reklama

Internetová kriminalita sa týka detí, tínedžerov, aj ľudí v zrelom veku. Pri komunikácii v online prostredí buďte obozretní

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave eviduje za obdobie uplynulých desiatich mesiacov 143 prípadov počítačovej kriminality, čo predstavuje nárast o 10 oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Obeťami trestnej činnosti prostredníctvom internetu sa stávajú ľudia širokého vekového spektra.

Ako upozorňuje hovorkyňa KR PZ v Trnave Martina Kredatusová, počítačová alebo internetová kriminalita nie je záležitosťou tínedžerov. Podvodníkom naletia aj muži či ženy v zrelom veku.

„Páchatelia často využívajú hru na city, zaľúbenosť, stavajú sa do pozície trpiteľov a v poškodených vyvolávajú ľútosť a súcit alebo pocit, že sú tými pravými, komu na nich záleží. Postupne pod vymyslenými legendami – vojaci slúžiaci v Afganistane, kúpa domu a pod. – vylákajú od obetí peniaze, pričom čiastky sa neraz pohybujú v desiatkach tisícoch eur,“ hovorí Kredatusová.

Ďalším modusom býva zneužitie intímnych fotografií či inkriminovaných videí a následné vydieranie tým, že ak človek nezaplatí, zábery budú zverejnené. Poškodení tak často zaplatia niekoľkokrát a prídu o nemalé sumy.

Ilustračné foto: EUROPOLtube

Polícia by v tejto súvislosti upozorňuje ľudí všetkých vekových skupín, aby boli pri komunikácii s neznámymi osobami obozretní.

„V žiadnom prípade nikomu neposkytujte osobné údaje, nezasielajte kompromitujúce fotky a cudzím osobám neposielajte peniaze. Ak poznáte niekoho len cez internet, nikdy neviete, kto v skutočnosti je na druhom konci. Niekedy aj samotná spätná reakcia na čudný e-mail môže viesť ku stiahnutiu údajov z počítača a ich následnému zneužitiu,“ upozorňuje krajská policajná hovorkyňa.

Ako pripomína, polícia sa všetkým prípadom, ktoré sú nahlásené, intenzívne venuje, avšak vypátranie takýchto podvodníkov je veľmi zdĺhavý a náročný proces.

Z celkového počtu nahlásených počítačových trestných činov v Trnavskom kraji sa podarilo objasniť 48 percent.

„Je to síce o 15 prípadov viac, ako vlani, no chceli by sme apelovať na ľudí, aby boli vo virtuálnom prostredí viac realistickí a predchádzali možným finančným či morálnym stratám,“ pripomína Martina Kredatusová.

Polícia zdôrazňuje, že páchatelia mávajú účty založené v rozličných krajinách Ázie alebo Afriky a na komunikáciu s obeťami vyžívajú krycie programy. Preto buďte pri komunikácii prostredníctvom e-mailov alebo sociálnych sietí zvlášť opatrní a pri akomkoľvek podozrení sa obráťte na políciu.

Názornú úkážku toho, ako môže dôjsť vo virtuálnom svete k zneužívaniu, nájdete vo videu Say no z dielne Europolu.

Video vzniklo v rámci kampane proti sexuálnemu nátlaku a vydieraniu detí v online prostredí. Poučiť sa z neho však môžu aj dospelí.

Ulož ako PDF
Napísal 3. decembra 2018 12:26. Článok je zaradený do rubriky: Krimi. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Internetová kriminalita sa týka detí, tínedžerov, aj ľudí v zrelom veku. Pri komunikácii v online prostredí buďte obozretní”

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.