reklama

Počet evidovaných vozidiel v okrese Trnava sa od roku 2000 takmer zdvojnásobil

Počet vozidiel na Slovensku neustále rastie a výnimkou nie je ani región Trnavy. Ako ukazujú štatistiky Ministerstva vnútra (MV) SR, za dve desaťročia narástol počet evidovaných vozidiel v krajine z 1,72 milióna v roku 1999 na súčasných 3,27 milióna.

V štatistikách evidencie vozidiel sú zahrnuté všetky typy vozidiel, teda okrem osobných motorových vozidiel aj motocykle, štvorkolky, nákladné autá, traktory, autobusy, prípojné vozidlá či pracovné stroje.

K 31. augustu 2019 bolo v Slovenskej republike evidovaných celkom 3,27 milióna vozidiel. Pred desiatimi rokmi to bolo takmer presne o milión menej – 2,24 mil., v roku 1999 1,72 milióna a pred tromi desaťročiami, v roku 1989, evidovalo ministerstvo vnútra na Slovensku 1,47 mil. vozidiel.

Za 30 rokov teda na slovenských cestách pribudlo až 1,8 milióna vozidiel rôznych typov.

Ilustračné foto

Nárast dopravnej zaťaženosti sa – prirodzene – nevyhýba ani regiónu Trnavy.

Dôvody sú pomerne zreteľné – zvyšujúca sa životná úroveň, lepšia dostupnosť úverov za nepomerne lepších podmienok ako pred desiatimi či dvadsiatimi rokmi, relatívne nízke ceny najmä jazdených áut, ale aj stále väčšia túžba po pohodlnosti či zrýchľujúci sa životný štýl.

Prirodzeným následkom je vyššia dopravná zaťaženosť komunikácií, nedostatok parkovacích miest – a to nielen v mestách a na sídliskách, ale už aj v mnohých obciach.

Z archívnych štatistík vieme, že v roku 2000 bolo v evidencii Okresného dopravného inšpektorátu (ODI) v Trnave 45 014 vozidiel.

V roku 2004 tento počet v okrese Trnava narástol na 51 609.

Na konci minulého roka – k 31. decembru 2018 – už eviduje ODI v Trnave 84 896 vozidiel.

Podľa aktuálnych údajov MV SR bolo na konci augusta 2019 evidovaných v okrese Trnava 86 629 vozidiel. Od začiatku nového milénia sa tak počet vozidiel v trnavskom okrese takmer zdvojnásobil.

Pre ilustráciu, veľkú väčšinu z celkového počtu vozidiel (69 418 kusov) tvoria osobné motorové vozidlá a malé nákladné (úžitkové) vozidlá kategórie N1.

Ako poznamenal vedúci Odboru bezpečnosti cestnej premávky a dopravných evidencií Okresného riaditeľstva PZ v Trnave Rastislav Temňák, na území nášho okresu je možné prihlásiť do evidencie vozidlo na jednom pracovisku na Kollárovej ulici. Aktuálne tu pracuje šesť ľudí a všetci sú príslušníkmi policajného zboru.

Pre zaujímavosť, po vyčerpaní všetkých kombinácií evidenčného označenia okresu TT, bude ODI v Trnave prideľovať vozidlám značky s označením TA. Podľa slov R. Temňáka v tejto chvíli nie je možné presne určiť, kedy sa tak stane.

Ulož ako PDF
Napísal 24. septembra 2019 12:05. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.