reklama

Trnavská župa má schválený rozpočet na rok 2023. Očakáva výpadky príjmov, ale sľubuje pokračovanie investičných akcií a projektov

Trnavská župa má schválený rozpočet na rok 2023, návrh jednohlasne schválili poslanci zastupiteľstva na decembrovom rokovaní.

Poslanci Zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) na zasadnutí v stredu 7. decembra 2022 jednohlasne schválili návrh rozpočtu na obdobie rokov 2023 až 2025.

Celkovo počíta TTSK v roku 2023 vyrovnaným hospodárením – s príjmami takmer 248 miliónov eur a rovnakou výškou výdavkou, čo je o necelé štyri percentá viac ako je očakávaná skutočnosť v roku 2022.


Rokovanie poslancov trnavskej župy

FOTO: TTSK

„Dobré časy sme využili na ozdravenie financií župy. Vďaka zodpovednému hospodáreniu sme pripravení zvládnuť energetickú krízu a obdobie dvojcifernej inflácie. K príprave rozpočtu sme pristúpili realisticky, napriek tomu je napätý. Na budúci rok totiž očakávame výrazne nižší rast daňových príjmov a zároveň výrazne vyššie výdavky. Rozsah a kvalita poskytovaných verejných služieb ostávajú zachované. Zohľadnili sme pritom nárast cien tovarov, služieb a energií či valorizáciu miezd,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s dovetkom, že kraj ostáva pripravený flexibilne reagovať na vývoj daňových príjmov prostredníctvom zmien v rozpočte v priebehu roka.

Župa konštatuje, že aj napriek očakávaným výpadkom v príjmovej časti chce v čo najväčšej miere pokračovať v investíciách. Kapitálové výdavky, teda peniaze na investičné akcie, plánuje TTSK v roku 2023 v objeme 53,7 milióna eur.

Pre porovnanie – rozpočet na tento rok bol nastavený na kapitálové výdavky vo výške 71 miliónov eur, reálne župa preinvestuje v tomto roku asi 49,5 milióna eur.

Najviac finančných prostriedkov má župa investovať do rekonštrukcií ciest a mostov (23,9 mil.), do zariadení sociálnych služieb (10,7 mil.), vzdelávacích inštitúcií (8,7 mil.), kultúrnych organizácií (7 mil.) či do zdravotníckych zariadení (1,2 mil. eur).

„Napriek situácii zachovávame aj kapitálový rozpočet. Budeme pokračovať v modernizácii kraja prostredníctvom dokončenia pripravených a rozbehnutých projektov. Plánujeme postaviť napríklad telocvičňu v Senici a zrekonštruovať ihrisko v Hlohovci. V Trnave máme zámer na úpravu záhrad a okolia Západoslovenského múzea. Budeme pokračovať vo výstavbe depozitára pri Žitnoostrovskom múzeu v Dunajskej Strede a rozšírime napríklad zariadenie sociálnych služieb v Šoporni,“ priblížil Viskupič.

Na napĺňanie svojich zámerov bude kraj využívať aj externé, najmä európske zdroje financovania z Európskych štrukturálnych a investičných fondov a Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti.

Ulož ako PDF
Napísal 8. decembra 2022 9:24. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.