reklama

V rámci rekultivácie časti vyťaženého lomu pri Bukovej vznikne nový svah

Spoločnosť Výroba kameňa a pieskov (VKP) Buková pripravuje ďalšiu fázu likvidácie a rekultivácie lomu pri obci Buková. Pripravovaný projekt technickej a biologickej rekultivácie sa dotkne severnej časti dobývacieho priestoru.

Spoločnosť VKP Buková ťaží stavebný kameň dolomit. Dobývací priestor Buková bol určený rozhodnutím štátu v roku 1962.

Zámerom likvidácie a rekultivácie lomu je kontinuálnym pokračovaním doterajšej likvidácie a rekultivácie vyťaženého ložiska stavebného kameňa v hraniciach dobývacieho priestoru Buková.

Celková výmera územia určeného pre likvidáciu a následnú rekultiváciu predstavuje plochu s celkovou výmerou 73 760 metrov štvorcových, teda viac ako sedem hektárov.


Kameňolom v Bukovej

Ilustračné foto: Google Street View

Likvidáciu severnej časti dobývacieho priestoru budú realizovať systémom zavážania vydobytých častí ložiska stavebnej suroviny a terénnymi úpravami zavezeného priestoru.

Plán likvidácie rieši rozsah prác k vytvoreniu finálnej morfológie územia v lome. Veľká členitosť súčasnej morfológie lomu a jeho bezprostredného okolia vytvárajú stav, kedy pre vykonanie zahladenia následkov po dobývaní ložiska v tejto časti územia je potrebné realizovať veľkú časť zemných prác.

“Po ich ukončení sa projektuje novovytvorená morfológia územia likvidovanej časti lomu podstatným spôsobom zmierni vzhľad tejto časti ťažbou dotknutého územia,” približuje zámer spoločnosti VKP Buková, ktorý posudzujú dotknuté orgány a inštitúcie.

V rámci likvidácie lomu dôjde k vytvorenieu záverného svahu so sklonom 60 stupňov, na povrchu bude vytvorená zahlinená vrstva pripovrchových dolomitov premiešaná s pôvodnou resp. humusovou vrstvou zemín s hrúbkou 1 meter.

Z dôvodu zachovania stability postupne novovytvoreného svahu proti zosuvu sa projektuje svah, ktorý bude rozdelený plošinami na 6 stupňov. Výška
jednotlivých stupňov vo svahu bude v rozsahu od 10 do 13 metrov, jeden stupeň však bude vysoký až 20 metrov.


Vyznačené dotknuté územie určené na rekultiváciu

Zdroj: VKP Buková

Investor pri vytváraní priebehu morfológie novovytváraného svahu v likvidovanej časti lomu uloží celkom 450 tisíc ton hmoty, pričom ročne sa projektuje uloženie približne 25 tis. ton hmoty.

“Na zakladanie a doplňovanie plošín a svahov do konečnej podoby budú využívané vhodné materiály – hmoty, ktorých ukladanie vo svahu bude umožňované len na základe súhlasného rozhodnutia príslušného úradu,” pripomína spoločnosť VKP Buková.

Po vytvorení svahu a dosiahnutí sklonu sa uskutoční rekultivácia zlikvidovanej časti lomu formou prekrytia vhodnou zeminou v celkovej kubatúre približne 20 tisíc metrov kubických.

Rekultivácia sa bude realizovať uložením humusovej vrstvy zeminy s hrúbkou 0,5 až 1 meter.

Následne sa uskutoční biologická rekultivácia pozostávajúca zo zatrávnenia a zastabilizovania svahu samonáletovými drevinami.

“Na ukladanie zemín na svahy a plošiny, ktoré budú formované do projektovaného tvaru, budú využívané zeminy získané zo skrývkových prác v južnom ložiskovom telese ako aj vhodné zeminy z iných lokalít,” konštatuje sa v predloženom zámere.

Kontrola stability sa bude vykonávať spôsobom monitorovania novovytvoreného svahu v 3 až 4 bodoch pripojených na geodetickú sieť v dobývacom priestore Buková.

Po uplynutí troch rokov od ukončenia prác na likvidácii lomu, ak nedôjde k porušeniu stability generálneho svahu, územie likvidovanej časti lomu bude považované za stabilizované.


Novovytvorený svah vznikne v šípkou označenom priestore

Zdroj: VKP Buková

Ulož ako PDF
Napísal 15. januára 2018 12:00. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava, Z regiónu. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.