reklama

Označenie názvu združenia v kolónke zamestnanie v zozname kandidátov na poslancov považuje Galbavý za protiprávne a nekorektné

AKTUALIZOVANÉ 26. 9. 2018 o 19:44 hod.: Mesto Trnava zverejnilo upravené zoznamy zaregistrovaných kandidátov na primátora a poslancov. Zoznamy už neobsahujú adresy trvalého bydliska kandidátov ani názvy občianskych združení pri nezávislých kandidátoch.

Kandidačné listiny, ktoré minulý týždeň zverejnila Mestská volebná komisia v Trnave, sú podľa jedného z kandidátov na primátora Mariána Galbavého z občianskej iniciatívy Priateľská Trnava v rozpore so zákonom. Dôvodom je uvádzanie názvu občianskeho združenia v kolónke, kde majú kandidáti uviesť svoje zamestnanie.

Galbavého mimoriadne prekvapilo, že pri menách niektorých kandidátoch, a to najmä kandidátoch občianskeho združenie Za lepšiu Trnavu primátora Petra Bročku, bolo uvedené aj označenie Lepšia Trnava, prípadne LT.

„Ako sme boli informovaní priamo z volebnej komisie, tieto osoby si toto označenie uviedli do kandidátnych listín v kolónke určenej pre uvedenie zamestnania, ktoré kandidát vykonáva v čase podania kadidatúry,“ priblížil.

Marián Galbavý preto podal v stredu 26. septembra podnet na Mestskú volebnú komisiu na preverenie tejto skutočnosti.

„Ako advokát a právnik som presvedčený o tom, že takéto konanie je v rozpore so zákonom o podmienkach výkonu volebného práva. Ide tu o snahu obísť tento zákon v snahe získať neprimeranú výhodu,“ myslí si súčasný poslanec mestského zastupiteľstva.

Ilustračné foto

Zákon podľa Galbavého jednoznačne vyjadruje, aké údaje môžu byť uvedené pri každom kandidátovi.

„Je jasné, že každý nezávislý kandidát, bez ohľadu na to, pod akou iniciatívou je združený, má mať podľa zákona uvedené len to, že je nezávislý kandidát. Naopak, tzv. politickí nominanti strán, hnutí či koalícií majú na listine uvedený názov strany či koalície, ktoré ich navrhujú. Samozrejme, nezávislí kandidáti majú preto istý hendikep a sú od seba nerozoznateľní. Na druhú stranu ten, kto chce, aby bol spájaný s určitým združením, má jednoznačnú možnosť založiť si stranu a v takom prípade bude uvádzaná jeho strana alebo hnutie,“ vyhlásil nezávislý kandidát občianskej iniciatívy Priateľská Trnava.

Správanie sa tých nezávislých kandidátov, ktorí si uviedli názov združenia namiesto názvu zamestnania, považuje Galbavý „za protiprávne a jednozančne nekorektné“.

„Myslím si, že všetci kandidáti Za lepšiu Trnavu uviedli tieto údaje vedome a s úmyslom zvýhodniť sa oproti iným kandidátom. Preto sme zahájili kroky, ktoré by mohli preventívne pôsobiť ešte pred vytvorením kandidátnych listín pre voľby. Vzľadom na to, že volebné súdnictvo nefunguje preventívne, ale len ex-post, sme rozhodnutí túto záležitosť dotiahnuť až do konca v snahe, aby volebná komisia rozhodla o tom, že nepripustí takto upravené kandidátne listiny. Pretože môže sa stať, že príde aj k podaniu na Ústavný súd a voľby by sa museli celé zopakovať, čo predstavuje zbytočné výdaje a tak ďalej,“ uzavrel Marián Galbavý.

Zoznam kandidátov na primátora a poslancov v Trnave Mestská volebná komisia stiahla z oficiálnej stránky www.trnava.sk a v súčasnosti (26. 9. o 17:30 – pozn. red.) zoznamy nie sú k dispozícii. Hlavným dôvodom je zverejenie mien kandidátov aj s adresami bydliska, čo nedávno schválený zákon o ochrane osobných údajov neumožňuje.

„Program nám vygeneroval znenie aj s adresami popri údajoch ako meno, priezvisko, vek, povolanie a politický subjekt, za ktorý kandidujú,“ uviedla pre TASR zapisovateľka komisie Vlasta Mišíková.

O tom, či v zoznamoch zostanú pôvodné označenia niektorých nezávislých kandidátov, sa zrejme bude rozhodovať v ďalších dňoch.

Zoznam kandidátov s vymazanými údajmi o adrese bydliska kandidátov nájdete na našej stránke, link tu.

Ulož ako PDF
Napísal 26. septembra 2018 17:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, KOMUNÁLNE VOĽBY 2018, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Označenie názvu združenia v kolónke zamestnanie v zozname kandidátov na poslancov považuje Galbavý za protiprávne a nekorektné”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.