reklama

Fašiangy na pešej zóne: vôňa pečeného prasiatka, sladké šišky, veselá muzika a tanec

V historickom centre mesta bude veselo! Hlavnú ulicu v utorok 17. februára ovládne pravá fašiangová zábava.

Ak bude fúkať ten správny fašiangový vietor, predpokladáme, že vôňa pečeného mäska, údených klobások, slaninky a rôznych iných zabíjačkových špecialít sa bude šíriť celým historickým centrom.

Aby sme potešili nielen vaše čuchové bunky, ale aj sluch, možno vás na trnavské korzo prilákajú tradičné ľudové piesne, spev či zvuky hrkáčov, zvoncov a hrkálok. Ak patríte medzi tých zvedavejších, okrem zábavy je pre vás na pravé poludnie pripravené odhalenie najväčších fašiangových tajomstiev.

Dozviete sa napríklad, ako vyzerá výroba chutných jaterničiek, kto je oprávnený zamiešať zabíjačkovú kašu, na čo slúži ražeň a ako dlho trvá oškvarkom, kým sa poriadne vytopia.

basa-fasiangy
Basu pochovajú tradične pred trnavskou radnicou

Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú, samozrejme, masky. Preto sa nečudujte, keď pred radnicou náhodou stretnete veselého dvojnohého turoňa, spievajúceho medveďa, slameníka, princa či kráľa v dobrej nálade.

Ak si trúfate, vyzvite ich do tanca! Protestovať určite nebudú. O 16. hodine zaznejú prvé tóny tradičných slovenských ľudových piesní v podaní Križovianky. Ako už býva v poriadnych mestách zvykom, po utorku prichádza streda, v tomto prípade popolcová.

Ňou sa začína obdobie pôstu a symbolom ukončenia tohto veselého obdobia je tradičné pochovávanie basy. Pre mladších Trnavčanov uvádzame, že ide o ľudovú hru, ktorá paroduje skutočný pohreb.

Preto sa pripravte na potoky sĺz (zo smiechu), ktoré vám na tvárach vyčarujú členovia folklórnej skupiny Dudváh a Križovianka.

A aby sme nezabudli, typickým fašiangovým jedlom sú aj sladké šišky, ktoré pred radnicou iste chýbať nebudú.

(Tlačová správa mesta Trnava)

Program:
12.00 h Fašiangová zabíjačka: miešanie zabíjačkovej kaše, vytápanie škvarkov, výroba jaterníc, občerstvenie
15.30 h Fašiangová zábava v maskách
16.00 h Dychová hudba Križovianka
17.00 h Pochovávanie basy s dychovou hudbou Križovianka a folklórnou skupinou Dudváh, Križovany nad Dudváhom

Plagát:
plag-fas

Ulož ako PDF
Napísal 10. februára 2015 8:13. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.