reklama

Fašiangy sa krátia, ale tie Trnavské fašangi ešte stihnete

Druhý februárový víkend tohto roku nám prinesie Trnavské fašangi. Fašiangové hody sa začnú 10. februára ako inak zabíjačkou, ktorej dobroty si budete môcť vychutnávať od desiatej predpoludním.

O 10.30 h dorazí sprievod masiek s detskými folklórnymi skupinami Trnavček a Drienka. K fašiangom neodmysliteľne patria masky, tzv. maškary. Vo fašiangových sprievodoch prevládajú zvieracie masky a masky spojené s plodnosťou.

Kto bude mať chuť si nejakú vyrobiť, alebo si len nechať pomaľovať tvár, môže navštíviť tvorivé dielne medzi 10.00 a 12.00 h a popoludní medzi 14.00 a 16.00 h. Stačí si len vybrať medveďa, tura, babu a mnohé iné. Hocičo, čo uvoľní lavínu veselia, smiechu a komických situácií.

Foto: Mesto Trnava


Basu pochovajú popoludní

Symbolické pochovávanie basy sa začne o 14.00 h a predvedie ho pouličné divadlo KVELB spolu s folklórnym súborom Verešvaran a dychovou hudbou Verešvaranka.

Základným motívom tejto paródie na skutočný pohreb je zákaz zábavy počas nasledujúceho pôstu. Obdobie pôstu začína dňom, ktorý všetci poznáme pod názvom Popolcová streda a tento rok pripadá na 14. februára.

Fašiangové zvyky na Slovensku sú tvorené rozličnými zábavne ladenými sprievodmi, obradmi a stretnutiami. Na dedine to bol vždy čas veselia spojený so zabíjačkami a hojnosťou. V mestách prekvitali tanečné zábavy, plesy a bály.

Srdečne vás pozývame na Trnavské fašangi, plné spontánnosti, veselia a zvykov, ktoré nezapadli prachom ani v súčasnom živote.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 26. januára 2018 5:39. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Fašiangy sa krátia, ale tie Trnavské fašangi ešte stihnete”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.