reklama

Trnava kupuje štyri nabíjacie stanice pre elektromobily, tri z nich inštalujú v centre mesta

Mesto Trnava plánuje vybudovať štyri nabíjacie stanice pre elektromobily. Vedenie radnice chce podporovať rozvoj tohto druhu pohonu, nedávno mesto rozhodlo o kúpe troch elektromobilov za 60 000 eur, ktoré budú slúžiť ako referentské vozidlá.

Mestské nabíjacie stanice majú stáť pri parkovisku rohu ulíc Halenárska – Dolnopotočná, ďalšia bude v areáli mestského technologického a priemyselného parku na Priemyselnej ulici, dve nabíjačky inštalujú na parkovisku referentských vozidiel pred mestským úradom na Trhovej ulici.

Predpokladaná hodnota staníc je 23 400 eur s DPH, konečnú cenu môže znížiť verejné obstarávanie.


Nabíjacia stanica projektu e-trnava.eu

Ilustračné foto

Od víťazného uchádzača o zákazku požaduje mesto okrem dodávky a inštalácie štyroch stojanových nabíjacích staníc aj vypracovanie realizačného projektu, vybavenie potrebných povolení a ohlášky na stavebný úrad, vrátane pripojenia do distribučnej siete a rozkopávok a ich uvedenia do pôvodného stavu, zaškolenie užívateľov, údržbu a servis počas záručnej doby a po jej uplynutí minimálne ďalších 5 rokov, ako aj aplikačnú podporu.

Celkový nabíjací výkon nabíjacej stanice má byť 2 x 11 kW / 1 x 22 kW, s možnosťou softvérového obmedzenia výkonu v prípade nedostatočnej kapacity siete v mieste inštalácie, požiadavkou mesta je tiež odolnosť proti vandalizmu, vode a prachu.

Nabíjacie stanice budú slúžiť aj bežnej motoristickej verejnosti, radnica preto požaduje od dodávateľa okrem iného aj dodanie softvéru na registráciu užívateľov, možnosť prihlasovania sa, platieb kartou či umožnenie obsluhy pomocou smartfónových aplikácií.

V prípade úspešnej verejnej súťaže je termín dodania stanovený ešte pred vianočnými sviatkami v druhej polovici decembra 2017.

Mestské zastupiteľstvo mesta Trnava schválilo v marci 2017 novelizované VZN o dočasnom parkovaní motorových vozidiel, na zákalde ktorého môžu majitelia elektromobilov parkovať na území mesta parkovať po zakúpení karty za 10 eur po celý rok (bežná parkovacia karta stojí 400 eur ročne).

Zľavu by mali mať aj majitelia hybridných vozidiel, za ročnú parkovaciu kartu majú platiť polovicu.

Nabíjacie stanice v Trnave

Sieť nabíjacích staníc v Trnave postupne rozširujú aj ďalšie subjekty.

Napríklad spoločnosť Západoslovenská energetika plánuje umiestniť nabíjačky na Rybníkovej a Kollárovej ulici, firma Greenway umožňuje nabíjať v emparku v Modranke a na čerpacej stanici OMV pri Zelenči v smere do Bratislavy.

Trnavská firma MTOP prevádzkuje v rámci projektu e-trnava.eu nabíjacie stanice na Novej ulici a Coburgovej, onedlho spustí nabíjačku na rohu Rybníkovej a Hlbokej, rozširovanie plánuje aj do viacerých obytných komplexov.

Záujem o inštaláciu nových nabíjacích staníc zo strany rôznych subjektov bude zrejme stúpať.


Nabíjacia stanica pre elektromobily ZSE

Ilustračné foto: Západoslovenská energetika a.s.

Ulož ako PDF
Napísal 9. novembra 2017 10:11. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.