reklama

Trnavské fašangi na pešej zóne prinesú masky, zabíjačkové dobroty, veselie aj pochovávanie basy

Druhý februárový víkend tohto roku nám prinesie Trnavské fašangi. Fašiangové hody sa začnú na Hlavnej ulici v sobotu 10. februára 2018 ako inak zabíjačkou od 10. hodiny.

Ukážky výroby tradičných zabíjačkových špecialít ako sú jaternice, tlačenka, zabíjačková kaša a ďalšie, spojené s predajom hotových výrobkov, predvedú majstri z domácej firmy Mäsovýroba Róbert Gašparík.

O 10.30 h dorazí sprievod masiek s detskými folklórnymi skupinami Trnavček a Drienka. K fašiangom neodmysliteľne patria masky, tzv. maškary. Vo fašiangových sprievodoch prevládajú zvieracie masky a masky spojené s plodnosťou.

Kto bude mať chuť si nejakú vyrobiť, alebo si len nechať pomaľovať tvár, môže navštíviť tvorivé dielne medzi 10.00 a 12.00 h a popoludní medzi 14.00 a 16.00 h. Stačí si len vybrať medveďa, tura, babu a mnohé iné. Hocičo, čo uvoľní lavínu veselia, smiechu a komických situácií.

Foto: Mesto Trnava


Basu pochovajú popoludní

Symbolické pochovávanie basy sa začne o 14.00 h a predvedie ho pouličné divadlo KVELB spolu s folklórnym súborom Verešvaran a dychovou hudbou Verešvaranka.

Základným motívom tejto paródie na skutočný pohreb je zákaz zábavy počas nasledujúceho pôstu. Obdobie pôstu začína dňom, ktorý všetci poznáme pod názvom Popolcová streda a tento rok pripadá na 14. februára.

Fašiangové zvyky na Slovensku sú tvorené rozličnými zábavne ladenými sprievodmi, obradmi a stretnutiami. Na dedine to bol vždy čas veselia spojený so zabíjačkami a hojnosťou. V mestách prekvitali tanečné zábavy, plesy a bály.

Srdečne vás pozývame na Trnavské fašangi, plné spontánnosti, veselia a zvykov, ktoré nezapadli prachom ani v súčasnom živote.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 8. februára 2018 7:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.