reklama

Veľký úspech trnavských vedcov. Unikátny výskum na MTF STU získal 10 – miliónový grant

Od roku 2015 existuje na Materiálovotechnologickej fakulte (MTF) STU v Trnave unikátny výskumný ústav ATRI a špičkové vedecké centrum SlovakION so zameraním na materiálový a interdisciplinárny výskum. Jeho súčasťou sú technológie špičkovej úrovne, napríklad 6-megavoltový iónový urýchľovač na analýzu a modifikáciu povrchu materiálov je jedným z mála zariadení tohto typu v Európe. Výskumné centrum teraz získalo 10 – miliónový výskumný grant, informovala trnava-live.sk vedúca odboru poznatkového manažmentu MTF STU Kvetoslava Rešetová.

Projektový návrh s názvom “Vedecko-výskumné centrum excelentnosti SlovakION pre materiálový a interdisciplinárny výskum” uspel vďaka vysokému hodnoteniu v programe „H2020: Teaming“ a realizovala ho riešiteľská skupina pod vedením Maximiliána Strémyho.

Niekoľkoročný proces príprav projektu uzavrel rektor Slovenskej technickej univerzity Miroslav Fikar a riaditeľ Výskumnej agentúry Stanislav Sipko podpisom zmluvy.

Ilustračné foto: MTF STU

Projekt sa pôvodne uchádzal o podporu v rámci európskeho programu H2020, výsledky medzinárodného hodnotenia ho posunuli do zoznamu TOP 20 z viac než 800 podaných návrhov, no do finálneho short-listu podporených projektov sa v Bruseli napokon nedostal.

Podpora projektu z Výskumnej agentúry je výsledkom dohody, podľa ktorej projekty, ktoré získali v rámci H2020 vysoké hodnotenie budú podporené z prostriedkov európskych štrukturálnych fondov na národnej úrovni.

„Projekt SlovakION je možné považovať za etalón slovenskej vedy, získal vysoké hodnotenie v Bruseli a preto som veľmi rád, že ho ako Výskumná agentúra môžeme podporiť,“ povedal generálny riaditeľ Výskumnej agentúry Stanislav Sipko.

Prorektor STU pre strategické projekty Oliver Moravčík konštatoval: „Keď sme tesne neuspeli v Bruseli, boli sme nešťastní, no s odstupom času to hodnotím aj pozitívne – získali sme čas a príležitosť projekt upraviť a vďaka tomu sme podchytili ďalšie dôležité výskumné skupiny.”

Dekan trnavskej fakulty Miloš Čambál doplnil, že „práve vďaka týmto úspechom je možné vytvoriť podmienky na to, aby talentovaní a pracovití ľudia ostávali na slovenských univerzitách a neodchádzali za lepšími podmienkami do zahraničia. Materiálovotechnologická fakulta STU v Trnave je príkladom, že sa to dá dosiahnuť a dokonca vytvoriť aj opačný trend – vďaka špičkovému vybaveniu pritiahnuť významných slovenských vedcov pôsobiacich v zahraničí, späť na Slovensko. Takýto ‚mix výnimočného ľudského potenciálu a technologického vybavenia vytvára pre našu fakultu a aj celú univerzitu perspektívnu európsku budúcnosť.”


Dekan trnavskej fakulty Miloš Čambál (vpravo) a vedúci výskumnej skupiny Maximilián Strémy

Foto: MTF STU

Zo zahraničia sa už takto pred pár rokmi do Trnavy vrátila expertka na počítačové modelovanie Mariana Derzsi, a z Francúzska sa nedávno vrátil Martin Šulka, expert na presné výpočty vlastností materiálov na atomárnej úrovni.

“Projekt umožní zvýšenie konkurencieschopnosti v európskom výskumnom priestore (ERA) a rozvoj vedecko-výskumného potenciálu v materiálovom inžinierstve, nanotechnológiách, či mnohých súvisiacich oblastiach: počítačové modelovanie atomárnych štruktúr a výpočty vlastností materiálov pre materiálový dizajn, v aplikovanej informatike a automatizácii – pri analýze a klasifikácií signálov a dát pomocou metód strojového učenia, pri transfere sofistikovaných metód z iných disciplín do materiálového výskumu a podporí tiež vytvoriť národnú sieť excelentných pracovísk,” uviedol vedúci výskumnej skupiny Maximilián Strémy.

Rektor STU Miroslav Fikar vyjadril presvedčenie, že “projekt prispeje k udržateľnosti excelentného výskumného a inovačného prostredia a zvýši konkurencieschopnosť centra SlovakION a Slovenskej technickej univerzity medzinárodnom výskumnom priestore. 10 miliónov eur je dvojnásobok oproti tomu, koľko sme ako STU dokázali doteraz získať z programu H2020. Na pomery programu H2020 ide o naozaj veľký výskumný grant a aj preto si veľmi vážim prácu všetkých, ktorí sa na tomto úspechu podieľali. Som šťastný, že sa to deje, lebo je to ďalší krok v úsilí internacionalizovať slovenský výskum a len špičkový výskum vytvára predpoklady na to, aby mala naša fakulta aj univerzita pred sebou európsku budúcnosť.”


Rektor Slovenskej technickej univerzity Miroslav Fikar (vpravo) a riaditeľ Výskumnej agentúry Stanislav Sipko pri podpise zmluvy

Foto: MTF STU

Interdisciplinárny výskum procesov
v okolí čiernych dier v Trnave

Súčasťou projektu bude podpora celého spektra výskumných aktivít, medzi nimi napríklad aj výskum v oblasti astrofyziky vysokých energií. Od roku 2015 sa v rámci centra SlovakION buduje výskumný tím pod vedením astrofyzika Andreja Dobrotku zložený z expertov v oblasti informatiky a automatizácie, ktorý sa venuje výskumu vysoko energetických procesov v okolí kompaktných objektov ako sú aj super-masívne čierne diery.

Využíva pozorovania z družíc ako napríklad Kepler a jeho doterajšie výsledky mu už v minulosti umožnili pozorovať vesmírne objekty podľa vlastného výberu najcitlivejším röntgenovym ďalekohľadom na orbite (XMM-Newton). Cieľom tímu je aj vytvorenie jednotky pre IT podporu astronomických družicových pozorovaní.

Schválenie teamingového projektu zabezpečí tímu Andreja Dobrotku technológie a kapacity pre využitie informačných technológií v jeho výskume. Jedným z cieľov je napríklad využitie umelej inteligencie pre analýzu signálu a obrovského množstva dát, ktoré produkujú moderné astronomické prístroje.

Jedným z očakávaných výsledkov najnovšieho projektu by mal byť transfer metód pre štúdium astronomických signálov do oblasti analýzy mikroskopie materiálov.

Astrofyzika, materiálový výskum a informatika sú zdanlivo rozdielne disciplíny, no vďaka všeobecnej platnosti niektorých fyzikálnych a matematických princípov majú veľa spoločného a výskum Andreja Dobrotku na MTF STU v Trnave je tak typickým príkladom interdisciplinárneho výskumu špičkovej medzinárodnej úrovne.

VIDEO: Ústav výskumu progresívnych technológií

Ulož ako PDF
Napísal 30. septembra 2019 13:34. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.