reklama

Trnava má schválený rozpočet na rok 2020

Mesto Trnava má schválený rozpočet na rok 2020. Trnavská radnica počíta v budúcom roku s vyrovnaným hospodárením na strane príjmov aj výdavkov v celkovej výške 73 miliónov eur.

Za návrh rozpočtu hlasovalo 27 prítomných poslancov, dvaja sa zdržali. Počas rozpravy navrhla trojica poslancov drobné navýšenie rozpočtu v oblasti kultúry na zabezpečenie dotácií pre viacero tradičných kultúrnych podujatí, návrh však neprešiel.

Prostriedky plánuje mesto vyčleniť pri aktualizácii rozpočtu v budúcom roku.

Rozpočet na rok 2020 počíta s bežnými príjmami vo výške 63 miliónov eur, čo je o päť miliónov viac ako je predpoklad na rok 2019.

Kapitálové príjmy z majetku mesta sú navrhnuté vo výške 2,8 milióna eur, teda o 1,5 mil. menej ako predpoklad pre tento rok. Z príjmových finančných operácií počíta mesto Trnava v budúcom roku príjem 7 mil. eur, pre tento rok je rozpočtovaných 16,1 milióna eur.

Na strane bežných výdavkov je navrhnutá suma 58,2 milióna eur (predpoklad pre rok 2019 je 55,4 mil.), kapitálové výdavky majú dosiahnuť 11,6 milióna eur (20,6 mil.), výdavkové finančné operácie – teda splátky istín úverov – predpokladá mesto v hodnote 2,8 milióna eur (2,5 mil.).

Ilustračné foto

Trnavská radnica predpokladá v návrhu rozpočtu s nárastom príjmov do mestskej pokladne z daní a miestnych poplatkov.

Celkovo počíta s príjmom vo výške 15,9 milióna, tohtoročný rozpočet z tejto položky očakáva výnos 12,3 milióna eur.

Mesto chce v budúcom roku vybrať viac peňazí z daní z nehnuteľností o 3,7 milióna (celkom 11 miliónov), z dane z ubytovania o 150-tisíc eur (spolu 250 000), z poplatku za komunálne odpady o 350-tisíc eur (celkom 3,15 mil.).

Nárast príjmov v budúcom roku predpokladá mesto aj z podielových daní o vyše 700-tisíc na 26 miliónov eur.

Kapitálové výdavky do investičných akcií navrhuje trnavská radnica opatrnejšie v celkovej výške 11,6 milióna eur, čo je o deväť miliónov menej ako je predpoklad tohtoročného rozpočtu. Treba však dodať, že tohtoročný cieľ preinvestovať 20 miliónov eur sa do konca roku 2019 dosiahnuť nepodarí.

Z ďalších výdavkových položiek je napríklad na dopravu pre rok 2020 navrhnutá v rozpočte čiastka 5,8 milióna eur (predpoklad na tento rok je 8,3 milióna), na program životné prostredie plánuje mesto vynaložiť 3,5 milióna eur (4 mil.), na odpadové hospodárstvo 4,3 milióna (4,7 mil.), na sociálnu starostlivosť 5,8 milióna (6,6 mil.), na školstvo a vzdelávací systém 29,8 milióna (28,7 mil.), na položku mládež a šport 2,7 milióna (4,1 mil.), na kultúru 0,9 milióna (1,5 mil.), na správu majetku a právny servis 3,1 mil. (4,6 mil.), na ľudské zdroje plánuje mesto vynaložiť 5,5 milióna eur (4,9 mil.), na mestskú políciu 2,3 milióna (2 mil.).

V roku 2020 predpokladá trnavská samospráva príjmy z finančných operácií v hodnote 7 miliónov eur, z toho naviac – 3,5 milióna eur predstavujú úvery, 2,6 milióna prevod z rezervného fondu a 685-tisíc eur zdroje z účelovej finančnej rezervy na rekultiváciu skládky.

Výdavky na finančné operácie budú najväčšie na splátky úverov vo výške 2,5 mil. eur, čo je podobné číslo ako v tomto roku.

Výšku dlhu v roku 2020 očakáva mesto Trnava na úrovni 16,90%. Percento splátok dlhu z návratných zdrojov financovania predpokladá vo výške 5,95%.

V zmysle zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy nesmie výška dlhu prekročiť 60 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka.

Ulož ako PDF
Napísal 4. decembra 2019 4:56. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Trnava má schválený rozpočet na rok 2020”

 1. 1
  pravý primátor says:

  Toto je pravý primátor – klobúk dole !!!
  Znížil si svoj plat, znižil náklady úradu, rozpočet je v prebytku !!!

  Primátor mesta Myjava Pavel Halabrín navrhol v rámci reštriktívnych opatrení poslancom mestského zastupiteľstva (MsZ) na utorkovom (3.12.) zasadnutí zníženie svojho platu.

  Halabrín, ktorý je vo funkcii piate volebné obdobie, navrhol uznesenie, ktorým by sa mu znížila pohyblivá čiastka platu na 33 percent a poslanci jeho návrh schválili. „Čaká nás náročný rok z hľadiska ekonomiky. Prijali sme celý rad opatrení, ktorými chceme znížiť náklady úradu. Moja životná zásada je, že každý má začať u seba,“ uviedol primátor.

  Plat primátora Myjavy bol od 1. januára 2,81-násobkom priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve zvýšený o 50 percent, čo predstavovalo sumu 4 270 eur. Po schválení, podľa aktuálnej priemernej mesačnej mzdy, by mal mať primátorov plat výšku 3 787 eur.

  Poslanci na zasadnutí zároveň schválili aj rozpočet, ktorý počíta s prebytkom viac ako 500-tisíc eur.

  https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/534907-myjavsky-primator-halabrin-si-navrhol-znizenie-platu-poslanci-mu-ho-schvalili/

  • 1.1
   Myjavčan- vybavovač says:

   áno na absolventov Vysokej školy života takéto rozhodnutie funguje ale ak má on ďalej živiť rodinu tak od niekoho tie zvyšné a väčšie peniaze si vopred zabezpečil. Populárne gestá pre jednoduchých ľudí robia neslobodných ich autora. A čo Vy nepotrebujete u neho niečo vybaviť?

  • 1.2
   123 says:

   Neskutočná drzosť plat primátora TT. Neskutočná drzosť zvyšovanie dani v TT.Toto si nedovolili ani Vami najviac hejtovani Smeraci s KDHkmi v najväčšej sláve! Presne na tom ste si postavili svoju kampaň.Teraz plujete voličom a všetkým trnavčanom do tváre.
   Komu sa chce, nech si vygoogli napr. plat primátora Prahy,alebo Budapešti.
   Hlavne slušne a transparentne farizeji.

 2. 2
  3 trieda says:

  Treťotriedny právnik prehral svoj jediný právny spor svojej kariéry s CA ako malý chlapec
  a účet vystavil = mestu a občanom 110.000,-
  Treťotriedny financmajster a riaditeľ tureckého hospodárstva dal deficit 3,8 mil
  a účet vystavil = občanom dane 3,8 mil
  Treťotriedny ekológ a klimatológ vyrúbal 50 ročnú alej pýchu Kopánky
  a účet vystavil = občanom a prírode v nevyčísliteľnej hodnote

  A tento horor bude pokračovať

 3. 3
  neschopnosť says:

  Samosprávy nemajú žiadny dôvod na zvyšovanie daní z nehnuteľností. Primátori a starostovia tým len ukazujú svoju neschopnosť.
  Reči pred voľbami a skutky po nich dokazujú, že niektorí ľudia idú do politiky nepripravení a nejde im vôbec o ľudí. V opačnom prípade by hľadali rezervy a nezaťažovali ľudí vyššími daňami. Samosprávy majú často prebujnený aparát, nakupujú predražene a služby zlepšujú veľmi pomaly až vôbec. Tiež nevedia poriadne využívať eurofondy. Česť výnimkám.
  Nárast dane z nehnuteľností o 300 percent v Trnave je nezmysleným zaťažovaním ľudí. Rozvoj mesta sa dá financovať celkom inak a bez vyťahovania peňazí od daňovníkov. Nejde pritom o žiadne drobné, ale až o 60 eur na rodinu na rok. Nehovoriac o tom, že sa zvyšujú aj ďalšie komunálne poplatky, napríklad za smeti. Obhajoba obcí, že dane treba zvyšovať, sa Slovenskom šíri už ako mor. Ide o výhovorky a nie o skutočné argumenty. Obedy zadarmo obce vôbec nezaťažujú, keďže ich platí štát. Ak majú obce pocit, že ich ničí chodníková novela, tak nech sa pozrú na to, aké neadekvátne vysoké sumy platia firmám za čistenie komunikácií.
  Pripravovaná nižšia daň zo mzdy schválená v parlamente pôjde síce na úkor rozpočtov obcí v rozsahu vyše 100 miliónov eur za rok, ale pozrime sa, o koľko si obce prilepšili za posledné roky vďaka tomu, že platy v ekonomike rástli a s nimi aj príjmy z dane z príjmov fyzických osôb pre obce. Kým pred štyrmi rokmi putovalo samosprávam necelých 1,5 miliardy eur, rok nato to už bolo 1,67 miliardy eur. V tomto roku obce a mestá získajú 2,18 miliardy eur! Fakty hovoria jasne, niektorí primátori ľudí poriadne zavádzajú.

  https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/532638-neschopni-primatori/

 4. 4
  harakter says:

  Existujú aj slušní ľudia
  Harakter rozhoduje

  NITRA. Viceprimátorka Nitry Michaela Hefková (Tím Hattas) bude zarábať 1 800 eur v hrubom. Primátor Marek Hattas jej navrhol mesačnú mzdu vo výške 2 600 eur, čo je obvyklý plat prvého zástupcu primátora v Nitre. Hefková následne predložila pozmeňujúci návrh – znížiť túto sumu na 1 800 eur.

  Čítajte viac: https://mynitra.sme.sk/c/22012439/viceprimatorka-hefkova-bude-zarabat-o-800-eur-menej.html

  … primátor mesta Medzilaborce odmietol zvýšenie svojho platu a rozhodol sa pracovať za minimum. “Primátor by nemal mať 10-násobne viac ako bežný človek, ktorý pracuje v našom meste a bol by som nerád, keby na mňa niekto krivo pozeral pre plat. Plat by mal odrážať situáciu, ktorá je v meste …
  https://www.noviny.sk/slovensko/398284-zasadli-na-urad-a-urobili-neocakavane-dobrovolne-si-znizili-plat

 5. 5
  Marcin B says:

  napíšte mi jediný dôvod prečo by som mal ísť do politiky ak Vás denne okrádam o Váš čas a peniaze. Nie som taký chuj ako Babiš!

 6. 6
  ABC says:

  Ten náš Nero nielenže riadne zavádza, ale ľudí aj riadne zdiera. Aká je finančná čiastka potrebná aby s ním prokuratúra spravila poriadok. Potom sa nečudujme že je tu Kočner a za chvíľu nebudú vedieť čo s tým spraviť. Obyčajný človek nezaplatí pokutu 30 eur a za chvíľu je z toho exekúcia na 500 eur. Nero prešustruje tam100 tam 500 tam 300 tisíc eur a prokuratúra len sa ticho prizerá čo sa deje. Krstný Tato Nero, to má asi dobre chytené , zavádza úžeru bezdôvodným zvyšovaním daní, arizuje a všetci v nemom úžasne ho podporujú.

 7. 7
  krach says:

  V nadpise článku je tlačová chyba správne má byť :
  “Trnava má schválený bankrot na rok 2020”
  Totiž rozpočet musí byť zo zákona vyrovnaný.
  Tento tzv. rozpočet 2020 je v deficite – 3,8 mil € na čo dostali obyvatelia účet doplatiť túto sumu v plnom rozsahu.
  Bankrot sa sanuje cudzími peniazmi ( dane od obyvateľov ), bude nasledovať predaj majetku mesta, čo ale znamená znižovanie bonity – včera už prvé 2 lastovičky odsúhlasili, následne príde zadlžovanie – úvery, znova cudzie peniaze tento krát od bánk. Splácať to budú nasledujúce generácie. Aby sa zachránili predajú aj Mestskú vežu.
  Tzv. rozpočet 2020 – finančný bankrot nemá v sebe žiadny rozvoj.
  Iba svietiť, kúriť a šúchať nohami alebo bicyklami.
  Rozprávka skončila.
  To je asi tak všetko.

  • 7.1
   financ says:

   Ešte tam má chlapec schované v položke Projekty grantové zdroje teda fondy
   – 1,575 mil eur . Tieto zdroje môže aj nemusí dostať teda celé na vode.

   Všetko to ide na bicyklovanie 1.575.597 eur ( granty) + 438.700 eur (vlastné)
   spolu 2.014.297 eur na bicyklo-kraviny a cyklochodníky
   To mu nie je ľúto. To sa môže.

 8. 8
  jozef says:

  Musime setrit a zvysit dane ako sa len da
  ale bez nas sefov a uradnikov na urade

 9. 9
  fiasko says:

  Veľká žranica skončila fiaskom.
  V máji nám pošlete vaše penáze a my ich minieme.
  Neexistuje taká suma čo by sme neminuli.
  Pracovali sme výborne ale dopadlo to ako vždy.

  Teraz bude doba temna a slubotechny a ego-buildingu na faisbúku.
  To vám stačí šak ste moje Brovce.

 10. 10
  Robo77 says:

  Vo všetkých mestách sa snažia motivovať byť občanov zodpovednými … keď už má byť v domácnosti auto, je optimálne mať vyriešené parkovanie nezaťažujúce verejný priestor.

  V Trnave sa to vzalo opačne, nech platí až 5Eur za meter štvorcový garáže každý, kto nepomáha ucpávať mestskú ulicu svojím autom, ale dovoľuje si parkovať doma v garáži :-D !
  Cieľom radnice je mať naďalej preplnené ulice pred domami a panelákmi, parkovanie na trnavských uliciach je predsa až na centrum zadarmo pre každého, domáceho či cezpolného. Radšej nech to zaplatia všetci, ktorí nejdú s davom, snažia sa byť zodpovední a rozhodli sa riešiť parkovanie súkromne v garáži.

  Momentálne už vychádza mestská daň z hodnoty garáže vo Viedni lacnejšie než za metre štvorcové v rodnom meste, prosím zaneste niekto už budíček na trnavskú radnicu, nech sa zamyslia.

 11. 11
  Larab says:

  Možno sa mýlim, opravte ma, ale z tu dostupných informácií a z toho, čo bolo zverejnené na celoštátnej úrovni, mám pocit, že nás všetkých mestá a obce tak trochu odrbali.

  Zvýšenie nezdaniteľného minima totiž poškodí najmä samosprávne kraje, ale mestám a obciam akurát tak spomalí nárast podielových daní od štátu a teda nepovedie k ich poklesu. Budúci rok má byť výška daní odoslaných štátom mestám najvyššia vôbec.

  Nerozumiem prečo teda bolo nutné zvyšovať miestne dane, nerozumiem prečo bolo nutné mnohé kapitoly rozpočtu drasticky škrtať a to najmä v situácii, keď nerastú ani kapitálové výdavky (ktoré aj tak Trnava nevedela v posledných rokoch reálne v danom roku vyčerpať).

  Mohol by to skúsiť niekto normálne vysvetliť?

  • 11.1
   Odpočet says:

   – zvýšenie poplatkov za komunálny odpad
   – zvýšenie poplatku za ubytovanie
   – zvýšenie dane z nehnuteľnosti
   – katastrofálny výrub stromov Kalinčiaková
   – mesto odkúpilo pozemky od australčana za 600 000 tisíc
   – súdne trovy City Arena plus odmena advokáta 200 000 tisíc
   – developeri – schránková firma – Prúdy, Alžbetin park – nejasný vlastník
   – nasraté mamičky a oteckovia ZŠ Bottová – jedáleň
   – zrušený mestský ples
   – zrušené Trnavské dni / po 25 rokoch / – presunuté do Malého Berlína ???
   – od 11/2018 zrušená komisia pre riešenie problematiky neprispôsobivých občanov – založená v roku 2013, Coburgová – urobený kus dobrej práce hlavne vďaka poslancovi Čavojskému
   – špina, nekosenie, nepohrabené lístie
   – chodníky, cesty sama jama a dzíra
   Petície :
   – proti výstavbe Alžbetin park
   – 2x proti výstavbe cesty a obchvatu – Rekreačná a Biely kostol
   – proti zvýšeniu dane z nehnuteľnosti

 12. 12
  Rozalia says:

  Na webe je peticia proti zvysovaniu dani v meste Trnava

 13. 13
  Rozália 2 says:

  Kto máte iný názor, ako to, že všetko by mali zaplatiť iba občania tohto mesta na Slovensku bezprecedentným 300 % zdražovaním daní z nehnuteľností, resp. poplatkov za odpad, športoviská, poplatky za rozvojovú daň a ďaľšie a ďašľšie dane, ktoré pre nás ešte naše vedenie chystá a pripravuje, namiesto toho, aby si kompetentní začali preodvšetkým od seba samých, podporte prosím petíciu občanov nášho mesta za skutočne lepšiu Trnavu :

  https://www.peticie.com/peticia_proti_trojnasobnemu_zvyeniu_dane_z_nehnutenosti_v_trnave

 14. 14
  sekera says:

  Meritom problému nie sú dane občanom. To je len dôsledok.
  Podstatou problematiky je deficit, bankrot rozpočtu krajského mesta aký nemá obdobu.
  Je nevyhnuté identifikovať kam zmizli peniaze ak sa narába s príjmom spolu
  – 70.000.000,- eur čo je cca 2,1 miliardy SKK.
  To treba doriešiť najprv !
  Kto konkrétne a osobne nesie za túto sekeru zodpovednosť.

 15. 15
  Zvýšme dane says:

  https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjj1Ie0vZ7mAhU3A2MBHZ5fCigQFjAAegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fwww.trnava-live.sk%2F2019%2F07%2F23%2Fkancelariu-primatora-a-interiery-historicky-cennej-casti-radnice-caka-rekonstrukcia%2F&usg=AOvVaw3ox60teq9w6dgVuZBlPkyS

  rekonštrukcia kaceláriíi radnice – 176 000,- Eur

  Sa mohli peniaze rozdeliť na kultúru a šport, ktorým sa ubrala polovica peňazí oproti minulým rokom. Hlavne, že pre Malý Berlín, Bronco, Kubik sú prachy každý rok. Ani konflikt záujmov nevadil 4 roky.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.