reklama

Trnavčania si pripomenuli odchod vojenskej posádky a brancov do Povstania

K bojovníkom v Slovenskom národnom povstvaní sa v auguste 1944 pridalo aj 1500 vojakov z trnavskej vojenskej posádky. Do Povstania odišlo vtedy aj ďalších približne tisíc mobilizovaných brancov – obyvateľov Trnavy a blízkeho okolia.

Trnavská posádka v sile dvoch plukov bola jedinou, ktorá sa z väčších či menších miest na západnom Slovensku, násilne pripojenému k nemeckej Ríši, do bojov v Povstaní zapojila.

Podľa historikov veľmi dobe organizovaní a odvážni trnavskí bojovníci zaznamenali úspechy najmä v bojoch proti elitnej nemeckej jednotke Schill.

trnavska-posadka-SNP-t
Približne dve stovky divákov mali možnosť vidieť aj bojovú techniku, ktorá sa skutočne zúčastnila SNP

Udalosti spred takmer siedmich desaťročí si Trnavčania pripomenuli cez víkend v priestoroch Káčerovho majera.

Niekoľko desiatok „hercov“ ukázalo život v pohnutých časoch vojnovej Trnavy na pozadí skutočných udalostí druhej svetovej vojny.

Jednotka z trnavskej posádky sa začala aktivizovať 29. augusta 1944 v centre mesta. Vojaci obsadili dôležité objekty v meste, zatýkali donášačov vtedajšieho režimu a trnavských Nemcov a plne sa prihlásili k 1. československej armáde na Slovensku.

Inscenované scénky z mestských ulíc, dobovú módnu prehliadku, zatýkanie donášačov ľudáckeho režimu, no najmä rekonštrukciu mobilizácie vojakov do bojov na strednom Slovensku, lúčenie sa brancov s najbližšími či ukážky reálnej bojovej techniky z Povstania, zbraní a simuláciu skutočných bojov organizoval Klub vojenskej histórie Slovensko v spolupráci Trnavským samosprávnym krajom, mestom Trnava a Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov.

FOTOGALÉRIA:

Ulož ako PDF
Napísal 21. októbra 2013 12:53. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.