reklama

Trnavský samosprávny kraj má schválený rozpočet. Župan ho považuje za ambiciózny

Hlavným bodom rokovania Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja, ktoré sa uskutočnilo 9. decembra 2020, bol rozpočet župy na roky 2021-2023.

„Tento rozpočet je už tretím, ktorý sme pripravili a schvaľujeme v tomto zložení. Jeho tvorbu výrazne ovplyvnila pandémia ochorenia Covid-19 a s ňou súvisiaci očakávaný výpadok daňových príjmov. Verím, že predsavzatia ambiciózneho, no vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu starostlivo a účelne nastaveného rozpočtu sa nám podarí naplniť. Vo zvyšných dvoch pätinách mandátu tak budeme môcť zveľadiť a zatraktívniť náš kraj ako moderné miesto pre život,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Prioritami rozpočtu bude rekonštrukcia ciest (10 mil. eur z vlastných kapitálových výdavkov), rozvoj športovej infraštruktúry (3 mil. eur), modernizácia zariadení sociálnych služieb a rozširovanie ich kapacít (2,6 mil. eur) a zatraktívňovanie kultúrnych inštitúcií (2,2 mil. eur).

Župa bude pokračovať aj v realizácií projektu „5 P“ zameraného na prevenciu syndrómu vyhorenia zamestnancov v pomáhajúcich profesiách, či rozširovaní služby „autobus na zavolanie“.

Ilustračné foto

Rozpočet je v celkovom objeme 216,7 miliónov eur. Bežné príjmy tvoria 155 miliónov eur, bežné výdavky sú nastavené na 154 mil. eur, kapitálové výdavky na investičné akcie majú v roku 2021 dosiahnuť objem 44 mil. eur.

Výpadok daňových príjmov, ktoré plánujeme na 94 mil. eur, nahrádzame zapojením rezervného fondu, teda peňazí, ktoré župa našetrila. Očakáva sa, že zdvojnásobenie daňového bonusu pre deti do 15 rokov v roku 2021 spôsobí župe výpadok príjmov asi 400 tis. eur a v roku 2022 až 2,5 mil. eur.

„Na krízu sme sa pripravovali. Tak ako v tomto roku sme si aj pre budúci rok vytvorili 5 %-nú rezervu v rozpočtovaní. Peňažné fondy sme stisícnásobili – naplnili sme ich z 28 tisíc na 28 miliónov eur. Z rezervného fondu teraz hradíme výpadky daňových príjmov,“ doplnil župan Viskupič.

Poslanci odobrili aj vyhlásenie výzvy na poskytovanie dotácií z rozpočtu kraja v objeme 600 tisíc eur. Až 450 tisíc z nich je určených pre organizácie a 150 tisíc pre obce. Elektronické podávanie žiadostí bude možné do 5. februára 2021.

Odsúhlasené bolo aj podanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na výstavbu štyroch úsekov Vážskej cyklomagistrály. Jeden z nich sa nachádza medzi Piešťanmi a hranicou s Trenčianskym krajom, tri ďalšie medzi Hlohovcom a Sereďou.

Plán zimnej údržby kraja počíta s non-stop dispečingom a starostlivosťou o približne 1900 kilometrov ciest 200 zamestnancami a 100 kusmi techniky. Nové sypače, traktory, nákladné autá a príslušenstvo, ktoré prispejú k radikálnej obmene techniky, sú postupne dodávané a zaraďované do práce. Popri asi 1600 kilometroch ciest II. a III. triedy sa Správa a údržba ciest TTSK na základe zmluvy so Slovenskou správou ciest bude starať aj o cesty I. triedy v trnavskej aj bratislavskej župe. V skladoch má aktuálne 7 tisíc ton soli, 6 ton kameniva a 137 000 litrov soľanky.

Ulož ako PDF
Napísal 9. decembra 2020 17:59. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.