reklama

Spomienkové oslavy na 75. výročie Slovenského národného povstania budú prebiehať na viacerých miestach

V roku 2019 si pripomíname 75. výročie Slovenského národného povstania. V našom regióne sa SNP spája predovšetkým s Trnavskou posádkou, ktorá 30. augusta 1944 ako jediná zo západného Slovenska odišla do povstania.

Pri tejto príležitosti Trnavský samosprávny kraj, Mesto Trnava, Západoslovenské múzeum v Trnave, Trnavské osvetové stredisko a Klub vojenskej histórie Trnavská posádka pripravili viacero podujatí.

– 28. augusta o 19,00 hod. sa uskutoční premiéra divadelnej hry MATKY na motívy rovnomenného románu súčasného slovenského prozaika Pavla Rankova

– 29. augusta o 19,00 hod. bude v záhrade Západoslovenského múzea v Trnave založený VOJENSKÝ HISTORICKÝ TÁBOR, ktorý bude pre verejnosť prístupný 30. augusta (od 9,00 do 20,00 hod.) a 31.8.2019 (od 9,00 do 12,00 hod.)

– 30. augusta počas celého dňa budú prebiehať v centre mesta DOBOVÉ ŠTYLIZOVANÉ UKÁŽKY z pouličných akcií v prevedení klubov vojenskej histórie

– 30. augusta o 10,00 hod. sa uskutoční PIETNA SPOMIENKA pri Pamätníku SNP

– 30. augusta o 17,00 hod. sa uskutoční v Západoslovenskom múzeu v Trnave vernisáž výstavy PADLI, ABY SME MY ŽILI – Trnavská posádka a odboj na západnom Slovensku a uvedenie publikácie TRNAVA A SNP – protifašistický odboj v Trnavskom kraji.

– 30. augusta o 18,30 hod. – sa uskutoční od Západoslovenského múzea v Trnave ODCHOD TRNAVSKEJ POSÁDKY DO POVSTANIA a následne príchod nemeckých jednotiek do Trnavy.

Ulož ako PDF
Napísal 21. augusta 2019 8:30. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Spomienkové oslavy na 75. výročie Slovenského národného povstania budú prebiehať na viacerých miestach”

 1. 1
  JR says:

  Iný pohľad na účasťtrnavskej posádky v SNP:

  V časopise SVEDECTVO 26(2), 2016, ktorý vydávajú Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja je uvedený rozhovor s Mariánom Šuranom, z ktorého citujeme:
  “Spomeniem prípad posádky Slovenskej armády v Trnave. Jej veliteľom bol Mikuláš Čordáš. Keď končila 2. svetová vojna, posádka chcela tiež povstať. S dobrým úmyslom. Zajali nám prezidenta, ideme si ho brániť, ideme brániť slovenskú vlasť. Vtedy mešťanosta František Orlický s ďalšími funkcionármi mesta Trnavy zobrali Čordáša na mestskú vežu a ukázali mu smerom na západ. Na Cífer, kde boli nemecké tanky-tigre. Pritom mu povedali, Miki, keď tu
  vybuchne čo len jediný granát, tak zrovnajú Trnavu so zemou. Budeš to mať na svedomí i tvoja posádka. Pochopil, posádka dostala rozkaz smerom na východ na Banskú Bystricu.
  Prešli Brestovany, Bučany a vo vyše dvojmetrovej kukurici sa rozišli domov. Preto sa trnavské povstanie volá kukuričné.”

  Faktom zostáva, že z 3500 mužov, ktorí odišli z Trnavy, dorazilo na povstalecké územie menej ako 1 500 vojakov.

  • 1.1
   JN says:

   Panzerkampfwagen Tiger v Cíferi? Hlúposť. Pred a aj počas SNP nedisponoval Wehrmacht a ani Waffen SS ani jedným Tigrom na našom území (boli oveľa dôležitejšie bitky, kde boli Tigre umiestnené). Tento fakt len potvrdzuje (ne)pravdivosť tejto historky.

  • 1.2
   1105 says:

   Povýšil si ten čin Trnavskej posádky na piedestál nezabudnuteľných historických skutočností. Máš ešte možnosť poopraviť si vedomosť a rozšíriť svoje vedomosti o svedectvo syna pána Čordáša, Eda Čordáša, činného v Trnavskom športe, cez basketbal , atletiku. Možno budeš prekvapený. Ja som mal možnosť rozprávať sa ľuďmi, ktorí sa vrátili z povstania po oslobodení koncentračného tábora kde boli po zajatí v polovici októbra deportovaný ako legitímna armáda. Nebyť zrady z radov dedinčanov boli by potrápili Nemcov viac, o tej zrade a bojoch podáva svoje svedectvo pán Štefan Minarovič.

 2. 2
  Parva Roma says:

  Ono povstalci s oblubou hovorili o kazdom nemeckom tanku ako o Tigrovi – hlavne ked to bol hranaty Panzer IV so schurzen. Podobne na tom boli aj ini – pre vacsinu sovietskych vojakov bol tiez kazdy nemecky tank Tiger a kazda samohybka Ferdinand….

 3. 3
 4. 4
  erik says:

  mna by skor zaujimalo konkretne kde a kedy budu tie ukazky po Trnave , dakujem

 5. 5
  sTToka says:

  nakonec tu este napiste po vzore vymyvacov mozgov, ze ziadne SNP nebolo a nikto z TT a okolia v nom nebojoval.
  hamba vam vsetkym

 6. 6
  Parva Roma says:

  …vyznavač a popierač nie je to isté.
  Mnohí partizáni boli po vojne prerzekuovaný a mnohí “kukuriční” partizáni brali výhody.

  • 6.1
   parizán says:

   Tých 1500 ktorí sa vrátili čo spomína JR to boli gardisti, nacionalisti, arizátorikolaboranti, fašisti. Po vojne vychovali svojich potomkov a tí ich potomkov ktorí tu strašia dodnes. Mentalita a IQ sa nemení.
   Tým druhým 1500 čo odišli do povstania a aj tam bojovali musíme poďakovať že sa nemusíme doteraz hanbiť.
   Zbabelí totomkovia gardistov sa to snažia zosmiešňovať, vypisovať o kukurici atd aby si všetci nespomenuli aké to boli ich dedovia svine keď poslali svojich spoluobčanov do koncentrákov.

   • 6.1.1
    maxim says:

    …alebo obracači kabátov…Bol si dobrý gardista, budeš dobrý komunista. Napr. taký arizátor Ľudo Ondrejov a ďaľší.

    • 6.1.1.1
     realita says:

     Samozrejme najradšej vstupovali ako profesionálni udavači do ŠTB kde pokračovali v rabovaní a naháňali tzv kulakov čo tvrdo makali na poliach a skutočných vlastencov.
     Teraz ich vnukom vadí most SNP už ho raz premenovali, vadí im námestie SNP, prevlékajú pomník Osloboditeľov od fašizmu po celej Trnave a malujú o tom štúdie. Potrebujú zahladiť stopy.
     Chodia na kofolku s náckami, umožňujú im prednášky na pôde MU, náckovia sa na svojich FB stránkach vychvaľijú ako im pomohli vo voľbách. Podporujú feťákov a pederastov a radi sa s nimi fotia.
     To je ich budúcnosť.

 7. 7
  Názor says:

  Je zarážajúce, že obhajcovia gardistov stále majú priestor na svoje vyjadrenia.
  Z tohoto média bolo vymazaných už niekoľko legitímnych príspevkov, prečo nie sú mazané aj vyjadrenia pohrobkov náckov? V záujme plurality názorov, ako sa svojho času vyjadril miestny klasik?

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.