reklama

V Trnave vyrastajú talenty inline rýchlokorčuľovania. Desiatky detí absolvovali kemp na Slávii

Tretí prázdninový týždeň patril v Trnave vyznávačom korčuľovania inline – od pondelka, 15.júla, až do piatka, 19.júla 2019, sa 35 detí pod vedením certifikovaných trénerov zdokonaľovalo v technike korčuľovania inline. A následne v sobotu 20.júla sa konali medzinárodné preteky Trnava Inline Open 2019, ktorých sa zúčastnili takmer všetky deti z tohto kempu. Ale okrem nich sa do pretekov zapojili aj viaceré inline kluby zo Slovenska (napr. Košice, Trenčín, Žilina, Žiar nad Hronom) a zo zahraničia (Rakúsko, Maďarsko a Česko).

Obidve podujatia sa konali v trnavskom športovom areáli Slávia – konkrétne v lanovom centre a na priľahlej oválnej dráhe pod gesciou Slovenského rýchlokorčuliarskeho zväzu (SRZ) a s láskavou pomocou Trnavského samosprávneho kraja.

Organizačne podujatie zabezpečovali dva športové kluby – LUIGINO.sk zo Šale (v minulosti známy pod označením „Stepné kozy zo Šale“ – napriek tomuto pôvodnému recesistickému označeniu sa jedná o jeden z najstarších a najúspešnejších športových klubov inline na Slovensku) a celkom mladý športový klub SSC Spartak Trnava (skratka SSC v sebe skrýva označenie Speed Skating Club), ktorý síce oficiálne existuje len druhý rok, ale má ambíciu naviazať na historické úspechy rýchlokorčuľovania v Trnave z 90-tych rokov minulého storočia.


Spoločné foto všetkých účastníkov letného detského kempu 2019 v Trnave

„Rýchlokorčuľovaniu sme sa začali celkom nevinne venovať pred tromi rokmi ako mimoškolskej aktivite na Základnej škole na Spartakovskej ulici v Trnave,“ vysvetľuje pani Beáta Dugová, ktorá pôsobí na tejto škole ako učiteľka a zároveň aj vo funkcii prezidentky športového klubu SSC Spartak Trnava.

„Dnes už máme aj vlastných certifikovaných trénerov, registrovaných pretekárov a už druhý rok organizujeme tento letný kemp na Slávii. Pre úplnosť treba priznať, že camp by sa nikdy nemohol konať bez pomoci, podpory a nasadenia našich priateľov zo Šale – konkrétne Mariána Miškoviča a Mariána Beláka, ktorí sú nielen stále aktívnymi pretekármi inline ale aj výbornými trénermi tohto športu.“

Najväčšiu časť detí v detskom letnom kempe tvorili deti práve zo Základnej školy na Spartakovskej ulici v Trnave ale veľká skupina detí prišla práve zo Šale, kde sa tréningy konajú celoročne dva až trikrát týždenne.

Ďalšie deti v kempe prišli z ostatných trnavských škôl ale aj z Galanty, Pezinka, Trstína, Špačiniec ba dokonca až zo Žiaru nad Hronom.

„Určite chceme tento kemp aj preteky organizovať aj budúci rok a veríme, že zakladáme trvalú tradíciu v našom meste a na Slovensku vôbec. Trnava je naozaj mesto športu a korčuľovanie inline nie je len módna záležitosť ale veľmi atraktívna a zdravá pohybová aktivita,“ pripomenula Michaela Rakúsová, PR a marketingová riaditeľka športového klubu SSC Spartak Trnava.

Prvé preteky v rýchlokorčuľovaní boli v Trnave pred 17 rokmi

Prvé preteky v rýchlokorčuľovaní na asfaltovej dráhe sa uskutočnili v Trnave už v roku 2002.

„Na pretekoch sa zúčastnila kompletná rakúska reprezentácia mužov a zástupcovia ďalších krajín. Premiére predchádzala rozsiahla rekonštrukcia vedľajšieho atletického štadióna. Pri jednom z kontrolných dní som z pozície športového referenta mestského úradu navrhol zaasfaltovať aj rozbitý betónový ovál po vonkajšku. Po mojej ďalšej pripomienke museli stavbári dodatočne prerobiť dve pravouhlé zákruty – pri telocvični Slávie a pri zadnej časti športovej haly. Až potom sme sa – spolu s Peťom Pejkovičom – mohli pustiť do prípravy úvodných inline pretekov na Slávii s početnou rýchlokorčuliarskou účasťou zo Slovenska aj spoza hraníc,“ spomína dlhoročný športový novinár, organizátor a referent športu na Mestskom úrade v Trnave Jaroslav Lieskovský.

Nápad na organizáciu medzinárodných pretekov prišiel zo Šale, zo športového klubu LUIGINO.sk a na spolupráci sa bez zaváhania dohodli s SSC Spartak Trnava.

„Naše obidva kluby dlhodobo a veľmi dobre spolupracujú. Na našich tréningoch veľmi radi vidíme trnavské talenty a na západnom Slovensku predstavuje Šaľa a Trnava v podstate jediné dve anabázy rýchlokorčuľovania v tomto regióne,“ uviedol Marián Miškovič, podpredseda športového klubu LUIGINO.sk v Šali

„Trnavská oválna dráha má neštandardnú dĺžku 650 metrov ale je to výborný priestor na takéto podujatia. Pokiaľ vydržíme a budeme v pretekoch pokračovať aj do budúcna, je takmer isté, že sa stanú nosným podujatím svojho druhu vo veľmi širokom nadregionálnom rozsahu,“ doplnil.

Preteky v rýchlokorčuľovaní inline sa konali v sobotu 20. júla 2019 v troch rýchlostných disciplínach a v oficiálnych kategóriách SRZ.

Výsledky sú pre záujemcov dostupné na www.trnavainline.sk a fotodokumentácia z letného tábora aj z pretekov je k dispozícii na FB/@ssc.spartak.trnava.

Spracovali: Michaela Rakúsová, Róbert Kormaňák

Reportáž:

Ulož ako PDF
Napísal 25. júla 2019 14:37. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Šport, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.