reklama

Trnavský samosprávny kraj chce obmedziť pohyb nákladných áut v mestách a obciach

Obyvatelia Trnavského samosprávneho kraja dlhodobo trpia vysokou intenzitou nákladnej dopravy na cestách II. a III. triedy, ktoré má župa v správe. Kraj preto žiada Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky o rozšírenie zoznamu úsekov ciest spoplatnených pre nákladné automobily o desať kritických úsekov.

Nedostatočná cestná sieť, investičný dlh v modernizácií štátnych ciest, ale tiež systém spoplatnenia cestnej siete pre nákladnú dopravu, prispieva k presunu nákladnej dopravy na cesty II. respektíve III., triedy, ktoré svojimi technickými parametrami nezvládajú nápor ťažkých nákladných vozidiel, konštatuje trnavský župan Jozef Viskupič.

Tieto cesty neboli podľa župana na takúto intenzitu cestnej premávky a dopravnú záťaž stavané. Dnes dochádza k zhoršovaniu stavebno-technického stavu a bezpečnostných parametrov.

Ilustračné foto

„Vysoká intenzita nákladnej dopravy a jej sprievodné javy, ako sú exhaláty, emisie, hluk, otrasy, narušovanie statiky obydlí, ohrozenie chodcov, detí a cyklistov, ktorí sú účastníkmi cestnej premávky, vo veľkej miere znižujú kvalitu života obyvateľov bývajúcich v bezprostrednej blízkosti týchto ciest. V tomto kontexte sa dotknutí obyvatelia opakovane obracajú na kraj s podnetmi, sťažnosťami a petíciami.
Preto v záujme ochrany zdravia ľudí a majetku sa Trnavský samosprávny kraj rozhodol zapojiť do pripomienkového konania vo veci návrhu vyhlášky ministerstva dopravy a výstavby, ktorou sa vymedzujú úseky diaľnic, rýchlostných ciest, ciest I. triedy, ciest II. triedy a ciest III. triedy s výberom mýta,“
konkretizuje Viskupič.

TTSK žiada ministerstvo o rozšírenie zoznamu úsekov ciest spoplatnených pre nákladné automobily o desať kritických úsekov najmä v okresoch Galanta a Dunajská Streda.

Štyri z nich tvoria úseky ciest II. triedy súbežné s cestami I. triedy v celkovej dĺžke vyše 142 km.

Zvyšných šesť úsekov tvoria úseky ciest II. triedy, ktoré nie sú súbežné s cestami I. triedy, v celkovej dĺžke vyše 107 km.

Ulož ako PDF
Napísal 13. novembra 2019 7:46. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

pre “Trnavský samosprávny kraj chce obmedziť pohyb nákladných áut v mestách a obciach”

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.