reklama

Pre radnicou pochovajú basu. Bude aj zabíjačka a veselá muzika

Dáva sa na známosť, že 12. februára o 16. hodine pred trnavskou radnicou pochováme basu. Veselí pozostalí si môžu už od 9. hodiny pochutnávať na špecialitách z poslednej fašiangovej zakáľačky.

Posledný deň pred popolcovou stredou bude historickom centre Trnavy veselo, ako sa na koniec fašiangov patrí. Muzika, tanec, maškarný sprievod – všetko v duchu ľudových tradícií, ktoré sa spájali nielen so zábavou, ale aj s magickými rituálmi na zabezpečenie dobrej úrody v najbližšej vegetačnej sezóne.

fasiangy-2013
Zábava v maskách odštartuje o 15.30 hodine

Zo zaručeného zdroja máme informáciu, že medzi účinkujúcimi nebude chýbať ani isté nemenované prasiatko, ktorého účasť je síce nedobrovoľná, ale o to viac vítaná. A kde je isté prasiatko, tam môžu byť aj škvarky, jaterničky, krvavničky, kaša, tlačenka, slaninka a masť. Veď pred dlhým pôstom sa ešte treba naposledy poriadne posilniť.

Predaj voňavých zakáľačkových špecialít sa pred radnicou začne už o 9. hodine ráno, od 15. hodiny budú môcť záujemcovia nahliadnuť aj do tajomstiev vzniku pravej domácej masti a zabíjačkovej kaše. Odhalená bude aj záhada, ako sa mäsko naprace do tenkých, pokrkvaných črievok a získa podobu budúcich chutných klobások. Do prezentácie mäsiarskeho majstrovstva sa po polhodine zamieša sprievod fašiangových masiek a o 16. hodine už zaznejú prvé tóny ľudovej muziky v podaní Borovienky, ktorá má vo svojom repertoári vyše storočné piesne z okolia Vrbového i mnohé ďalšie, zozbierané najmä v Lančári, Chtelnici a Krakovanoch.

Fašiangová veselica v Trnave sa tradične skončí pochovaním basy v podaní ľudovoumeleckého súboru LUSK z Krakovian.

Na poslednú rozlúčku s basou vás srdečne pozývajú Mesto Trnava a Správa kultúrnych a športových zariadení.

(Tlačová správa mesta Trnava)

Ulož ako PDF
Napísal 6. februára 2013 9:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Pre radnicou pochovajú basu. Bude aj zabíjačka a veselá muzika”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.