reklama

Spomienkové oslavy na 75. výročie Slovenského národného povstania budú prebiehať na viacerých miestach

V roku 2019 si pripomíname 75. výročie Slovenského národného povstania. V našom regióne sa SNP spája predovšetkým s Trnavskou posádkou, ktorá 30. augusta 1944 ako jediná zo západného Slovenska odišla do povstania.

Pri tejto príležitosti Trnavský samosprávny kraj, Mesto Trnava, Západoslovenské múzeum v Trnave, Trnavské osvetové stredisko a Klub vojenskej histórie Trnavská posádka pripravili viacero podujatí.

– 28. augusta o 19,00 hod. sa uskutoční premiéra divadelnej hry MATKY na motívy rovnomenného románu súčasného slovenského prozaika Pavla Rankova

– 29. augusta o 19,00 hod. bude v záhrade Západoslovenského múzea v Trnave založený VOJENSKÝ HISTORICKÝ TÁBOR, ktorý bude pre verejnosť prístupný 30. augusta (od 9,00 do 20,00 hod.) a 31.8.2019 (od 9,00 do 12,00 hod.)

– 30. augusta počas celého dňa budú prebiehať v centre mesta DOBOVÉ ŠTYLIZOVANÉ UKÁŽKY z pouličných akcií v prevedení klubov vojenskej histórie

– 30. augusta o 10,00 hod. sa uskutoční PIETNA SPOMIENKA pri Pamätníku SNP

– 30. augusta o 17,00 hod. sa uskutoční v Západoslovenskom múzeu v Trnave vernisáž výstavy PADLI, ABY SME MY ŽILI – Trnavská posádka a odboj na západnom Slovensku a uvedenie publikácie TRNAVA A SNP – protifašistický odboj v Trnavskom kraji.

– 30. augusta o 18,30 hod. – sa uskutoční od Západoslovenského múzea v Trnave ODCHOD TRNAVSKEJ POSÁDKY DO POVSTANIA a následne príchod nemeckých jednotiek do Trnavy.

Ulož ako PDF
Napísal 21. augusta 2019 8:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

19 komentárov pre “Spomienkové oslavy na 75. výročie Slovenského národného povstania budú prebiehať na viacerých miestach”

 1. 1
  JR says:

  Iný pohľad na účasťtrnavskej posádky v SNP:

  V časopise SVEDECTVO 26(2), 2016, ktorý vydávajú Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja je uvedený rozhovor s Mariánom Šuranom, z ktorého citujeme:
  “Spomeniem prípad posádky Slovenskej armády v Trnave. Jej veliteľom bol Mikuláš Čordáš. Keď končila 2. svetová vojna, posádka chcela tiež povstať. S dobrým úmyslom. Zajali nám prezidenta, ideme si ho brániť, ideme brániť slovenskú vlasť. Vtedy mešťanosta František Orlický s ďalšími funkcionármi mesta Trnavy zobrali Čordáša na mestskú vežu a ukázali mu smerom na západ. Na Cífer, kde boli nemecké tanky-tigre. Pritom mu povedali, Miki, keď tu
  vybuchne čo len jediný granát, tak zrovnajú Trnavu so zemou. Budeš to mať na svedomí i tvoja posádka. Pochopil, posádka dostala rozkaz smerom na východ na Banskú Bystricu.
  Prešli Brestovany, Bučany a vo vyše dvojmetrovej kukurici sa rozišli domov. Preto sa trnavské povstanie volá kukuričné.”

  Faktom zostáva, že z 3500 mužov, ktorí odišli z Trnavy, dorazilo na povstalecké územie menej ako 1 500 vojakov.

  • 1.1
   JN says:

   Panzerkampfwagen Tiger v Cíferi? Hlúposť. Pred a aj počas SNP nedisponoval Wehrmacht a ani Waffen SS ani jedným Tigrom na našom území (boli oveľa dôležitejšie bitky, kde boli Tigre umiestnené). Tento fakt len potvrdzuje (ne)pravdivosť tejto historky.

   • 1.1.1
    Parva Roma says:

    …ale tých 1500 (nie 3500) povstalcov z Trnavy potvrdil v rozhovore priamy účastník povstania pán Štefan Minarovič zo Zvončína (rozhovor pre Pravdu).
    Zvyšok sa po ceste “stratil”.

    • 1.1.1.1
     JR says:

     V obecnej kronike Modranky je z tohto obdobia záznam, že 18 mužov z Modranky sa pridalo k trnavskej posádke ako dobrovoľníci. takmer všetci sa zakrátko opäť vrátili do Modranky.

  • 1.2
   1105 says:

   Povýšil si ten čin Trnavskej posádky na piedestál nezabudnuteľných historických skutočností. Máš ešte možnosť poopraviť si vedomosť a rozšíriť svoje vedomosti o svedectvo syna pána Čordáša, Eda Čordáša, činného v Trnavskom športe, cez basketbal , atletiku. Možno budeš prekvapený. Ja som mal možnosť rozprávať sa ľuďmi, ktorí sa vrátili z povstania po oslobodení koncentračného tábora kde boli po zajatí v polovici októbra deportovaný ako legitímna armáda. Nebyť zrady z radov dedinčanov boli by potrápili Nemcov viac, o tej zrade a bojoch podáva svoje svedectvo pán Štefan Minarovič.

 2. 2
  Parva Roma says:

  Ono povstalci s oblubou hovorili o kazdom nemeckom tanku ako o Tigrovi – hlavne ked to bol hranaty Panzer IV so schurzen. Podobne na tom boli aj ini – pre vacsinu sovietskych vojakov bol tiez kazdy nemecky tank Tiger a kazda samohybka Ferdinand….

 3. 3
  k teme says:

  Povstalecká anabáza vojaka dobrovoľníka z trnavskej posádky, ktorého zabudli povýšiť:
  https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/523106-povstalecka-anabaza-vojaka-dobrovolnika-z-trnavskej-posadky-ktoreho-zabudli-povysit/

 4. 4
  erik says:

  mna by skor zaujimalo konkretne kde a kedy budu tie ukazky po Trnave , dakujem

 5. 5
  sTToka says:

  nakonec tu este napiste po vzore vymyvacov mozgov, ze ziadne SNP nebolo a nikto z TT a okolia v nom nebojoval.
  hamba vam vsetkym

  • 5.1
   Parva Roma says:

   Prečítaj si posledné Dejiny Trnavy, nie komunistickú propagandu.

   • 5.1.1
    Jery says:

    Plne s tebou súhlasím, máš pravdu tu bola len komunistická propaganda a náš nadstranícky primátor, ktorý v záujme plurality názorov dáva priestor na MÚ vyznavačom holokaustu.

 6. 6
  Parva Roma says:

  …vyznavač a popierač nie je to isté.
  Mnohí partizáni boli po vojne prerzekuovaný a mnohí “kukuriční” partizáni brali výhody.

  • 6.1
   parizán says:

   Tých 1500 ktorí sa vrátili čo spomína JR to boli gardisti, nacionalisti, arizátorikolaboranti, fašisti. Po vojne vychovali svojich potomkov a tí ich potomkov ktorí tu strašia dodnes. Mentalita a IQ sa nemení.
   Tým druhým 1500 čo odišli do povstania a aj tam bojovali musíme poďakovať že sa nemusíme doteraz hanbiť.
   Zbabelí totomkovia gardistov sa to snažia zosmiešňovať, vypisovať o kukurici atd aby si všetci nespomenuli aké to boli ich dedovia svine keď poslali svojich spoluobčanov do koncentrákov.

   • 6.1.1
    maxim says:

    …alebo obracači kabátov…Bol si dobrý gardista, budeš dobrý komunista. Napr. taký arizátor Ľudo Ondrejov a ďaľší.

    • 6.1.1.1
     realita says:

     Samozrejme najradšej vstupovali ako profesionálni udavači do ŠTB kde pokračovali v rabovaní a naháňali tzv kulakov čo tvrdo makali na poliach a skutočných vlastencov.
     Teraz ich vnukom vadí most SNP už ho raz premenovali, vadí im námestie SNP, prevlékajú pomník Osloboditeľov od fašizmu po celej Trnave a malujú o tom štúdie. Potrebujú zahladiť stopy.
     Chodia na kofolku s náckami, umožňujú im prednášky na pôde MU, náckovia sa na svojich FB stránkach vychvaľijú ako im pomohli vo voľbách. Podporujú feťákov a pederastov a radi sa s nimi fotia.
     To je ich budúcnosť.

 7. 7
  Názor says:

  Je zarážajúce, že obhajcovia gardistov stále majú priestor na svoje vyjadrenia.
  Z tohoto média bolo vymazaných už niekoľko legitímnych príspevkov, prečo nie sú mazané aj vyjadrenia pohrobkov náckov? V záujme plurality názorov, ako sa svojho času vyjadril miestny klasik?

  • 7.1
   Timur says:

   Ja som presvedčený že to je prehnané s pomenovaním ,, miestny klasik,,. Je to rodičmi rozmaznaný nepodarok, ktorý k poriadnej robote má tak ďaleko, ako je vzdialená najbližšia galaxia. Potreboval by prevýchovu a mohol by hu absolvovať aj u Trnku na námestí. Strava vojakov Trnavskej posádky v koncentračnom tábore. Raňajky a večera suchý chleba, tvrdý , s vodou, obed polievka z nastrúhanej krmnej repy zahustená stuchnutou múkou. Prví mesiac k stolu pristaviť mobilné WC aby stíhal a nerobil ešte väčšiu ostudu, ako robí teraz. Po absolvovaní tejto pol ročnej ozdravnej prevýchovy, umožniť mu zásadné vyhlásenie pre miestnych podporovateľov. Pripomienka, pol roka strávili vojaci Trnavskej osádky, ako vojnový zajatci v koncentračnom tábore. Že tých svedectiev je málo je dôsledok tak vynikajúcej stravy, že zomierali pomerne mladý. Nero dobrú chuť !!!

  • 7.2

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.