reklama

V Trnave slávnostne otvorili výnimočný Univerzitný vedecký park MTF STU

Vybudovanie Univerzitného vedeckého parku v Trnave ako prvého na Slovensku je výnimočným projektom nielen pre Materiálovotechnologickú fakultu (MTF), celú Slovenskú technickú univerzitu, ale aj pre Slovensko. Realizácia rozsiahleho a technicky náročného projektu je zásadným krokom pre zvyšovanie účasti vedy a techniky na ďalšom rozvoji krajiny.

Vedci budú v Trnave skúmať nové materiály s výnimočnými vlastnosťami. Umožnia im to unikátne prístroje, vďaka ktorým môžu meniť povrchové vlastnosti materiálov pôsobením iónového žiarenia či plazmy.

Zariadenia sú umiestnené v Materiálovotechnologickej fakulte STU.

Projekt Univerzitného vedeckého parku a Campusu Bottova (CAMBO) v Trnave je primárne zameraný na oblasti materiálového inžinierstva v oblasti iónových a plazmových technológií a automatizácie a informatizácie priemyselných procesov.

stu-otv-2
Slávnostné otvorenie Univerzitného vedeckého parku sa uskutočnilo v piatok 4. decembra 2015

Od marca 2013 v areáli MTF STU na Prednádraží vybudovali vedecké pracovisko materiálového výskumu s laboratóriami a vedecké pracovisko automatizácie a informatizácie výrobných procesov a systémov s laboratóriami. Obe sú vybavené najmodernejšími technológiami na svetovej úrovni.

Okrem výstavby nových objektov a obstaraní unikátnych technológií plánuje STU realizovať v Trnave aj ďalšie aktivity v oblastiach aplikovaného výskumu a podpory moderného transferu technológií do praxe v podobe transferu know-how, inovácií a poznatkov z akademického prostredia do praxe alebo start-upov.

Celkové investície STU zo zdrojov európskych fondov, štátneho rozpočtu aj vlastných prostriedkov presiahli 77 miliónov eur.

Okrem realizácie štyroch nových objektov a špičkového prístrojového vybavenia investovala MTF STU prostriedky aj do rekonštrukcie interiérov a exteriérov pôvodných objektov, čím sa dosiahla modernizácia a najmä kvalitnejšia energetická účinnosť budov. Všetky objekty v rámci fakulty sú navyše plne prístupné aj imobilným návštevníkom, študentom či pracovníkom.

Rozvoj areálu univerzitného vedeckého parku má pokračovať aj v budúcnosti. Univerzita verí, že aj naďalej bude úspešná v získavaní dotácií z prostriedkov Európskej únie, poznamenal počas slávnostného otvorenia parku dekan MTF STU Jozef Peterka.

Fakulta dnes disponuje najnovšími technológiami v oblasti materiálového výskumu, výrobných technológií a automatizácie a informatizácie týchto výrobných procesov,“ poznamenal J. Peterka.

„Dnes štartujeme skvelé výskumné projekty, ktoré v budúcnosti pomôžu nielen slovenskej ekonomike, ale aj prestíži Slovenska v medzinárodnom meradle,“ optimisticky skonštatoval v príhovore rektor STU v Bratislave Robert Redhammer.

„Novým materiálom patrí budúcnosť. Vedecký svet hľadá materiály, ktoré sú lepšie, pevnejšie, odolnejšie, majú výnimočné vlastnosti. Na Slovensku máme teraz pracovisko, ktoré nám umožní zapojiť sa do svetového materiálového výskumu,“ uviedol prorektor STU a vedúci projektu CAMBO Oliver Moravčík.

stu-1
Vedecké pracovisko materiálového výskumu s laboratóriami

stu-otv-1
stu-otv-7
Vedecké pracovisko automatizácie a informatizácie výrobných procesov a systémov s laboratóriami

stu-otv-3

stu-otv-4

stu-otv-5

stu-otv-6

campus-stu
Vizualizácia Univerzitného vedeckého parku

Ulož ako PDF
Napísal 4. decembra 2015 13:38. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “V Trnave slávnostne otvorili výnimočný Univerzitný vedecký park MTF STU”

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.