reklama

Cez výbory mestských častí sa uskutočnilo viacero akcií, projekty môžu Trnavčania realizovať aj v tomto roku

Už tretí rok sa môžu občania Trnavy aktívne podieľať na zlepšovaní života v našom meste prostredníctvom participatívneho rozpočtu a participatívneho plánovania. Ďalšou možnosťou ako skrášliť či ozdraviť životné prostredie, posilniť susedské vzťahy a rozvíjať kultúrnospoločenské dianie v jednotlivých lokalitách mesta sú komunitné projekty výborov mestských častí (VMČ). Na ne vyčlenila mestská samospráva v tohtoročnom rozpočte čiastku 60 000 eur.

“Suma je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi o polovicu nižšia. Kým v rokoch 2016 a 2017 mali občania každej mestskej časti k dispozícii 20 000 eur, tento rok môžu počítať len so sumou 10 000 eur. Zníženie rozpočtu zodpovedá nízkemu záujmu väčšiny výborov mestských častí o využitie finančných prostriedkov na realizáciu komunitných projektov, ktoré by mali byť charakteristické priamym zapojením občanov aj do ich realizácie,” konštatuje mesto Trnava v tlačovej správe.

Vzhľadom na to, že v pilotnom roku 2016 štartovali participatívne aktivity VMČ s oneskorením, finančné prostriedky na projekty boli presunuté do roku 2017. Aj keď niektoré výbory mestských častí nevyčerpali svoje podiely, zvyšné sumy sa už do ďalších rokov presúvať nebudú, upozornila trnavská samospráva.


Projekt VMČ 2 (Trnava – západ) spočíval v obstaraní, nákupe a osadení hracích prvkov na sídlisku A. Kubinu.

Najaktívnejšie mestské časti boli Trnava – juh (Linčianska) a Trnava – Modranka, ktoré dokázali v rokoch 2016 a 2017 zužitkovať na realizáciu komunitných projektov v prospech svojich obyvateľov celú sumu z rozpočtu mesta.

Ku komunitným projektom presunutým z roku 2016 do roku 2017 patrila napríklad spoločná akcia výborov mestských častí Linčianska a Trnava – stred (staré mesto, Špíglsál), spočívajúca vo vydezinfikovaní a vybielení železničného podchodu na Dohnányho ulici, na ktorej sa aktívne podieľali dobrovoľníci.

Na rok 2017 boli presunuté aj inštalácie domčeka na náradie na Coburgovej 60 – 70 a bezpečnostnej kamery napojenej na mestskú políciu v kostole, ktorá má zabrániť nárastu krádeží bicyklov.

K zrealizovaným minuloročným akciám VMČ Trnava – juh patrí napríklad odstránenie prašiakov a následná úprava terénu alebo typický komunitný projekt sídliskového festivalu na Linčianskej, ktorý sa uskutočnil 16. septembra 2017 pod názvom Spájame sily.

Záujem o participáciu na veciach verejných na „Linke“ prejavili nielen mladí, ale aj seniori, ktorí predložili projekty ozvučenia a inštalovania klimatizácie v klube dôchodcov s cieľom zvýšiť úroveň kultúrnych a spoločenských aktivít klubu.


Na sídliskový festival (projekt VMČ Trnava – juh), ktorý v polovici septembra 2017 pripravili na sídlisku Linčianska, prišlo viac ako päťsto ľudí. Dali priestor nielen domácim nadaným mladým spevákom, ale aj ich vzorom, ktorí majú niečo spoločné s Trnavou, alebo aj so sídliskom Linčianska. A tak prišli Bystrík, Ika Kraicová, Dominika Mirgová či Michal Štofej a Sebastián Vaškovič. A k tomu na festivale doplnili prezentácie rôznych sociálnych a komunitných organizácií z Trnavy.

Na rôzne vekové skupiny obyvateľov boli zamerané aj komunitné projekty v Modranke. Rozšírenie možností zimného športovania detí aj dospelých riešil projekt Poďme spolu von, ktorý spočíval v zabezpečení správcu klziska v areáli tamojšej základnej školy. Uskutočnili sa viaceré akcie pre deti, dospelých aj seniorov ako detský karneval, letná grilovačka či kultúrnospoločenská akcia spojená s varením guláša pod názvom Na veku nám nezáleží.

Bezpečnosť detských hier zvýšila oprava poškodeného povrchu ihriska a chodníka v areáli školy. Podmienky na šport a kultúru zlepšili projekty výmeny a opravy svietidiel v telocvični športového areálu a opravy pódiového osvetlenia v kultúrnom dome, kde sa následne uskutočnil vianočný koncert Art music orchestra.

Členovia VMČ Trnava – západ sa rozhodli venovať 15 000 eur zo svojho podielu na zakúpenie a osadenie hracích prvkov na detskom ihrisku na Ulici Andreja Kubinu.

VMČ Trnava – sever mal v úmysle revitalizovať trafostanicu na Poštovej ulici, ale vlastníčka objektu Západoslovenská distribučná a. s. so zásahmi do budovy nesúhlasila.

Ďalším projektom tejto mestskej časti bolo doplnenie osvetlenia Na hlinách 50 – 55, ktoré sa však napokon zrealizuje v tomto roku z inej rozpočtovej položky v rámci celkovej rekonštrukcie verejného osvetlenia.


Trnavčania, ktorí chodievajú pešo cez železničný podchod na Dohnányho, iste nepochybujú o tom, že spoločný projekt VMČ 1 (Trnava stred) a VMČ 5 (Linčianska), ktorý spočíval vo vyčistení, vydezinfikovaní a vybielení tohto nevábneho priestoru, mal zmysel.

VMČ Trnava – východ zorganizoval grilovačku s občanmi na sídlisku Družba. V pláne bolo aj obstaranie, nákup a osadenie lavičiek a smetných nádob vo vybraných dvoroch na Tehelnej a Clementisovej ulici. Do verejnej obchodnej súťaže sa neprihlásil žiaden uchádzač, ďalšia súťaž sa už z časových dôvodov neuskutočnila.

Najväčšiu čiastku venoval tento VMČ na nákup a osadenie protizápachových klapiek, výmenu uličných kanalizačných vpustov a vybudovanie obrubníkov na parkovisku na Starohájskej ulici.

Mnohé podnety mestských častí sa síce zameriavali na skrášlenie okolia alebo zlepšenie životných podmienok, ale svojím charakterom nenapĺňali podstatu komunitných projektov.

“Občania budú mať opäť v tomto roku možnosť využiť podiel svojej mestskej časti na realizáciu originálnych a kreatívnych nápadov ako zlepšiť životné prostredie, spájať komunitu a zintenzívniť kultúrnospoločenské dianie v konkrétnych lokalitách. Svoje podnety môžu predložiť poslancom aj na zasadnutiach VMČ,” pripomína mesto Trnava.

Termíny stretnutí VMČ sú zverejňované na webstránke mesta v sekcii samospráva / výbory mestských častí.

Ako pripomína trnavská radnica, požiadavky ako vybudovanie chodníka, výsadba stromov a živých plotov, inštalovanie alebo oprava verejného osvetlenia či osadenie mobiliáru môžu byť zaradené a zrealizované aj z bežného rozpočtu mesta.

Výbory mestských častí zložené z volených zástupcov – poslancov aj občanov, môžu tieto požiadavky formulovať pri príprave mestského rozpočtu v zmysle svojho poslania, ktorým je okrem iného „…uplatňovanie potrieb, záujmov a podnetov občanov v orgánoch mesta“.

(TS), FOTO: trnava.sk

Ulož ako PDF
Napísal 22. februára 2018 8:07. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

22 komentárov pre “Cez výbory mestských častí sa uskutočnilo viacero akcií, projekty môžu Trnavčania realizovať aj v tomto roku”

 1. 1
  micro says:

  …hlasovania sa zúčastňuje veľmi málo občanov

  • 1.1
   Arpad L. says:

   aj konecnych uzivatelov takychto a onakvych mestskych penazi je teraz malo a kedysi ich ich bolo este menej. Komunalne pijavice su a boli aj v Trnave!

 2. 2
  TAK says:

  Propagácia veľmi malá…mesto/radnica radšej venuje 200% pozornosť propagácii Žihadielka… Pre projekty, kde sa jedná o pekné sumičky verejných peňazí, už čas nezostáva… Dúfajme, že sa raz priority otočia…

  • 2.1
   Jozef says:

   Ludia co sa zaujimaju o svoj obvod teda o svoje okolie propagaciu nepotrebuju. Myi sa o svoje okolie starame sami a nepotrebujeme ani korunu od mesta je to len v ludoch a niektorim nepomoze ani propagacia a je mi uplne jedno kde a vcom ziju.

 3. 3
  Emilia says:

  Lebo usetrenych 80 000, ktore mozme cez zihadielko ziskat, nie je pekna sumicka..

 4. 4
  Je says:

  Je to pekná sumička a ?

 5. 5
  Ale ved says:

  Ale veď hokej nie je Vladov tak prečo?

  • 5.1
   Labakan says:

   Bročka s Viskupičom chcú byť králi horného aj dolného konca. Image po cudzích chrptoch vybudovať ,nech vojdeme do histórie ako tvorcovia, stvoritelia. Kamoško a bratranec Matovič zabezpečí zmenu zákona a aj kreativita sa dočasne zvýši.

   • 5.1.1
    Odpusť, ale... says:

    Ospravedlňujem sa, asi zlá otázka, nie som odborník na Trnavu, ale nerozumiem. Mohol by si napísať viac? Vidím, že tu hodne píšeš, a rozumne, tak sa pýtam, ak sa dá… Akože Jofo je tá istá fajta ako primátor? Veď Jofo kandidoval tuším s Mrázom, či ako?

    • 5.1.1.1
     Labakan says:

     JOFO je už politik, tých 8 rokov v parlamente to je VŠ aj s postgraduálom. To už nie je šíriteľ alternatívnej kultúry v Arche a následne v Anfiku. To je už človek pohybujúci sa vo všetkých úrovniach nečestnosti a pokrytectva politiky. Zhodnotil to tak ,že Bročka bude primátor na ďalšie obdobie a bratranci potrebujú úspechy aby aj ten ich projekt strany nestrany žal úspechy a oblboval Slovač. To sú ako nasledovníci Jana Ľuptáka. Dajme pozor aby nezískali výkonnú moc.

     • 5.1.1.1.1
      Labakan says:

      Odpusť,ale nereaguješ, čo ti zamrzol úsmev na tvári,z Borovej genetická výbava je slabá káva na Trnafčanov, lebo Trnava je malý Rím samá ku..a samí kmín. Takže doškoliť a poslať kade ľachšie.

     • 5.1.1.1.2
      LL.M: says:

      Jofo bojuje. Vymyslel ten program ozaj Trnavčan alebo mu to dali len predávať?

     • 5.1.1.1.3
      Lojzo says:

      Peťo B. a Jofo V. sú kamoši, jeden druhého podporuje, teraz budú ešte viac spolu hrkútať a “zmasakrujú” samosprávu ako sa bude dať, lebo už budú spolu “všemohúci”.

      • 5.1.1.1.3.1
       Labakan says:

       Včera generálny sľuboval že na Slovensku rozpúta peklo, verím že aj voči organizovaným skupinám. Len či to nie je tak, že pes ktorí breše nehryzie. Dajme mu čas, mesiac.

 6. 6
  občan says:

  koalícia voľby VÚC 2017 Trnava : OĽANO, SaS, KDH, OKS, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska – predseda VÚC TT Jozef Viskupič

 7. 7
  Dalibor says:

  Participatívny rozpočet a participatívne plánovanie vôbec neposilňujú susedské vzťahy, ale ich rozvracajú. Zúčastňuje sa ho málo občanov a aj tí sa v rámci toho rozvadia a rozdelia na skupinky. Koordinácia mesta žiadna, prilievanie oleja do ohňa a potom hasenie formou platenej facilitácie… nezmysel a nehospodárnosť kraľuje.

  • 7.1
   dzony says:

   takze ludom .ebe a za to moze Brocka? Slovač je tupsia ako ti imigranti z afriky ktorych sa tak boja

   • 7.1.1
    obcan says:

    porovnanie hodne idiota.Tych tvojich menovanych sa ludia boja opravnene.

   • 7.1.2
    Terka says:

    dzony z Afriky neutekajú vzdelaný ľudia, alebo ľudia s pracovnými návykmi. Z Afriky utekajú ľudia asociáli neschopný sa zaradiť do života v Europe. Nastaviť ich na náš štýl života je práca pre 3 až 4 generácie, aj to nie je výsledok istý. Mnoho krát vznikajú až humorné situácie o predstave o našom spôsobe života. Migrant dožadujúci sa tej malej kartičky, neskôr vyšlo na javo, že chce bankomatovú kartu, aby si mohol vybrať peniaze a žiť ako ostatný a ešte aj poslať ničo domov. Keď mu povedali že najskôr musí tie peniaze zarobiť a zarobené mu na bankomatovú kartu pošlú to sa mu nepáčilo.Dožadoval sa aby ho poslali domov. Takže aj také sú predstavy migrantov o živote v Europe.

 8. 8
  JA says:

  Pocujte …. diskutujuci …. nieco z ineho sudka …. uz niekto vie jako to dopadlo s tym procesnym auditom na urade?

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.