reklama

Občania môžu hlasovať za nápady pre Trnavu

Celý týždeň môžu Trnavčania hlasovať o tom, ktoré projekty a zadania Participatívneho rozpočtu pre Trnavu sa budú v roku 2019 realizovať.

Hlasovať sa dá prostredníctvom hlasovacích lístkov, ktoré Mesto Trnava v týchto dňoch distribuuje do každej domácnosti. Odovzdať hlasy možno aj cez internet. Pritom je dôležité, aby každý hlasujúci vybral štyri až šesť projektov a tri zadania, inak bude hlasovací lístok neplatný. Hlasy sa budú zbierať do konca týždňa, t. j. do nedele 30. septembra 2018.

Papierové hlasy sa zbierajú na trinástich miestach umiestnených po Trnave, napr. u informátora na mestskom úrade, radnici, v priestoroch mestskej polikliniky, v nemocnici v Pavilóne chirurgických disciplín či v knižnici. Presný zoznam aj s otváracími časmi je uverejnený na hlasovacom lístku.

Ilustračné foto

Vybrať si možno z trinástich občianskych projektov a ôsmich zadaní, ktoré sú výsledkom stretávania sa aktívnych občanov. Tematicky sú veľmi pestré a spadajú do oblasti kultúry, sociálnych vecí a verejného priestoru a zelene.

Podporia Trnavčania projekt na vybudovanie ekošatníku, prácu dobrovoľníkov v komunitných centrách či výsadbu rodovej aleje? Alebo je im sympatický projekt dobrovoľníčok, ktoré sa starajú o túlavé mačky? V rámci investičných zadaní zase občania navrhovali riešiť parkovanie pri základnej škole v Modranke, rozvíjať cestovný ruch pomocou mobilnej aplikácie či vybudovať komunitnú zónu v mestskej časti Pekné pole.

Ktoré z navrhovaných ideí získa najviac hlasov a bude sa v roku 2019 realizovať, sa verejnosť dozvie 8. októbra 2018.

V prípade projektov sa pri výslednom poradí budú okrem fyzického a internetového hlasovania zohľadňovať výsledky verejného zvažovania (tzv. deliberácie) a to v pomere 40:40:20.

Deliberácia sa uskutočnila 19. septembra na radnici a autori jednotlivých projektov počas nej navzájom hodnotili návrhy na základe vopred dohodnutých kritérií. Za dôležité považovali hľadiská ako udržateľnosť projektu, inovatívnosť, sociálny a edukatívny dopad, mieru participácie dobrovoľníkov a verejnosti a finančné hľadisko.

Mesto na realizáciu projektov úspešných v participatívnom rozpočte plánuje vyčleniť 50 tisíc eur, pričom maximálna výška podpory je päť tisíc eur pre jeden projekt. Na investičné zadanie je to celková suma 150 tisíc eur, resp. najviac 50 tisíc eur na jedno zadanie.

V Trnave môžu obyvatelia participovať na prerozdeľovaní časti peňazí z mestského rozpočtu od roku 2016.

Mesto Trnava je jedným z mála miest na Slovensku, kde participatívny rozpočet existuje a umožňuje občanom angažovať sa vo veciach verejných. V Trnave sa vďaka nemu podarilo zrealizovať viacero zaujímavých projektov: v parkoch pribudli piknikové stoly, šachové stoly s taburetkami, zorganizovali sa kultúrne podujatia pre všetky vekové kategórie, pribudlo petangové ihrisko, vznikla kniha s rozprávkami žiakov základných škôl a podporilo sa široké spektrum aktivít v našom meste.

Dôležité termíny:
24. – 30. september 2018: fyzické a online hlasovanie
8. október 2018: zverejnenie výsledkov hlasovania a deliberácie
2019: realizácia víťazných projektov a zadaní

Aktuálne informácie nájdete na webe pr.trnava.sk a facebookovej stránke Participatívny rozpočet pre Trnavu.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 25. septembra 2018 8:08. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Občania môžu hlasovať za nápady pre Trnavu”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.