reklama

Trnavskí poslanci jednohlasne schválili návrh rozpočtu na rok 2021

Poslanci mestského zastupiteľstva jednohlasne schválili návrh rozpočtu na rok 2020. Predložený materiál podporilo všetkých 28 prítomných poslancov.

Mesto Trnava bude hospodáriť v roku 2021 s vyrovnaným rozpočtom, celkové zdroje na strane príjmov a výdavkov sú navrhnuté vo výške 75 miliónov 558-tisíc eur.

Pre porovnanie tohtoročný rozpočet má dosiahnuť príjmy takmer 81,8 milióna, výdavky sú očakávané na úrovni 81 miliónov eur. Definitívne čísla však budú známe až po spracovaní záverečného účtu v prvom štvrťroku budúceho roka.

Ilustračné foto

V rámci rozpravy k predloženému návrhu rozpočtu rezonovala najmä téma každoročného navyšovania dotácie pre prevádzkovateľa Mestskej autobusovej dopravy, spoločnosť Arriva, na čo poukázal poslanec Matej Lančarič.

Mesto Trnava čaká na výsledky verejného obstarávania na prevádzkovateľa MAD, no keďže v tomto podnikateľskom segmente nie je príliš veľká konkurencia, z pohľadu samosprávy, ktorá je zo zákona povinná vo verejnom záujme zabezpečiť verejnú dopravu, nie je vôbec jednoduché vybojovať čo možno najnižšiu cenu, pripomenuli v reakcii poslanci Lepšej Trnavy.

“Je viac ako pravdepodobné, že v budúcom roku budeme čerpať aj ďalšie prostriedky z eurofondov na naše pripravené projekty, preto rozsah investícií, ktoré v tejto chvíli nie sú uvedené v rozpočte, bude výrazne iný,” povedal primátor Peter Bročka.

Rozpočet mesta Trnava počíta v roku 2021 aj s použitím rezervného fondu vo výške 6,2 milióna eur na rekonštrukcie miestnych komunikácií a chodníkov (300-tisíc), na rekonštrukciu Zeleného kríčka (1,4 mil.), polopodzemné kontajnery (480-tisíc), revitalizáciu športového a školského areálu ZŠ s MŠ M. Gorkého (400-tisíc), výstavbu tréningového futbalového ihriska s umelou trávou (300-tisíc) a majetkovoprávne usporiadanie a odkupovanie majetku (895-tisíc eur).

V budúcom roku má byť z fondu poplatku za rozvoj použitých 80-tisíc eur na financovanie výdavkov na výstavbu polopodzemných kontajnerov.

Mesto Trnava na základe prognózy Ministerstva financií SR z októbra očakáva v roku 2021 príjem z podielu na dani z príjmov fyzických osôb vo výške 25 miliónov eur, v roku 2020 majú podielové dane pre mesto dosiahnuť úroveň 23,1 milióna.

Na konci roka 2020 bude predpokladaná výška dlhu mesta Trnava 18,34 percenta bežných príjmov, v budúcom roku sa očakáva pokles na 14,17 percenta.

Príjmy do rozpočtu mesta budú plynúť z miestnych daní a poplatkov 17 mil. eur, z výnosov z majetku mesta (4,6 mil.), z podielových daní (25 mil.), vlastných príjmov rozpočtových organizácií (2,9 mil.), transferov, grantov a príspevkov (6,1 mil.), zo štátneho rozpočtu za prenesený výkon štátnej správy (11,3 mil.) a cudzích zdrojov (17,4 mil. eur).

Vo výdavkovej časti trnavská radnica plánuje vynaložiť na dopravu 6,7 milióna eur, na program životné prostredie 3,2 mil., na odpadové hospodárstvo 6 miliónov eur, verejné osvetlenie 0,95 mil., uličný mobiliár 0,2 mil., na program služby 1,6 mil., na sociálnu starostlivosť 6,2 mil., na školstvo a vzdelávací systém 30,3 milióna eur, na program mládež a šport 3,5 mil., na kultúru 1,1 mil,, vzťahy s verejnosťou sú rozpočtované na 0,2 mil., bezpečnostný servis na 0,17 mil., informačný a komunikačný systém na 0,9 mil., správa majetku a servis majú stáť 2,7 mil. eur, program ľudské zdroje takmer 5,4 milióna eur, mestský grantový systém počíta s výdavkami 0,5 milióna, mestská polícia má pracovať s rozpočtom vo výške 2 milióny eur a výdavky na program administratíva sú navrhnuté na 0,6 milióna eur.

Kapitola príjmové finančné operácie počíta s 8,2 miliónmi eur, z toho je najväčšou položkou prevod z rezervného fondu vo výške 6,2 milióna, ďalej 1,3 milióna úver na fiancovanie výstavby kuchyne s jedálňou na ZŠ Bottova a 570-tisíc z účelovej finančnej rezervy na rekultiváciu skládky.

Výdavkové finančné operácie sú navrhnuté v celkovej výške 2,6 mi. eur, najväčšou položkou sú splátky istín úverov mesta za 2,4 milióna eur.

Rekapitulácia návrhu rozpočtu mesta Trnava na rok 2021:

Ulož ako PDF
Napísal 3. novembra 2020 14:33. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

20 komentárov pre “Trnavskí poslanci jednohlasne schválili návrh rozpočtu na rok 2021”

 1. 1
  ergosum says:

  Rezervný fond sa použije na opravy ciest??? výstavbu tréningového ihriska??? aj tie ostatné položky majú ísť z kapitoly investície a nie z rezervného fondu!!!
  Halóóóó – používať rezervný fond v súčasnosti je čistý hazard. Kam sa podelo navýšenie daní?

  • 1.1
   Skajka says:

   ergosum šak aj Ty ideš s výplatu najprv do šenku a až potom domó

  • 1.2
   béé béé says:

   Kam zmizli navýšené dane nevie nikto.
   Treba zablahoželať všetkým občanom Trnavy, podnikateľom aj živnostníkom že ako ovce budú platiť aj na budúci rok dane zvýšené o 200%.
   Spolu za rok 2020 a 2021 to bude 7,6 milióna €, ktoré rozdelí junta svojim ľuďom.
   Tak vám treba ovce netreba vás ľutovať.

   • 1.2.1
    TT says:

    Presne tak,kde sú tie zvýšené dane Trnavčanov?

    • 1.2.1.1
     Rendy says:

     Predpokladám, že tento rok išli najviac do rekonštrukcie ciest – Kukučínova, Okružná, Saleziánska, Mýtna, Slovenská, Západná, Poľná atď. Tento rok sa opravilo celkovo miestnych komunikácií za cca 2 milióny. Taktiež rekonštrukcia chodníkov na Veternej, Saleziánskej. Dofinancovanie eurofondových projektov na vnútrobloky Zatvor 1, Vodaren 2, Hospodarska A, cyklotras a chodnikov na Spacinskej, Salezianskej a Spartakovskej. Taktiež na školske zariadenia – rekonstrukcia striech a nove športovisko na Gorkeho. Takze dane idu presne tam kam maju – do dopravy, škôl a kvality života a životného prostredia v meste ;) a este by som zabudol na parkovsika na Podjavorinskej/Sladovnickej a Spartakovskej pri zimaku alebo na GPS kulturny projekt Mocny opasok

     • 1.2.1.1.1
      seno says:

      To čo tu popisuješ je čistý fejk. Manipuluješ zavádzaš.
      Z ročného rozpočtu mesta cca 70.000.000 € strašná bieda.
      Podielové dane narástli o 20.000.000 €
      To akože máme tlieskať bežnej údržbe – to je vaša psia povinnosť za tie obrovské peniaze.
      Pri plate 6.000 € veľmi slabý výkon.
      Akože nič ste nemali robiť a keď opravíte kúsok asfaltu tak tlieskať ?
      To je iba seno pre ovce na fejkbúku.

      • 1.2.1.1.1.1
       Investície says:

       Jaky fejk prosim ta? :-D chces mi tvrdit ze tie nove cyklace, po ktorych bajkujem, opravene cesty, po ktorych jazdim, a opravene chodniky, po otory h chodim, su fejk a neexistuju? :-D preboha to co je za diskusiu a za argumenty :-D
       Netlieskaj udrzbe, tlieskaj investiciam. Nove cyklace su investicie, pretoze vznika nova infraštruktura, ktora na niektorych uliciach neexistovala. Ja tiez netlieskam opravenym cestam, ale ocenujem ich komplexnu obnovu. Ine mesta zaplataju diery a hotovo. Tu sa opravuju cesty tak, ze dalsie desatrocia budu sluzit a budu kvalitne. Obyvatelia inyvh miest zavidia Trnave vnutrobloky – take ihriska ako su na Zatvore, Vodarni nemaju hadam nikde na SR. Bratislavčania nam zavidia cyklotrasy a chodniky a bezpecny pristup k nemotoristom. Polopodzemne kontajnery, tento rok ich pribudlo vyse 20 za pol miliona, nam ostatne mesta zavidia a Trnava sa stala jednoznacnym lidrom v tomto smere. Cela Druzba ma polopodzemne, polovica Prednadrazia, zopar aj na Zatvore a na Lincianskej a aj v centre a uz aj na Hospodarskej su. Buduci rok sa bude pokracovat a spravi sa cele Prengo a aj na Hospodarskej pribudne. To su investicie a nie udrzba, vznika nieco nove a ma to vela plusov vo verejnom priestore a vo financiach s nakladanim odpadu.
       Pri takom plate je to presne robota aku ocakavam. Trnava sa stala slovenskym lidrom a prikladom pre ine mesta, lebo mesto len neudrziava ale aj rozvija

 2. 2
  lolo says:

  ty urcite nie si ovca a nejak si to ofajal a neplatis :D

 3. 3
  bus says:

  A tá Arrywa smrdí fuj to je smrad
  V priamom prenose sa priznali že manipulujú s cenami pred stovkami svedkov
  A fúj tá súťaž – čachle machle, špinavosti, podvody
  Práva tvár LT

 4. 4
  burina says:

  Chcem upozorniť že aj my na Linčianskej platíme dane a momentálne je tu všade burina a tráva po kolená. Spolu s listami vzniká hniloba a zápach po celom sídlisku. To tu bude akože do jari takto ? Ostatné sídliska sú pokosené a na nás sa ako vždy kašle.

  • 4.1
   DPH says:

   Burina buď rád že si len po kolená na začiatku pontifikátu Nera si bola vysoká 1m. Takže pokrok. Aby sa Nero vryl do pamäti poddaných musí robiť veci ktoré sú viditeľné viac ako pol roka. Takže architektonická súťaž je prvý krok a až dožiješ tak za 5 rokov sa začne konať, až tam Partia hic zostane pri kormidle. Pokiaľ príde nový nájomca Hlavnej 1, tak začne kosiť , vysádzať stromy aj ich polievať, hrabať lístie a špinu z trávnatých plôch, aby hnila na smetisku a nie na sídlisku. Takže môžeš si vybrať, je to v tvojich rukách.

  • 4.2
   Štúdia. says:

   Na linčianskej musíte na kosenie ešte počkať. Ešte nie je na to spracovaná štúdia.

 5. 5
  Jozef says:

  Udrzba zelene je dlhy cas jeden otras

  • 5.1
   DPH says:

   Áno máš pravdu je to už dlhý čas, čo je údržba zelene jedna obrovská katastrofa. A všetko to začalo v roku 2015, keď nájomca z Hlavnej 1 vyhlásil, že údržba zelene tak ako bola za starého vedenia mesta je pre neho nevýhodná, lebo bola L A C N Á !!!!! .

  • 5.2
   All in onô . says:

   Akože to je jeden otras. Ako sa takto neprimerane môžete vyjadrovať!!!
   Veď návrh tejto aktivity musel robiť najlepší arborista, cyklošpecialista a dopravný analytik, kultúrno-športový estét, ekonomicko-daňový znalec, odborník na všekomunálnu problematiku, realitný fiškus,… Čím viac profesijných kompetencií, tým je v tom kosení svetlejšie.
   Už ste konečne pochopili, že kosenie buriny nie je prasprostá jednoduchá robota, ale súhrn všemožných znalostí???!!! Už to nie je tak ako kedysi, keď partia dôchodcov vzala do rúk kosu a brúsik a za pol dňa pokosila sídlisko. Doba sa mení, láskavo to pochopte!
   Kapišto???

 6. 6
  počítač says:

  Podľa záverečného účtu mesta z roku 2019, kapitálové výdavky (rozpočtové výdavky na obstaranie a zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku, výdavky na tvorbu hmotných rezerv a mobilizačných rezerv) reálne boli 9 029 812,50 €.

  V roku 2019 ohlásil primátor zvýšenie dane z nehnuteľnosti s účinnosťou od 2020 a tvrdil, že “Na rozdiel od iných miest však Trnava garantuje, že všetky zdroje, ktoré zvýšenie daní prinesie, budú investované späť do mesta, čiže do škôl, vnútroblokov, mobility a cestnej infraštruktúry, dostupných športovísk a rekonštrukcií verejných priestorov.” (https://www.trnava-live.sk/2019/11/12/mesto-navrhuje-vyrazne-zvysenie-dani-z-nehnutelnosti-priplatia-si-majitelia-bytov-pozemkov-aj-firmy/).

  Zvýšenie dane malo priniesť do pokladnice mesta 3,7 milióna eur.

  Podľa rozpočtu mesta na rok 2021 sú kapitálové výdavky plánované na sumu 11 867 250 €.

  Rozdiel v kapitálových výdavkoch medzi rokmi 2019 (reálne) a 2021 (plánované) je 2,8 milióna €.

  Kde je tých zvyšných 0,9 milióna eur zo zvýšenia dane z nehnuteľnosti, ktoré primátor garantoval investovať späť do mesta?

  V roku 2019 príjem mesta z podielových daní predstavoval 26,5 milióna €, v roku 2020 majú podielové dane pre mesto dosiahnuť úroveň 23,1 milióna. Niekto by mohol povedať, že oproti času keď deklaroval všetky peniaze zo zvýšenia dane z nehnuteľnosti sa budú investovať späť do mesta sa situácia zmenila a daňou z nehnuteľnosti sa vykrýva výpadok podielových daní.
  Ja si to však nemyslím. V roku 2017 príjem z podielových daní predstavoval 21,49 milióna €. Napriek tomu v tom roku kapitálové výdavky rozpočtovali vo výške 19,33 milióna eur. Reálne tak kapitálové výdavky boli 9,06 milióna a v skutočnosti tak boli nižšie o 10, 27 milióna eur (údajne z dôvodu nevhodných klimatických podmienok, procesu verejného obstarávania a i ných objektívnych dôvodov).
  Ak teda v roku 2017 pri rovnakých príjmoch mesta z podielových daní dokázali rozpočtovať 19 miliónov na kapitálové výdavky (i keď reálne sa minulo 9 miliónov, zvyšok sa predsa mal presunúť do rezervného fondu a mali byť preinvestované v ďalších rokoch), ako to, že v roku 2021 dokážu rozpočtovať len 11 miliónov (z ktorých ktovie koľko nakoniec dokážu zrealizovať).
  Reálne tak na kapitálové výdavky možno minú rovnakú sumu ako v 2017, keď mali rovnaký príjem z podielových daní ako rozpočtujú v roku 2021. Kde sa však v takom prípade stratilo zvýšenie dane z nehnuteľnosti vo výške 3,7 milióna?

  Ak robím niekde pri prepočtoch chybu, tak ma prosím opravte.

  • 6.1
   financ says:

   Chybu nerobíš nikde. Tvoja analýza je presná.
   Peniaze sa jednoducho prežrali zmizli. Nikto nevie kam.
   My to vieme. Sleduj toky mestských – tvojích, mojích daní, peňazí.
   Nesleduj drísty, klamstvá, falošné sľuby na FB ani propagandu zúfalca.
   Sleduj komu a na aké účty idú peniaze z mesta von.
   Otvor oči a všetko pochopíš.
   Pravda pomaly ale isto prichádza a príde včas.
   Ľud bude v úžase.

  • 6.2
   Skrytý fond says:

   Kamoš, zabudol si na štúdie. Veď bez poriadne vymaľovanej štúdie si tu už ani o strom opretý hrabač lístia neprdne.
   Na ťažké umenie ukryté v hashtagoch tiež nezabúdaj.
   Možno aj nové kastróle a varešky bude treba, staré už sú olomozené a vydávajú neladné zvuky.
   Vyslaní cyklopozorovatelia, ktorí by mohli sledovať či v NR a BA intenzívne híkajú, sa tiež môžu zísť.
   A ďalej si už len domýšľaj, chrobáčik, čo všetko dôležité je ešte treba riešiť.

 7. 7
  sexta says:

  ad 4 burina
  smelo sa obráť na skvelých poslancov za VMČ č. 5: Trnava – juh
  1. Mgr. Magdaléna Eliášová, Roľnícka 11
  2. Mgr. Stanislav Hric, Markovičova 40
  3. Mgr. Rastislav Mráz, Šípová 7
  4. Adam Peciar, G. Steinera 1
  5. Mgr. Tatiana Vavrová, Gen. Goliána 29

  Neposlanci
  1. Richard Brix
  2. Ing. Matúš Gallia
  3. Bc. Vojtech Hlavna
  4. Martin Kováč
  5. Miroslav Pavlík

  Okrem p. Mráza ktorý vždy bojuje, sme o nich nikdy nič nepočuli lebo oni nevedia, nevidia, nerozumejú, nemajú čas. Preto sú poslanci.
  Treba ich voliť aj nabudúce.
  Určite ich nájdeš niekde v útrobách – análoch fejsbúku hlavne lajkujú vodcovi.
  To jediné vedia. A ešte hlasovať za hocičo bez rozmyslu. To vieš sekta.
  Jediný z nich sa zviditeľnil Hric lebo neplatí dane a Peciar lebo môže bývať roky načierno ako Matelko. Sú to hrdinovia FB. Oni môžu. Burina ich netrápi.

 8. 8
  kompost says:

  Už začína primŕzať a zmes hnilých listov, buriny, blata a špiny vytvorí základ pre šírenie baktérii, vírov, bacilov. Túto hnusobu asi plánujú skladovať na mestských plochách dlhodobo. Je to taká Nerova cyklo-bio kompostáreň. Nemusí ju budovať ale ON geniálne kompostuje priamo na sídliskách. Na jar to budú brigádnici zbierať do saklov a robiť si selfie.

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.