reklama

Kolektív vedcov z MTF STU v Trnave sa podieľal na vývoji prototypu kargo bicykla

S neustálym rozvojom zelenej dopravy, rozširovaním infraštruktúry cyklochodníkov, vytláčaním motorových dopravných prostriedkov mimo centra miest sa čoraz viacej dostáva do popredia preprava tovarov pomocou kargo bicyklov. Na základe týchto skutočností vznikla iniciatíva a spolupráca spoločnosti Carbon Technic a Ústavu výrobných technológií na Materiálovotechnologickej fakulte (MTF) so sídlom v Trnave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Spoločnosť Carbon Technic je výrobca s niekoľkoročnými skúsenosťami vo výrobe profilov a produktov zo sklolaminátových a uhlíkových kompozitov.

Použitie kompozitných materiálov nachádza čoraz väčšie uplatnenie z dôvodu ich vysokej špecifickej pevnosti. Produkty spoločnosti nachádzajú široké uplatnenie pri výrobe rôznych konštrukcií, častí strojov, nástrojov a prípravkov.

Jedným z produktov je unikátny systém spojok (hlavový, pod sedlový a pedálový uzol) používaný pri výrobe bicyklov.

FOTO: MTF STU

V minulom roku bol v rámci spolupráce Ústavu výrobných technológií a spoločnosti Carbon Technic úspešne realizovaný projekt s názvom Výroba komponentov z karbónového kompozitného materiálu.

Jedným z cieľov projektu bol návrh a výroba kovovej formy na výrobu časti rámu bicykla.

Riešiteľský kolektív pozostával z mladých vedeckých pracovníkov (Ing. Igor Kostolný, PhD., Ing. Vladimír Šimna, PhD. a Ing. Ján Milde, PhD.), pod vedením Ing. Jána Urminského, PhD.

Projekt bol podporený a dotovaný v zmysle schémy na podporu spolupráce podnikateľských subjektov a vedecko-výskumných pracovísk formou Inovačných voucherov (2017 – 2020), na základe výzvy vypísanej Ministerstvom hospodárstva Slovenskej republiky.

Výsledkom úspešne ukončeného projektu je prototyp kargo bicykla spĺňajúci všetky požiadavky na ekologický dopravný prostriedok určený na prepravu tovarov.

Ján Urminský

Ulož ako PDF
Napísal 6. augusta 2021 12:17. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.