reklama

Významný projekt MTF STU v Trnave v oblasti výskumu a vývoja materiálov pokračuje

Sú to už plné dva roky, čo Slovenská technická univerzita v Bratislave – Materiálovotechnologická fakulta so sídlom v Trnave začala riešiť významný projekt Vedeckovýskumné centrum excelentnosti SlovakION pre materiálový a interdisciplinárny výskum. Využitie nájde okrem iného v automobilovom priemysle, elektrotechnike, optike aj ďalších oblastiach priemyslu.

Na uskutočnenie projektu získalo výskumné centrum grant vo výške 10 miliónov eur z operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014-2020 spolufinancovaného zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

„Riešitelia projektu sa v uplynulom roku venovali analytickému výskumu, realizácii mnohých výpočtov a meraní a tiež experimentálnej činnosti, z čoho pramení publikačná aktivita, kde vznikli významné vedecké príspevky. Významnými aktivitami boli napríklad výber materiálových kompozícií pre plazmové nanášanie povlakov, vyhodnocovanie experimentálnych dát pomocou analytických SW modulov či modifikovanie materiálových vlastností v modeloch zaoberajúcimi sa mechanicko-tepelnými napätiami. Realizovala sa inštalácia iónového zdroja TORVIS s príslušenstvom, ktorý bude slúžiť ako vysokoprúdový zdroj pre tandemový urýchľovač iónov, ktorý je inštalovaný na MTF STU v Trnave,“ priblížila Daša Šottníková z Odboru poznatkového manažmentu MTF STU.

FOTO: MTF STU

Univerzita tiež vo významnej miere pokračuje v spolupráci s CERN-ISOLDE a taktiež so Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology, EMPA Dubendorf, Ruđer Bošković Institute v Zagrebe, ako aj Fyzikálnym ústavom SAV Bratislava.

Výsledky projektu nájdu praktické využitie v priemyselnej praxi poskytnutím riešení pre výskum v oblasti prípravy materiálov, ktoré nájdu uplatnenie v oblasti energetiky, automobilového priemyslu, optike, elektrotechnike, fotovoltaike, príp. špecifických technológiách displejov, výrobných technológiách, informačných a komunikačných technológiách, optike, senzorike.

„Naplnenie generálneho cieľa projektu vytvoriť udržateľné excelentné výskumno-vývojové, inovačné a inštitucionálno-riadiace prostredia na realizáciu aktivít v oblasti materiálového výskumu pokračuje a výrazným spôsobom kreuje slovenskú vedu. Aktivity projektu majú ambície dosiahnuť štatút medzinárodne vedecky konkurencie schopného centra najmä v oblasti materiálového výskumu využívajúceho technológie iónových zväzkov a plazmy, ale aj v interdisciplinárnych oblastiach výskumno-vývojových aktivít,“ doplnila Daša Šottníková.

Ulož ako PDF
Napísal 25. januára 2022 8:15. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.