reklama

Koalícia strán SaS, OĽaNO, Nova a Šanca postavila 11 kandidátov na poslancov a predstavila program

Koalícia strán SaS, OĽaNO, Nova a Šanca postaví v Trnave jedenásť spoločných kandidátov na poslancov. Vo voľbách primátora podporuje koalícia Petra Bročku. Oficiálne predstavenie kandidátky prišli do Trnavy podporiť predseda SaS Richard Sulík, župan Jozef Viskupič za OĽaNO a predseda strany Šanca Viliam Novotný.

Hlavné body volebného programu koalície sú rozdelené do oblastí sociálne služby a zdravotníctvo, opatrenia pre zdravé ovzdušie a pre predchádzanie následkom klimatických zmien, voľnočasové aktivity a podpora rodiny a napokon transparentnosť a ekonomická efektívnosť vynakladania prostriedkov.

„Hovorí sa, že viac hláv viac dokáže. V tomto duchu vstupujeme do diskusie o tom, čo by prospelo ku skvalitneniu služieb poskytovaných mestom v nasledujúcom volebnom období. Ako kandidáti na poslancov, ktorí sa živia v rôznych zamestnaniach, ponúkame do mestského zastupiteľstva naše skúsenosti a profesionálne vedomosti. Sme pripravení podporovať všetky dobré návrhy predložené do mestského zastupiteľstva, bez ohľadu na politické či občianske zastúpenie predkladateľov,“ vyhlasujú uchádzači o poslanecké kreslá v trnavskom mestskom zastupiteľstve za koalíciu strán SaS, OĽaNO, Nova a Šanca.


Predstavenie kandidátov koalície na poslancov

FOTO: SaS Trnava

V oblasti sociálnych služieb a zdravotníctva chce koalícia presadiť rozšírenie kompetencií organizácie, ktorá poskytuje sociálne služby v meste tak, aby sa stala zodpovednou za systematickú koordináciu a riadenie komplexu sociálnych služieb poskytovaných mestom v jej zariadeniach, resp. v domácom prostredí jej zamestnancami.

Cieľom centralizácie riadenia poskytovaných sociálnych služieb takou organizáciou na území mesta je vybudovať funkčnú sieť pomoci a podpory pre všetky cieľové skupiny, ako sú rodiny s deťmi, rodiny so seniormi, alebo rodiny so zdravotne znevýhodnenými rodinnými príslušníkmi.

Organizácia mesta by mala priniesť lepšiu dostupnosť (kapacitu opatrovateliek) domácej opatrovateľskej služby pre seniorov a ďalšie skupiny zdravotne znevýhodnených obyvateľov z dôvodu nielen žiadanosti tejto služby, ale aj z dôvodu jej ekonomickej výhodnosti.

Pre zlepšenie fungovania Mestskej polikliny navrhuje koalícia vo svojom programe zabezpečiť organizáciu objednávacieho systému v poliklinike tak, aby pacienti neboli odkázaní na dlhé hodiny čakania pred začiatkom ordinačných hodín.

„Sme toho názoru, že je nevyhnutné pokračovať v rekonštrukcii nehnuteľností spadajúcich pod polikliniku. Budovy polikliniky si vyžadujú kompletnú rekonštrukciu, zároveň je potrebné naprojektovať maximálne využitie všetkých voľných priestorov v budovách. Rekonštrukciu chceme financovať z dlhodobých úverových zdrojov a splácanie úveru nastaviť tak, aby ho v maximálnej možnej miere pokrývali vybrané nájmy za priestory. V aktuálnej výnimočnej trhovej situácii je možné využiť nulové úrokové sadzby na dlhodobé úvery. Takto je možné v krátkom čase vybudovať modernú polikliniku s minimálnym dopadom na rozpočet mesta. Zároveň sa chceme usilovať o získanie dodatočných zdrojov na rekonštrukciu z fondov EÚ,“ uvádza sa vo volebnom programe.

Kvalitnejšie životné prostredie a lepšie podmienky pre Trnavčanov má zabezpečiť napríklad vznik poverenej kontrolnej skupiny, ktorá by v čase vrcholiacej sezóny alergií monitorovala všetky pozemky v rámci mesta bez ohľadu na vlastnícke vzťahy. Kontrola zelených plôch má zabezpečiť rešpektovanie a dodržiavanie legislatívnych predpisov pre ochranu pôdy pred invazívnymi druhmi rastlín (teda riadne pokosené pozemky). Prípadné náklady na kosenie súkromných pozemkov fakturovať ich majiteľom.

Kandidáti koalície chcú aj vyhodnotiť aktuálny systém kosenia mestskou spoločnosťou a zverejniť rozdiel v cenách kosenia. „Za posledné roky evidujeme výrazné problémy s kvalitou kosenia v meste – tým aj následný dopad na zhoršené zdravie občanov. Lepšia organizácia a manažment by tieto nedostatky odstránila,“ navrhujú.

Možnosti na zlepšenie kvality životného prostredia vidia aj v ekologickej a šetrnejšej zimnej údržbe ciest a chodníkov. V rámci adaptácie na klimatické zmeny chcú zabezpečiť pri každom novom investičnom projekte pravidelné polievanie novej zelene – stromov aj trávnatých povrchov – tak, aby vyschlo čo najmenej mladých stromov a trávnatých povrchov počas horúceho leta.

Podpora kandidátov koalície v oblasti voľnočasových aktivít sa týka aj návrhu, aby boli športoviská a dvory mestských školských a predškolských zariadení sprístupnené rodičom s deťmi v poobedňajších hodinách.

Navrhujú tiež rekonštruovať a vytvoriť pestrú športovú a inú voľnočasovú infraštruktúru na mestských školských dvoroch, zvýšiť počet hodín vyhradených pre verejné korčuľovanie v rámci zimného štadióna, zvýšiť dotáciu pre komisiu kultúry na 10-tisíc eur ročne, ale aj otvoriť diskusiu o aktuálnom stave pravidiel a o vytvorení nových pravidiel, ktoré budú zachytávať a upravovať pohyb cyklistov, kolobežkárov a korčuliarov na chodníkoch a na pešej zóne. „Podporujeme ekologické formy dopravy a pravidlá majú za cieľ chrániť našich najzraniteľnejších, ako sú deti a starší občania. Pravidlá ako zníženie rýchlosti vo vybraných miestach, označenie zón so zvýšeným pohybom detí ako aj šírenie osvety dodržiavania bezpečnosti musia sprevádzať podporu ekologických foriem dopravy,“ upozorňujú.

Snahou je aj vytvorenie priestorov pre voľne pustených psov v rámci mesta. Ako poukazujú, aktuálne je pre voľne pustených psov vyčlenený priestor pri dvoch najrušnejších cestách v širšom centre (Hlboká, Hospodárska). „Tieto lokality okrem rizika pre samotných psov prinášajú aj riziká pre ľudí a dopravu. Zónu navrhujeme oplotiť jednoduchým pozinkovaným plotom do výšky maximálne 1 meter a z vonkajšej strany plotu vysadiť rastliny. V zóne umiestniť vrecká na exkrementy a kôš.“

V oblasti transparentnosti obsahuje volebný program koalície návrh zavedenia výdavkovej politiky mesta založenej na koncepcii „hodnoty za peniaze“. Naštartovať chcú spoluprácu s útvarom Hodnoty za peniaze pri Ministerstve financií a implementovať túto politiku do rozhodovania mesta a do tvorby východiskových podkladov pre mestský rozpočet. „Sme za obstarávanie vybraných investícií rokovacím konaním so zverejnením alebo verejným súťažným dialógom a nebáť sa iniciatívne pozývať viacero dodávateľov.“

Zaviesť by tiež chceli komplexný register spoločností, s ktorými mesto spolupracuje alebo spolupracovalo a do registru vnášať informácie o kvalite spolupráce s danou spoločnosťou, ako aj zadefinovať, v akej miere sa aktuálne využívajú fondy EÚ a pripraviť sa na skutočnosť, že najbližšie volebné obdobie je jedným z posledných, keď sa budú dať vo väčšej miere čerpať prostriedky z týchto fondov.

KANDIDÁTI KOALÍCIE SaS-OĽANO-NOVA-ŠANCA v Trnave:

Stanislav Vančo (SaS)
Marek Polonec (NOVA)
Martin Diener (SaS)
Daniel Kravec (SaS)
Stanislav Mihalkovič (SaS)
Andrej Vároš (SaS)
Jaroslav Filina (SaS)
Ivan Kopčáni (NOVA)
Andrej Štefák (NOVA)
Andrea Mericová (OĽANO)
Peter Novoveský (ŠANCA)

Ulož ako PDF
Napísal 17. októbra 2018 15:27. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, KOMUNÁLNE VOĽBY 2018, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Koalícia strán SaS, OĽaNO, Nova a Šanca postavila 11 kandidátov na poslancov a predstavila program”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.