reklama

Tajomné, známe i neznáme, historické, sladké a hlavne trnavské sú ciele Potuliek Malým Rímom

Čas nezastavíme, ale v Trnave máme jednu špecialitu: Vieme sa plaviť na jeho vlnách proti prúdu do histórie nášho mesta. Je tu leto a s ním aj naše tradičné nedeľné Potulky Malým Rímom. Deväťkrát sa spoločne vyberieme na známe miesta, aby sme spoznali ich tváre a príbehy z čias dávno i nedávno minulých. Naši verní cestovatelia už vedia, čo im na cestu treba, a tým, ktorí s nami pôjdu po prvý raz, pripomíname: Zabaľte si do batôžka správnu dávku zvedavosti a obujte si pohodlné túlavé topánky.

Prvá potulka v letnej sezóne 2018 odštartovala 1. júla. Spolu s Emíliou Valachovičovou sme sa vybrali za Alfrédom Wetzlerom do Osvienčimu a Trnavy v čase druhej svetovej vojny.

Druhá potulka bude doslova exkluzívna, pôjdeme tam, kde sme ešte nikdy neboli. Spolu s Michalom Trnkom prejdeme 8. júla o 15. a 16. hodine cez veľký pomyselný most z minulosti do budúcnosti vzácnych historických meštianskych domov, ktoré sú dnes zrekonštruované a spojené do unikátneho kultúrneho priestoru s jednoduchým, ale veľavravným názvom Nádvorie – priestor, odjakživa skrytý za uličnými krídlami domov, ktorý aj kedysi poskytoval Trnavčanom zázemie a možnosti stretávania…

Ďalšia nedeľná potulka nás zavedie za divadelnou múzou. Do zákulisia, divadelných šatní a histórie najstaršieho slovenského divadla nahliadneme s jeho dlhoročným riaditeľom Emilom Nedielkom.

O týždeň neskôr bude reč o tom, čo vraj hýbe svetom aj Trnavou. Pri príležitosti 10. výročia eura nahliadneme do histórie peňazí, dozvieme sa, ktoré banky pôsobili v Trnave v uplynulom storočí a kde mali sídla. Trnavským bankovníctvom nás prevedie Peter Wagner.

Ilustračné foto

Dnes už vieme, že Trnava sa môže porovnať so slávnou Prahou počtom zachovaných stredovekých stavieb. Naše mesto si však zaslúži aj podobný prívlastok ako česká stovežatá metropola: Trnava je tiež mesto veží. Sú výnimočné nielen počtom, ale často aj konštrukciou a príbehom, ktorý sa vinie storočiami. Viac o tom, čo ukrývajú ich kupoly, nám v nedeľu 29. júla povie Daniela Zacharová.

Kláštorné záhrady boli vždy tajomnými oázami ticha a zelene, kam obyčajný smrteľník hocikedy nenahliadne. Ešte viac to platí dnes, keď záhrady ďalej žijú svojím pokojným životom uprostred rušného mesta tretieho tisícročia. My však budeme mať jedinečnú možnosť nahliadnuť do nich. Naša prvá augustová potulka nás zavedie do kláštora a záhrad jezuitov. O histórii a súčasnosti kláštora, kláštorných záhrad a rehoľníkov nám porozprávajú Ferdinand Mak a páter Matej Kasan.

Už sme toho prešli veľa, treba sa posilniť. Nemáte chuť na niečo sladké? No jasné, že áno, my sme to vedeli, ide sa do Figara. Viac ako jedno storočie sa z neho šíri vôňa, ktorej málokto odolá. Vieme veľa o tradičných dobrotách, ktoré sa tam vyrábali, ale takmer nič o histórii a architektonických hodnotách tejto národnej technickej pamiatky. Jej príbeh nám v nedeľu 12. augusta vyrozpráva Miroslav Beňák.

Niektoré príbehy sú podložené vierou, iné výskumom a historickými faktami. Taký je aj príbeh trnavského lazaretu na brehu Trnávky, o ktorom môžeme so štipkou zveličenia povedať, že pred rokom vstal z mŕtvych. Jeho históriu od prvých zmienok až po totálne rozobratie múrov budovy a zrovnanie so zemou nám v nedeľu 19. augusta priblíži archeológ Erik Hrnčiarik, ktorý pred rokom znovuobjavil zvyšky tejto stavby. Potulka povedie aj do histórie trnavskej kalvárie.

Do úžasných čias konca Rakúsko-uhorskej monarchie a začiatku prvej Československej republiky nás 26. augusta zavedie Simona Jurčová. Cieľom bude vtedajšia Hviezdoslavova ulica. Dozvieme sa, čím žila a, samozrejme, nahliadneme aj do obchodov a prevádzok.
Tak ako? Už ste zbalení na Potulky Malým Rímom? Neváhajte, čakáme vás v nedeľu o pol piatej pred mestskou vežou.

(ts)

Ulož ako PDF
Napísal 7. júla 2018 1:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.