reklama

Participatívny rozpočet pre Trnavu 2018 sa začal, dvere pre nápady obyvateľov mesta sú otvorené

Túžite po komunitnej záhrade, chcete zorganizovať podujatie, či máte iný zaujímavý nápad, ktorý by ste chceli zrealizovať, no chýbajú vám financie? Participatívny rozpočet pre Trnavu je tu práve pre tých, ktorí majú chuť aktívne sa zapojiť do diania v meste.

Trnavská samospráva spúšťa už tretí ročník a zaujímavé nápady môžu aj tento rok dostať zelenú. Na občianske projekty je tento rok vyčlenených 50 tisíc eur, pričom maximálna výška príspevku je päťtisíc eur. Stretnutia participatívnych komunít, teda tematických skupín, do ktorých môžete vstúpiť so svojimi návrhmi, sa začínajú už 2. mája 2018.

Novinkou tohto ročníka participatívneho rozpočtu je, že okrem finančnej podpory občianskych projektov mesto vyčlenilo aj ďalších 150 tisíc eur na tzv. zadania.

Ilustračné foto: Mesto Trnava

Ide o investičné akcie, ktoré sú finančne náročnejšie a majú dlhodobejší prínos pre život v meste – môže ísť napríklad o opravy chodníkov či ciest, budovanie cyklochodníkov, revitalizáciu verejných priestorov či výstavbu detských ihrísk. Zadania realizuje mestský úrad, avšak návrhy môžu podávať samotní občania, pričom musia preukázať podporu ďalších minimálne 20 obyvateľov mesta. Maximálna výška podpory je 50 000 eur na jedno zadanie.

Využite príležitosť a príďte na stretnutie, kde môžete prezentovať svoje nápady. V tomto ročníku máme otvorené štyri tematické

Prvé kolo stretnutie sa uskutoční v týchto termínoch:

2. mája o 17.00 h: participatívna komunita SOCIÁLNE TÉMY

2. mája o 18.30 h: participatívna komunita KULTÚRA A ŠPORT

3. mája o 17.00 h: participatívna komunita VEREJNÝ PRIESTOR A ZELEŇ

3. mája o 18.30 h: participatívna komunita Rôzne


Víťazný projekt prvého ročníka Participatívneho rozpočtu pre Trnavu s názvom Mobiliár mestskej promenády priniesol do Sadu Antona Bernoláka štýlové piknikové sedenia

Ilustračné foto: Mesto Trnava

Cieľom stretávania sa občanov v participatívnych komunitách je tvorba a rozvíjanie námetov, z ktorých sa postupne vyformujú konkrétne projekty. Jednotliví autori návrhov sa stanú koordinátormi svojich projektov, následne ich odprezentujú širokej verejnosti a budú sa uchádzať o jej podporu počas jesenného hlasovania. Víťazné projekty budú zrealizované v roku 2019.

Participatívny rozpočet nie je v Trnave neznámy pojem. V minulosti sa vďaka nemu podarilo zrealizovať viacero zaujímavých projektov: v parkoch pribudli piknikové stoly, šachové stoly s taburetkami, zorganizovali sa kultúrne podujatia určené rôznym vekovým kategóriám, pribudlo petangové ihrisko, vznikla kniha s rozprávkami žiakov základných škôl a podporilo sa široké spektrum aktivít v našom meste.

„O participatívnom rozpočte som sa dozvedela prostredníctvom sociálnych sietí. Nášmu nápadu sme obetovali veľa voľného času, ale sme radi, že sme zapojili, pretože peniaze od mesta nám pomohli rozbehnúť projekt, ktorý si dnes žije vlastným životom,“ hovorí Martina Pavlíková zastrešujúca Jazykovú kaviareň, v ktorej sa nielen Trnavčania, ale i návštevníci mesta stretávajú a konverzujú spolu v cudzom jazyku.

„Neľutujeme, že sme sa zúčastnili participatívneho rozpočtu, lebo ľudia sa aj vďaka tomu dozvedeli, čo robíme. Bola to pre nás taká malá reklama, zároveň sme spoznali prácu iných neziskových organizácii a občianskych združení,“ hodnotí participatívny rozpočet Katarína Pažítková z Trnavskej arcidiecéznej charity. Ich projekt Chlieb pre ľudí bez domova vlani získal najväčšiu podporu verejnosti.

Veríme, že aj v tomto roku občania prídu s pestrými nápadmi, ktoré obyvateľov Trnavy zaujmú. Dvere sú otvorené pre jednotlivcov i neziskové organizácie a občianske združenia.

(TS)

Ulož ako PDF
Napísal 1. mája 2018 23:42. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.