reklama

Post-rocková kapela The Ills uvádza nový album v sprievode českých Manon Meurt

Nové skladby odohrali The Ills po prvý raz na prestížnom festivale Eurosonic a búrlivá odozva publika i pozitívne ohlasy v médiách boli dôkazom, že aj v experimentálnejšom smerovaní sa opäť preukázala ich hudobná sila.

Piaty štúdiový album slovenskej skupiny The Ills pod názvom Disco Volante/Mt. Average vyšiel 19. februára vo vydavateľstve Deadred/Starcastic.

Slovenskí fanúšikovia si ich novú tvorbu budú môcť vychutnať na blížiacom sa turné s českými kamarátmi Manon Meurt, ktoré štartuje v stredu 27. februára 2019 v Malom Berlíne v Trnave.

Tradičná aj experimentálna tvár rocku

„Ľudia budú možno prekvapení,“ hovorí gitarista Martin Iso Krajčír o novom albume  „post-rockových monštier“, ako The Ills nazvali na BBC. Ich nový album je nasledovníkom úspešného albumu Ornamental or Mental z roku 2016, ktorý kapele otvoril dvere na európsku scénu.

Skladby z neho sa objavili nielen na BBC, ale aj na KEXP, WDR 1live či ďalších renomovaných rádiách.

Tentoraz zase prvý singel Squarevoucher odpremiérovala írska stanica RTÉ 2fm v prestížnej šou Dana Hegartyho, ktorý o ňom uviedol, že sú to „zvuky seizmických proporcií!“

Ako už dvojitý názov Disco Volante/Mt. Average napovedá, album sa skladá z dvoch samostatných, ale zvláštne prepojených častí, pričom jednu – tradičnejšiu – inšpirovali hudobné nápady ďalšieho gitaristu Mira Lukyho a druhá – experimentálnejšia – zasa stojí na Isových nápadoch.

Chalani nahrávali už v lete v bratislavskom štúdiu Pulp pod taktovkou dvorného zvukového inžiniera Dominika Suchého a na začiatku nikto z nich netušil, ako bude kompletný album vyzerať.

„Nečakaný, ale o to pre nás zaujímavejší a cennejší výsledok je spojením síl nás štyroch. Úprimných chlapcov s malými očkami,“ hovorí Miri.

Shoegazoví predskokani z Česka

Českí Manon Meurt vznikli okolo gitaristky a speváčky Kateřiny Elznicovej v Rakovníku pri Prahe v roku 2012. Už o rok nato skupina inšpirovaná britským shoegazom predskakovala na pražskom koncerte My Bloody Valentine.

Ich debut vyšiel v roku 2014 a skladbami ako To Forget a In These Eyes ukázal na definíciu ich tvorivého rukopisu.

V aktuálnej zostave Manon Meurt vďaka častejšiemu koncertovaniu nazbierali nové skúsenosti a tie pomohli rozšíriť ich hudobnú tvár. Na jednej strane zostávajú onou zasnenou partiou, ktorá nedá v základoch dopustiť na dokonale priezračný shoegaze, no posúva sa ďalej, kamsi k hranám post-rocku a hlukovým rovinám.

V októbri 2018 vydali druhý album MMXVIII. Produkciu zverili do rúk Jana P. Muchowa, zakladateľa kultovej skupiny The Ecstasy of Saint Theresa, ktorá kedysi priniesla shoegaze do Čiech. Album je nominovaný na cenu českej hudobnej kritiky Apollo 2018.

Koncert skupín The Ills a Manon Meurt sa uskutoční v stredu 27. februára o 20.00 h. v kultúrnom centre Malý Berlín (Štefánikova 4) v Trnave.

Lístky v cene 5 eur sú dostupné v predpredaji na stránke Maxiticket.sk (https://vstupenky.maxiticket.sk/the-ills-manon-meurt-cz-2019-trnava), na mieste sa budú predávať za 7 eur od 19.30.

Podujatie podporil z verejných Fond na podporu umenia v rámci projektu Malý Berlín 2019.

Ulož ako PDF
Napísal 26. februára 2019 8:54. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.