reklama

Koalícia strán SaS, OĽaNO, Nova a Šanca postavila 11 kandidátov na poslancov a predstavila program

Koalícia strán SaS, OĽaNO, Nova a Šanca postaví v Trnave jedenásť spoločných kandidátov na poslancov. Vo voľbách primátora podporuje koalícia Petra Bročku. Oficiálne predstavenie kandidátky prišli do Trnavy podporiť predseda SaS Richard Sulík, župan Jozef Viskupič za OĽaNO a predseda strany Šanca Viliam Novotný.

Hlavné body volebného programu koalície sú rozdelené do oblastí sociálne služby a zdravotníctvo, opatrenia pre zdravé ovzdušie a pre predchádzanie následkom klimatických zmien, voľnočasové aktivity a podpora rodiny a napokon transparentnosť a ekonomická efektívnosť vynakladania prostriedkov.

“Hovorí sa, že viac hláv viac dokáže. V tomto duchu vstupujeme do diskusie o tom, čo by prospelo ku skvalitneniu služieb poskytovaných mestom v nasledujúcom volebnom období. Ako kandidáti na poslancov, ktorí sa živia v rôznych zamestnaniach, ponúkame do mestského zastupiteľstva naše skúsenosti a profesionálne vedomosti. Sme pripravení podporovať všetky dobré návrhy predložené do mestského zastupiteľstva, bez ohľadu na politické či občianske zastúpenie predkladateľov,” vyhlasujú uchádzači o poslanecké kreslá v trnavskom mestskom zastupiteľstve za koalíciu strán SaS, OĽaNO, Nova a Šanca.


Predstavenie kandidátov koalície na poslancov

FOTO: SaS Trnava

V oblasti sociálnych služieb a zdravotníctva chce koalícia presadiť rozšírenie kompetencií organizácie, ktorá poskytuje sociálne služby v meste tak, aby sa stala zodpovednou za systematickú koordináciu a riadenie komplexu sociálnych služieb poskytovaných mestom v jej zariadeniach, resp. v domácom prostredí jej zamestnancami.

Cieľom centralizácie riadenia poskytovaných sociálnych služieb takou organizáciou na území mesta je vybudovať funkčnú sieť pomoci a podpory pre všetky cieľové skupiny, ako sú rodiny s deťmi, rodiny so seniormi, alebo rodiny so zdravotne znevýhodnenými rodinnými príslušníkmi.

Organizácia mesta by mala priniesť lepšiu dostupnosť (kapacitu opatrovateliek) domácej opatrovateľskej služby pre seniorov a ďalšie skupiny zdravotne znevýhodnených obyvateľov z dôvodu nielen žiadanosti tejto služby, ale aj z dôvodu jej ekonomickej výhodnosti.

Pre zlepšenie fungovania Mestskej polikliny navrhuje koalícia vo svojom programe zabezpečiť organizáciu objednávacieho systému v poliklinike tak, aby pacienti neboli odkázaní na dlhé hodiny čakania pred začiatkom ordinačných hodín.

“Sme toho názoru, že je nevyhnutné pokračovať v rekonštrukcii nehnuteľností spadajúcich pod polikliniku. Budovy polikliniky si vyžadujú kompletnú rekonštrukciu, zároveň je potrebné naprojektovať maximálne využitie všetkých voľných priestorov v budovách. Rekonštrukciu chceme financovať z dlhodobých úverových zdrojov a splácanie úveru nastaviť tak, aby ho v maximálnej možnej miere pokrývali vybrané nájmy za priestory. V aktuálnej výnimočnej trhovej situácii je možné využiť nulové úrokové sadzby na dlhodobé úvery. Takto je možné v krátkom čase vybudovať modernú polikliniku s minimálnym dopadom na rozpočet mesta. Zároveň sa chceme usilovať o získanie dodatočných zdrojov na rekonštrukciu z fondov EÚ,” uvádza sa vo volebnom programe.

Kvalitnejšie životné prostredie a lepšie podmienky pre Trnavčanov má zabezpečiť napríklad vznik poverenej kontrolnej skupiny, ktorá by v čase vrcholiacej sezóny alergií monitorovala všetky pozemky v rámci mesta bez ohľadu na vlastnícke vzťahy. Kontrola zelených plôch má zabezpečiť rešpektovanie a dodržiavanie legislatívnych predpisov pre ochranu pôdy pred invazívnymi druhmi rastlín (teda riadne pokosené pozemky). Prípadné náklady na kosenie súkromných pozemkov fakturovať ich majiteľom.

Kandidáti koalície chcú aj vyhodnotiť aktuálny systém kosenia mestskou spoločnosťou a zverejniť rozdiel v cenách kosenia. “Za posledné roky evidujeme výrazné problémy s kvalitou kosenia v meste – tým aj následný dopad na zhoršené zdravie občanov. Lepšia organizácia a manažment by tieto nedostatky odstránila,” navrhujú.

Možnosti na zlepšenie kvality životného prostredia vidia aj v ekologickej a šetrnejšej zimnej údržbe ciest a chodníkov. V rámci adaptácie na klimatické zmeny chcú zabezpečiť pri každom novom investičnom projekte pravidelné polievanie novej zelene – stromov aj trávnatých povrchov – tak, aby vyschlo čo najmenej mladých stromov a trávnatých povrchov počas horúceho leta.

Podpora kandidátov koalície v oblasti voľnočasových aktivít sa týka aj návrhu, aby boli športoviská a dvory mestských školských a predškolských zariadení sprístupnené rodičom s deťmi v poobedňajších hodinách.

Navrhujú tiež rekonštruovať a vytvoriť pestrú športovú a inú voľnočasovú infraštruktúru na mestských školských dvoroch, zvýšiť počet hodín vyhradených pre verejné korčuľovanie v rámci zimného štadióna, zvýšiť dotáciu pre komisiu kultúry na 10-tisíc eur ročne, ale aj otvoriť diskusiu o aktuálnom stave pravidiel a o vytvorení nových pravidiel, ktoré budú zachytávať a upravovať pohyb cyklistov, kolobežkárov a korčuliarov na chodníkoch a na pešej zóne. “Podporujeme ekologické formy dopravy a pravidlá majú za cieľ chrániť našich najzraniteľnejších, ako sú deti a starší občania. Pravidlá ako zníženie rýchlosti vo vybraných miestach, označenie zón so zvýšeným pohybom detí ako aj šírenie osvety dodržiavania bezpečnosti musia sprevádzať podporu ekologických foriem dopravy,” upozorňujú.

Snahou je aj vytvorenie priestorov pre voľne pustených psov v rámci mesta. Ako poukazujú, aktuálne je pre voľne pustených psov vyčlenený priestor pri dvoch najrušnejších cestách v širšom centre (Hlboká, Hospodárska). “Tieto lokality okrem rizika pre samotných psov prinášajú aj riziká pre ľudí a dopravu. Zónu navrhujeme oplotiť jednoduchým pozinkovaným plotom do výšky maximálne 1 meter a z vonkajšej strany plotu vysadiť rastliny. V zóne umiestniť vrecká na exkrementy a kôš.”

V oblasti transparentnosti obsahuje volebný program koalície návrh zavedenia výdavkovej politiky mesta založenej na koncepcii „hodnoty za peniaze“. Naštartovať chcú spoluprácu s útvarom Hodnoty za peniaze pri Ministerstve financií a implementovať túto politiku do rozhodovania mesta a do tvorby východiskových podkladov pre mestský rozpočet. “Sme za obstarávanie vybraných investícií rokovacím konaním so zverejnením alebo verejným súťažným dialógom a nebáť sa iniciatívne pozývať viacero dodávateľov.”

Zaviesť by tiež chceli komplexný register spoločností, s ktorými mesto spolupracuje alebo spolupracovalo a do registru vnášať informácie o kvalite spolupráce s danou spoločnosťou, ako aj zadefinovať, v akej miere sa aktuálne využívajú fondy EÚ a pripraviť sa na skutočnosť, že najbližšie volebné obdobie je jedným z posledných, keď sa budú dať vo väčšej miere čerpať prostriedky z týchto fondov.

KANDIDÁTI KOALÍCIE SaS-OĽANO-NOVA-ŠANCA v Trnave:

Stanislav Vančo (SaS)
Marek Polonec (NOVA)
Martin Diener (SaS)
Daniel Kravec (SaS)
Stanislav Mihalkovič (SaS)
Andrej Vároš (SaS)
Jaroslav Filina (SaS)
Ivan Kopčáni (NOVA)
Andrej Štefák (NOVA)
Andrea Mericová (OĽANO)
Peter Novoveský (ŠANCA)

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2018 15:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, KOMUNÁLNE VOĽBY 2018, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

24 komentárov pre “Koalícia strán SaS, OĽaNO, Nova a Šanca postavila 11 kandidátov na poslancov a predstavila program”

 1. 1
  maxo says:

  Evidujú výrazné problémy s kvalitou kosenia, ale hlavný kosec im nevadí a podporia ho.

 2. 2
  Pepo says:

  Opäť sa zvolebnieva a opäť sa ide riešiť problém s pacientami čakajúcimi pred poliklinikou.. Aj u Jofa to zabralo ako kampaň a nakoniec priznal, že s tým nemôže VUC nič spraviť…
  … a ľudia opäť naletia…

 3. 3
  Bla says:

  Co vam branilo k zrealizovaniu viacerych bodov za ostane roky?Ale to je tak u vsetkych,ktori obhajuju svoju poziciu.Pred volbami slubov a po volbach keci o tom ako a preco sa to vsetko neda.Pobavi bod ohladom klimatickych zmien.Preto bolo napriklad v amfiku pocas leta potrebne vybudovat nad fontanou (ktora mohla osviezovat ovzdusie) podium!Kolko vyschnutych stromov zostalo na sidliskach nepovsimnutych?O koseni nema zmysel ani pisat.
  U NEKA dat na seba tricko liberalneho zlepenca nie je najstastnejsia volba.

  • 3.1
   Larab says:

   Čo im bránilo? Napríklad to, že neboli doteraz poslanci, takže ani s ďalšími vecami, ktoré menuješ, nemali nič spoločné.

 4. 4
  Taraj says:

  Jaj príde Mráz a nebudú suchnut stromy…lebo inde na Slovensku tiež neschnú stromy…A trávnik bude zase anglický. ..D Ešte nám daj koľko tu máš mien.

  • 4.1
   netaraj says:

   tarajko …tie stromy schnú viac ako je bežné. A že prečo? Prezradí ti to hlavný záhradník na radnici, keď ti odhalí svoj ne-systém údržby zelene v ktorom sa stráca akákoľvek zodpovednosť . jeden stromy nakúpi – druhý posadí-tretí polieva-štvrtý okolo nich kosí (často aj s kmeňom)-piaty sa stará o zahony, robí orezy …a keď strom vyschne tak tomu ver že príčina sa stratí v dave, lebo to nemá pána :)

   • 4.1.1
    Taraj says:

    Máš pravdu a preto na celom Slovensku schnú tiež stromy.Koľko tu máš mien??Si neodpovedal.Peknú chorobu máš.

    • 4.1.1.1
     1105 says:

     Taraj za systém čo vytvoril negramotný záhradník z radnice si zaslúži so žihľavou ho vyšľahať ,, kadze trafíš ,,.Spočítať škody a ako poznamenal poslanec Fúzak, umiestniť ho do zariadenia v Pezinku spolu s podpaľačom kontajnerov na smeti.. Prípadne do iného zariadenia s poskytovaním obedov zdarma. Tie by mu mesto mohlo aj celoživotne platiť, vyšlo by to rozhodne lacnejšie.

     • 4.1.1.1.1
      1105 says:

      Na Topkách som si prečítal Kočnerov jedálenský lístok v Leopoldove . Nie je sa čoho báť, strava pestrejšia ako vonku. Neviem či si nerobia reklamu. Fúzak ešte im aj pomôžeš., k zdravej strave. Lepšie ako kakavko u Talmajnera.

 5. 5
  klimaticka zmena says:

  to čo je za čajový program? žiadna vízia rozvoja, iba drobná kozmetika čo by mala byť štandardom, a ako opatrenie pre adaptáciu na klimatické zmeny je to 0 bodov.

  Z programu: V rámci adaptácie na klimatické zmeny chcú zabezpečiť pri každom novom investičnom projekte pravidelné polievanie novej zelene – stromov aj trávnatých povrchov – tak, aby vyschlo čo najmenej mladých stromov a trávnatých povrchov počas horúceho leta.

  Treba sa nad tým aj trocha zamyslieť a pozrieť si aj stránky mesta popisujúci stav životného prostredia:
  http://www.trnava.sk/sk/clanok/zivotne-prostredie

  – Krajinná zeleň- mimo zastavané územie – prvky ÚSES bola v roku 2008 , 115,1ha, t.j. 2,18% plochy územia
  – Optimálny podiel zelene v území by mal byť 15% = cca 761 ha
  – Navrhované zvýšenie podielu zelene do r. 2025 – 8,57% = o 337ha

  – 85,4 % (6 121 ha) výmery územia je ekologicky nestabilných

  – v súčasnosti je katastrálne územie mesta Trnavy úplne odlesnené a v dôsledku poľnohospodárskeho využitia je charakteristické veľmi nízkou biodiverzitou s nedostatočným zastúpením pozitívnych prvkov krajinnej štruktúry a prvkov územného systému ekologickej stability (ďalej ÚSES)

  – významnejšie biokoridory vedúce územím (vodné toky Parná, Trnávka a Krupiansky potok) majú nepriaznivú štruktúru a vyžadujú realizáciu renaturačných opatrení

  urbánna zeleň:
  – vykazuje deficit oproti doporučenému množstvu (normatívu) 34 m2 na 1 obyvateľa

  – celkový deficit na celomestskej úrovni je 225 ha, deficit verejne dostupných parkov, lesoparkov a zelene pri bytových domoch s relaxačno-rekreačnou funkciou je 374,11 ha, zeleň pri bytových domoch sa môže dostať po postupnom dobudovaní chýbajúcich parkovacích státí výhradne na teréne do deficitu až o cca 24 ha

  – zastúpenie plôch verejne dostupnej zelene je nedostatočné, chýba zázemie na rekreáciu, systém sídelnej zelene nie je efektívny, malý podiel kvalitných plôch zelene, silná antropogénna záťaž, vysoký podiel zaburinených plôch a ornej pôdy a aktuálna potreba realizácie opatrení na zlepšenie kvality a množstva urbánnej zelene

  – z hľadiska trvalej udržateľnosti kvality prostredia mesta má význam aj dostupnosť verejne dostupných plôch zelene s výmerou do 5 ha do vzdialenosti 300 m a s výmerou nad 5 ha do vzdialenosti 500 m. V sídelnej štruktúre je toto hľadisko naplnené len pre cca 40 zastavaného územia. Táto skutočnosť poukazuje v porovnaní so 100 %-nou potrebou na trvalú neudržateľnosť systému urbánnej zelene v zastavanom území

  Na zvýšenie kvality a množstva systému urbánnej zelene je potrebné realizovať najmä nasledovné opatrenia:

  – Postupne znižovať deficit lesoparkov (308,29 ha) a parkov (69,10 ha),
  zvyšovať podiel existujúcich verejne dostupných jadier a subjadier urbánnej zelene dostupných do vzdialenosti 300 m, 500 m a 800 m tak, aby boli postupne naplnené potreby územia na 100 % oproti súčasným 40 %,

  – riešiť v zastavanom území primerané hospodárenie s dažďovou vodou, vodný tok Trnávka v intraviláne povýšiť na „zelenú urbanizačnú os“,

  – budovať stromoradia na prepojenie urbánnej zelene v zastavanom území s krajinným prostredím,

  Zdroj: MÚSES, Aktualizácia dokumentu 2008, Územný plán mesta Trnava (Aktualizované znenie 2009)

  No od zverejnenia ubehlo takmer 10 rokov ….a neposunuli sme sa takmer ani o krok, čo sa týka nových plôch zelene tak v kontextu potreby a dlhodobého plánu iba prešľapujeme na mieste. A plán týchto adeptov na poslancov ?- budeme polievať stromy, to čo by mala byť automatická vec …ale nič strategické, rozvojové v tom nie je.

  Skôr je treba sa zamyslieť ako, kedy, a za čo sa dá začať riešiť zeleň vo väčšom merítku, tak aby sa životné prostredie v meste a okolí ozaj zlepšilo. A bez toho sú prehlásenia o adaptačných opatreniach na klimatické zmeny iba prázdnou frázou.

  • 5.1
   Timur says:

   To čo aj za komančov nebol problém, výsadba stromov a starostilvosť o ne v priebehu minimálne 5 rokov sa v súčastnosti ukazuje ako neriešiteľné. Jednoduchšie je vypilovať vzrastlé stromy vysadiť nové tie nechať vyschnúť a tak dokola. Sahara bude až po Tatry, povedal záhrahník z Hlavnej 1 .

   • 5.1.1
    Taraj says:

    Timur alebo Pejo nespomínaj tu stále tvojich úbohých komunistov!Prečo si zabetónoval studnu? Mal si strach z niečoho?

  • 5.2
   AM says:

   Prečítala som si váš príspevok. Ono ľahko sa kritizuje, ale ťažko sa realizuje. Prečo sa tiež neuchádzate o post poslanca do MZ? Takto by ste sa mohli aj vy podieľať na zlepšení životných podmienok občanov mesta. A videli by ste, ako a čo sa dá v tejto problematike a v iných záležitostiach robiť. Sadnúť si k PC a robiť uzávery je tá cesta ktorá niečo zmení k lepšiemu? Myslím si, že to je veľmi málo.

 6. 6
  Odpoved says:

  Klimaticke zmeny ?
  Tychto ludi zaujima iba vlastny prospech.
  Na klimsticke zmeny sa mozu z vysoka,
  Ide iba o to, aby mohli spolurozhodovat, potahovat nitky a intrigovat.
  Vid podledne roky :)

 7. 7
  Štúdia says:

  Podľa mňa sú všetky volebné programy už úplne zbytočné. Aj tak je už v trnavských šuflíkoch toľko štúdií, projektov a vízií, že stačí ich úplne náhodne odtiaľ vyťahovať. Vydrží to aspoň na 30 rokov. A to je ešte skromný odhad.

 8. 8
  Aladár says:

  Oficiálne prišli do TT predstaviť kandidátku predsedovia strán za koalíciu :
  – SAS – Sulík, predseda strany
  – Šanca – Novotný, predseda strany
  – OĽANO – ? predseda strany resp. hnutia je Matovič , prečo neprišiel ?

  • 8.1
   koryto says:

   Má to v paži práve otvára krásne ubytovne na Kolárovej a Linčianskej – ozdobu Trnavy. Ešte upečú s Korytárom biely dom TAZ.
   Potom nasleduje Pracháreň a Zelený dom preto podporili LT a ich vodcu. Svojich akože kandidátov nevedkov tým odpísali.
   Ešte dosadiť za prednostu nejakého loktibradu.
   A bude vymalované.

   • 8.1.1
    taraj says:

    Vieš korýtko nech je Matovič aký chce,ale tú ubytovňu na Kollárovej kúpil vo verejnej súťaži,kde dal najvyššiu ponuku.Tak sa do toho nestaraj.Staraj sa o to,aby zapredaný čašník Por vrátil Trnave či Slovensku nakradnuté.Narozdiel od Poora Matovič nedostal nič za euro.Ani mu Tavos nemusel robiť prekládky sieti za 3 melóny…Ešte nám napíš akú má Matovič ubytovňu na Linčianskej.

    • 8.1.1.1
     Tomas says:

     Myslim ze kupil trnavan ci ako sa volal a ma ho rekonstruovat

    • 8.1.1.2
     Pepo says:

     Taraj, Tebe neleze ten Poor uz aj z chladnicky?

     • 8.1.1.2.1
      Trnavan says:

      Ubytovňu na Kollárovej nekúpil Matovič ale jeho manželka za 1,2 mil Eur, znalecký posudok mesta TT v čase predaja bol na sumu 1,5 mil. Eur.
      Zároveň jeho manželka kúpila aj dom od mesta TT na Kapitulskej ulici za 281 tisíc Eur.
      V rokoch 2005-2007 skupovali Matovičovci aj pozemky v obci Biely Kostol s rozlohou 2 ha.
      V rokoch 2000 -2001, kúpil pozemky od SIPOXU / Majský / za 67 tisíc Eur, ich znalecká hodnota bola 181 tisíc, v roku 2007 správca konk.podstaty Pavol Korytár vložil tieto pozemky do konkurznej podstaty úpadcu, v roku 2013 bol uzatvorený na súde zmier medzi Matovičovcami a Korytárom.
      Korytár bol / je ? / právnym zástupcom Vladimíra Póora.
      Majský / SIPOX / – okrem iného financoval aj HZDS, podvod s nebankovkami.

      • 8.1.1.2.1.1
       papillon says:

       No a teraz podporuje Broka a dáva mu rozum aj jeho sekte.
       Tí sú celí v extáze, sú šťastní že môžu byť súčasť politických strán.
       Poskoka robí motýlik

 9. 9
  xXx says:

  Zivotne prostredie a MHD asi nejde dokopy, ked tam o nej nie je ani slovo.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.