyfunkčným parkovacím domom, rampu s podestami a jednoramenné schodisko.

„Cieľom stavby je bezpečné užívanie obslužných komunikácií, zlepšenie stavebného stavu a predĺženie životnosti,“ konštatuje sa v podkladoch pre verejné obstarávanie.

Predpokladaná hodnota zákazky je 268-tisíc eur s DPH.


Lávka pri poliklinike je v zlom technickom stave

Ako vyplýva z technickej správy vypracovanej projektanom Petrom Slašťanom, jednotlivé objekty vykazujú celý rad porúch.

Medzi zistené zásadné problémy patrí napríklad zatekanie do nosných konštrukcií, korózia výstuží, poruchy netesnostosti, degradácia betónu v nosných konštrukciách a mnohé ďalšie.

Sanácia lávky a jednotlivých objektov bude pozostávať okrem iného z odstránenia poškodených betónových miest až na zdravý betón, očistenia betonárskej výstuže od hrdze, uvoľneného betónu, nečistôt, doplnenia, vyrovnania a ošetrenie výstuže základným náterom, vyspravenia degradovaných miest, zriadenia zjednocujúceho náteru, sanácie bezpečnostného zariadenia novým náterom a ďalších prác.

Lávkové premostenie na Starohájskej ul. medzi historickými hradbami okolo centrálnej časti mesta a sídliskom Hlboká bolo vybudované medzi rokmi 1986-1987.

Spája centrum občianskej vybavenosti v sídelnej zóne s centrom mesta, stala sa najfrekventovanejšou pešou trasou mesta s denným pohybom cca 10 tis. ľudí oboma smermi a súčasne cieľom pre občanov využívajúcich služby polikliniky.

Premostenie Hlbokej cesty a lávka z betónu s priemernou šírkou 7 metrov, s prevýšením od úrovne ulice cca 5,5 metra, nie je kryté, čo znamená, že v zime je vystavené nepriaznivému počasiu a v lete prehrievané najmä napoludnie a v popoludňajších hodinách.

Z týchto dôvodov bolo mestom Trnava v septembri 2014 zadané vypracovanie štúdie ozelenenia lávky v sídlisku Družba s cieľom overiť možnosti zlepšenia mikroklímy, prúdenia vzduchu a možnosti odpočinku najmä pre rizikové skupiny obyvateľov.

Ozelenenie a tienenie lávky na Starohájskej ulici rieši mesto v rámci projektu Mestá odolné na dopady zmeny klímy a Adaptačného plánu mesta Trnava na dopady zmeny klímy – vlny horúčav, ktorého cieľom je zníženie zraniteľnosti mesta na predpokladané zvyšovanie častosti a intenzity horúčav.

Cieľom mesta je najmä zmierniť prehrievanie premostenia na Starohájskej ulici slnečnými lúčmi, spomaliť prúdenie vzduchu pri veternom počasí a vytvoriť pre chodcov priestory na krátkodobý oddych.

Použitím rôznych foriem zelene chce aplikovať rôzne typy navrhovaných opatrení uvedených v adaptačnej stratégii pri riešení ozelenenia lávky.

Zámer ozelenenia betónového premostenia, ktoré denne využíva viac ako 10-tisíc ľudí, sa sústredí na estetickú stránku aj funkčnú stránku.

„Významnú úlohu v území tvorí popínavá zeleň na oporných konštrukciách v kombinácii s kríkmi, menšími stromami, trvalkami v nádobách a väčšími rýchlo rastúcimi stromami a mohutnejšími popínavými rastlinami vysadenými priamo v pôde v bezprostrednej blízkosti lávky. Všetky vegetačné prvky majú byť navrhnuté tak, aby vytvorili synergický estetický aj ochranný efekt,“ popisovalo mesto zámer prekrytia lávky v roku 2015.


Projekt ozelenenia lávky sa odkladá

Ilustračné foto / štúdia: AWE Ateliér

Ulož ako PDF
Napísal 6. apríla 2017 9:28. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Ozelenenie lávky pri poliklinike sa odkladá na neurčito. Pre zlý technický stav ju musia najprv sanovať”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.