reklama

Práce na prezentácii Dolnej brány pri budove súdu majú byť dokončené v druhej polovici augusta

Dokončenie projektu prezentácie Dolnej brány mestského opevnenia s barbakanom pred budovou Okresného súdu v Trnave sa odkladá na druhú polovicu augusta. Stavebné práce, ktoré započali v novembri 2017, mali byť podľa zmluvy podpísanej v prvej polovici októbra dokončené do dvoch mesiacov. Neskôr termín upravili na jar tohto roka, teda po uplynutí zimných poveternostných podmienok.

V piatok 13. júla 2018 podpísal primátor Peter Bročka dodatok k zmluve so spoločnosťou CS Trnava, ktorý posúva čas plnenia do 19. augusta 2018.

Dôvodom je, že vápenná malta viditeľná v škárach v lícnych plochách je ešte vlhká – nedostatočne vyzretá.

„Z tohto dôvodu je nutné dodržať technologický postup vyzrievania vápennej malty a fóliu do koruny muriva umiestňovať až po jej riadnom vyzretí,“ uvádza sa v odôvodnení dodatku k zmluve.

Viac času je podľa dodávateľskej spoločnosti je nutné z dôvodu väčších hrúbok muriva, aby nezostala vo vnútri muriva zabudovaná vlhkosť a v dohľadnej dobe neprišlo k znehodnoteniu muriva jeho rozpadom a vytvorením sa sanitry na tehlách čo by viedlo k jej postupnom rozpade.


Pôvodným cieľom trnavskej radnice bolo na konci pešej zóny opätovne postaviť zaniknutú Dolnú bránu. Plán spočíval najprv v riešení stavby „náznakovou“ priehľadnou konštrukciou z kovu a skla, pričom základy pôvodnej brány a barbakanu by boli postavené do výšky asi jedného metra. Po niekoľko mesiacov trvajúcich diskusiách s odborníkmi bolo výsledkom rozhodnutie, že opätovné postavenie brány sa realizovať nebude.

Ilustračné foto

Zmluva na realizáciu stavebných prác prezentácie Dolnej brány mestského opevnenia s barbakanom nadobudla účinnosť v prvej polovici októbra minulého roka. Z verejnej súťaže vzišla ako najúspešnejšia ponuka trnavskej stavebnej firmy CS, s.r.o., v hodnote 179 900 eur s DPH.

Mesto bude históriu južnej časti mestského opevnenia prezentovať verejnosti vo forme záchrany, konzervovania a prezentácie nálezov náznakovými múrikmi.

V priestore pri budove súdu, ktorý je rozkopaný už viac ako dva roky, vznikne prezentácia zaniknutej brány do úrovne asi 1 meter nad terénom a barbakanu do výšky približne 60 cm vo forme vymurovaných múrikov.

V rámci stavebných prác okrem iného postupne odkopali múry hradobného opevnenia, celoplošne základ za účelom zistenia skutočnej šírky a technického stavu pozostatkov základovej konštrukcie, riešili sa statické konštrukcie pre nadzemné časti murív, budovali nové základov nad kanalizáciou, odvodňovali murivá a riešila sa iluminácia formou podsvietenia.

Súčasťou riešenia má byť aj prezentácia padacieho mosta v náznakovej rovine novou konštrukciou z dubového dreva. Konštrukciu mosta vyrobí umelecký tesár, spoje budú doplnené o remeselnícke kováčske kovové prvky.

Ulož ako PDF
Napísal 18. júla 2018 7:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Práce na prezentácii Dolnej brány pri budove súdu majú byť dokončené v druhej polovici augusta”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.