reklama

Trnavská radnica zverejnila návrh rozpočtu na rok 2020

Mesto Trnava zverejnilo návrh rozpočtu na rok 2020. O konečnej podobe rozpočtu bude hlasovať mestské zastupiteľstvo na zasadnutí začiatkom decembra.

Trnavská radnica počíta v roku 2020 s vyrovnaným hospodárením na strane príjmov aj výdavkov v celkovej výške 72,5 milióna eur.

Pre ilustráciu aktuálny rozpočet mesta Trnava na rok 2019 po októbrovej aktualizácii (záverečný účet bude známy vo februári) počíta s vyrovnaným rozpočtom na strane príjmov a výdavkov vo výške takmer 78,5 milióna eur.

Zatiaľ posledný známy záverečný účet mesta z roku 2018 ukazuje, že mesto Trnava dosiahlo celkové príjmy 62,8 milióna eur a výdavky 57 miliónov eur.

“Výška podielových daní spolu s vlastnými daňovými i nedaňovými príjmami mesta predstavuje východiskovú príjmovú základňu pre zostavenie bežného rozpočtu mesta. Vzhľadom na rôzne prognózy výnosu dane z príjmov fyzických osôb pre mestá a obce sme vychádzali z konzervatívneho predpokladu vývoja a rozpočet príjmu je stanovený na úrovni očakávaní roku 2019. V súvislosti s navrhovanou zmenou VZN o dani z nehnuteľností, dani za psa, za nevýherné hracie prístroje, za jadrové zariadenie predpokladáme navýšenie príjmov z dani z nehnuteľností. Ostatné príjmy sú stanovené na základe očakávaní a predpokladov vychádzajúcich zo skutočnostia vývoja roku 2019,” približuje východiská stanovenia príjmov a výdavkov mesta na rok 2020 dôvodová správa návrh rozpočtu.

Ilustračné foto

Návrh budúcoročného rozpočtu predpokladá s bežnými príjmami vo výške 62,7 milióna eur, čo je o 4,7 milióna viac ako je predpoklad na rok 2019.

Kapitálové príjmy z majetku mesta sú navrhnuté vo výške 2,8 milióna eur, teda o 1,5 mil. menej ako predpoklad pre tento rok.

Z príjmových finančných operácií počíta mesto Trnava v budúcom roku príjem 7 mil. eur, pre tento rok je rozpočtovaných 16,1 milióna eur.

Na strane bežných výdavkov je navrhnutá suma 58,2 milióna eur (predpoklad pre rok 2019 je 55,4 mil.), kapitálové výdavky majú dosiahnuť 11,6 milióna eur (20,6 mil.), výdavkové finančné operácie – teda splátky istín úverov – predpokladá mesto v hodnote 2,8 milióna eur (2,5 mil.).

Vyššie príjmy z daní

Trnavská radnica predpokladá v návrhu rozpočtu s nárastom príjmov do mestskej pokladne z daní a miestnych poplatkov.

Celkovo počíta s príjmom vo výške 15,9 milióna, tohtoročný rozpočet z tejto položky očakáva výnos 12,3 milióna eur.

Mesto chce v budúcom roku vybrať viac peňazí z daní z nehnuteľností o 3,7 milióna (celkom 11 miliónov), z dane z ubytovania o 150-tisíc eur (spolu 250 000), z poplatku za komunálne odpady o 350-tisíc eur (celkom 3,15 mil.).

Návrh rozpočtu zatiaľ neobsahuje žiadny príjem z poplatku za miestny rozvoj, na rok 2019 počíta mesto s pol miliónom eur.

Nárast príjmov v budúcom roku predpokladá mesto aj z podielových daní o vyše 700-tisíc na 26 miliónov eur.

Nižšie výdavky na investície

Kapitálové výdavky do investičných akcií navrhuje trnavská radnica opatrnejšie v celkovej výške 11,6 milióna eur, čo je o deväť miliónov menej ako je predpoklad tohtoročného rozpočtu. Treba však dodať, že táto suma sa zrejme do konca roku 2019 dosiahnuť nepodarí.

Z ďalších výdavkových položiek je napríklad na dopravu pre rok 2020 navrhnutá v rozpočte čiastka 5,8 milióna eur (predpoklad na tento rok je 8,3 milióna), na program životné prostredie plánuje mesto vynaložiť 3,5 milióna eur (4 mil.), na odpadové hospodárstvo 4,3 milióna (4,7 mil.), na sociálnu starostlivosť 5,8 milióna (6,6 mil.), na školstvo a vzdelávací systém 29,8 milióna (28,7 mil.), na položku mládež a šport 2,7 milióna (4,1 mil.), na kultúru 0,9 milióna (1,5 mil.), na správu majetku a právny servis 3,1 mil. (4,6 mil.), na ľudské zdroje plánuje mesto vynaložiť 5,5 milióna eur (4,9 mil.), na mestskú políciu 2,3 milióna (2 mil.).

V roku 2020 predpokladá trnavská samospráva príjmy z finančných operácií v hodnote 7 miliónov eur, z toho naviac – 3,5 milióna eur predstavujú úvery, 2,6 milióna prevod z rezervného fondu a 685-tisíc eur zdroje z účelovej finančnej rezervy na rekultiváciu skládky.

Výdavky na finančné operácie budú najväčšie na splátky úverov vo výške 2,5 mil. eur, čo je podobné číslo ako v tomto roku.

Výšku dlhu v roku 2020 očakáva mesto Trnava na úrovni 16,90%. Percento splátok dlhu z návratných zdrojov financovania predpokladá vo výške 5,95%.

V zmysle zákona o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy nesmie výška dlhu prekročiť 60 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka.

Návrh rozpočtu budú poslanci schvaľovať 3. decembra 2019. V rámci rozpravy môže dôjsť na základe schválených pozmeňovacích návrhov poslancov k niekoľkým zmenám, na základe skúseností z minulých rokov sa však zásadné finančné posuny v porovnaní s týmto návrhom neočakávajú.

Ulož ako PDF
Napísal 19. novembra 2019 8:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

pre “Trnavská radnica zverejnila návrh rozpočtu na rok 2020”

 1. 1
  matematik says:

  Daň z nehnuteľnosti sa pre ľudí zvýši o 185 percent. Ako to, že v rozpočte sa to prejaví nárastom príjmu len o 50 percent?

  • 1.1
   Karol says:

   Lebo dan z nehnutelnosti fyzickych osob je v celkovom objeme penazi mensia ako od firiem a pravnickych osob podnikatelov ktorym sa zvysuje dan o asi 43 percent.

  • 1.2
   dan z n says:

   z pozemkov 1 390 000
   zo stavieb 8 458 000
   z bytov 1 152 000
   takto to vyzera po zvyseni takze ta dan ktora isla o 185% je 1 152 000 ta sa zvysovala najviac ostatne vyrazne menej preto je celkovy narast len 50%

   • 1.2.1
    záhada says:

    dan Ekvilibristika s percentami bude teraz hlavná téma ale bankrot nepustí.
    Nezapočítal si zvýšenie dane :
    – daň z ubytovania, ktorá je najvyššia v strednej Európe – rozumej Uhorsku
    – daň za rozvoj hlavne pre mladé rodiny 10 €/m2 napr. bungalov 800-1000 €
    – stavebné povolenie stojí spolu tak 150-200 € atd
    – daň za verejné priestranstvo …
    – poplatky za parkovanie, klzisko, plávanie
    – atd atd

    Kto za to môže ?? My niéééé to oniii
    A stále nestačí – to je vesmírna záhada

 2. 2
  Vlado says:

  A v kvalite života v meste o 0,3 percenta alebo skor 0.

 3. 3
  deficit says:

  Celé na vode. Žiadny rozvoj, žiadne dôležité investície.
  Postavené na neistote eurofondov. Keby sa plánované mikro investície z fondov škrtli tak je tam čistý deficit, ktorý je tam tak či tak zamaskovaný.
  Čakajú nás smutné zajtrajšky.

 4. 4
  Larab says:

  Takže štát zoberie mesto na daniach cca 1,2 milióna Eur. Mesto zareaguje tak, že na dani z nehnuteľností vyberie o 3,5 milióna Eur viac a pritom mnohé položky v rozpočte škrtajú.

  Naozaj bolo nutné teda dvíhať tie dane až tak výrazne alebo robiť v niektorých kapitolách také drastické škrty? (Napr. šport a kultúra, ale i doprava).

 5. 5
  Janko says:

  PODIELOVE DANE PRE MESTO TRNAVA ZO STATNEHO ROZPOCTU Z DANI FYZICKYCH OSOB:

  Rok 2000 – 3,6 miliona Eur
  Rok 2005 – 10 milionov Eur
  Rok 2010 – 11,5 miliona Eur
  Rok 2012 – 14 milionov Eur
  Rok 2015 – 17,5 miliona Eur
  Rok 2018 – 24 milionov Eur
  Rok 2020 – 26 milionov Eur

  Cuca nase mesto ten stat, nemame peniaaze, prispejte obcaniaaa na moje sny za vase peniaaaze 😭🙏🙏🙏🌈😝😂❤️👍😀🤣😍😇💪💪💪

  • 5.1
   Mat says:

   Je potrebné prestať hovoriť v jednotnom čísle , je ich 24 zdegenerovaných bažiacich po moci , volených zástupcov občanov .

   • 5.1.1
    Janko says:

    Nesuhlasim lebo najmenej 10 z nich svojho vodcu v skutocnosti ani osobne nepozna a netusi co je naozaj zac aky je to clovek, nemali moznost a cas ho prekuknut.

    • 5.1.1.1
     MiRo says:

     On si ich tam zavolal preto, aby ho prekukávali čo najmenej. Čím viac takých ľudí má vodca okolo seba, tým lepšie.

    • 5.1.1.2
     Mat says:

     To chceš naznačiť, že keď ho spoznajú môže sa stať že rozpočet v tejto podobe nebude schválený? Lebo matematika nepustí , so 14 poslancami môže dať návrh na územné zjednotenie Horných a Dolných Lovčíc, ale nie rozpočet mesta Trnava na rok 2020.

    • 5.1.1.3
     Karol says:

     Presne tak, tí niektorí chlapci čo sú tam ho poznajú akurát zo sadenia stromčekov a behu. Raz zistia čo je to za karikatúru a prečo s nimi (a s nami) tak sofistikovane manipuluje. Snáď sa TT zobudí a zvolí si normálneho primátora a nie FB závisláka :)
     Ešte sa budú ľudia veľmi čudovať…Ten FB je totiž ten najmenší problém. Nekompetentnosť, neschopnosť hľadať riešenia a kompromisy, budovanie si svojho ega a megalomanské projekty platíme my všetci. A miesto infraštruktúry a čakární a parkovacích miest a odychových zón máme stojace bicykle, osvetlené stromy a popínavé rastliny…no comment

    • 5.1.1.4
     ABC says:

     Janko ako je možné že hlasujú tak jednotne. Nemajú vlastnú hlavu. Začiatkom decembra sa ukáže, veď ten nárast podielových daní je až neuveriteľný a stále je málo. Pri tom hospodárení sa niet čo čudovať.

   • 5.1.2
    neschopní says:

    Verejný priestor začínajú ovládať nevzdelaní a infantilitou postihnutí ľudia.
    Ich spoločným rysom je absolútna iracionalita a neschopnosť vidieť veci v súvislostiach a s nadhľadom. Len dokazujú absolútnu neskúsenosť a neschopnosť reálne pristupovať k riešeniu problémov. Rozdávajú svoje pubertálne múdra vo verejnom priestore a strápňujú tak seba a svojich rodičov.
    Žiaľ doplatia na to všetci

  • 5.2
   Jan says:

   Tu treba pripomenúť očakávanú nútenú správu z dôvodu vyhratého sporu v súvislosti s futbalovým štadiónom ohľadom podpori výstavby zo strany mesta a následkom jeho počínania na vlastnú päsť !!!!!

 6. 6
  kolaps says:

  Najslabší rozpočet za posledných 20 rokov.
  Pritom najvyšší príjem podielových daní za 20 rokov.
  Žiadny rozvoj, žiadne dôležité investície. Bez zvýšených daní iba kolaps.
  Je záhada kam zmizli zdroje.

  kolaps lat. collapsus – comlābī = náhle zrútenie

 7. 7
  nejde to says:

  Keď to nejde tak to nejde.
  Myslené nám to nejde = Najnovšie motto Lepších.
  Ďalší príklad neschopnosti čokoľvek dôležité vybaviť.
  Chalan pracoval predsa v štruktúrach Železničnej spoločnosti Cargo pod taktovkou Smer SD. Ako to že to nejde ?
  Cesta nebude. Ako vždy.
  Pripravte si budeláre na stole je 858.808,- €
  https://mytrnava.sme.sk/c/22264310/zeleznice-poslali-mestu-navrh-ide-o-statisice-eur.html

 8. 8
  matrix says:

  Keď sa 5 rokov bicygluješ a … a ništ
  Domácim už dochádza trpezlivosť, na zámenu čakajú roky
  Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/22264298/domacim-uz-dochadza-trpezlivost-na-zamenu-cakaju-roky.html

  „Je to katastrofa. Mestu platíme dane a starať sa o okolie musíme sami. Na kosenie si objednávame firmu, platíme ju z vlastných peňazí. Nehovoriac o poriadku, košoch a ďalších. Už roky dúfame, že sa to konečne zmení,“ popísala nemenovaná obyvateľka

  Ale máme bikesharing a cyklovežu a to je bombáá !!!

 9. 9
  Martin says:

  Najviac ma zaráža veľmi slabý lobing na ústredných orgánoch, je to asi syndróm trnavských funkcionárov ešte z normalizačných čias, rieši sa tu len akási nadstavba s cyklochodníkmi, čo by malo byť samozrejmé, ale strategické investície typu napr. cestných obchvatov sú mimo diania , bolo by dobré, keby sa išli pozrieť kompetentní napr. do centra najzaostalejšieho regiónu PO, kde sa iné ako 4-prúdové komunikácie ani nerobia a to nehovorím o megainvestícii 3-obchvatoch naraz, ktoré posvätil Er-šek z našich daní, to mi chce akože primátor povedať , že TT má dosť dialnic a obchvatov? Už sa konečne spamätajte.

Pre písanie komentárov musíte byť prihlásený Login

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.