reklama

Na budove divadla odhalia novú pamätnú tabuľu Novembru ’89. Na Trojičnom námestí vystúpia hudobné legendy

„Sloboda!“ Aj to bolo jedno z hesiel, ktoré zaznievalo na námestiach, kde občania slovenských miest v novembri 1989 zdvihli svoj hlas proti totalitnému režimu. Divadlo Jána Palárika v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom sa pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie rozhodli osadiť na fasáde divadla, ktorého balkón bol dejiskom revolučných dní, po desiatich rokoch novú pamätnú tabuľu, ktorej text nesie jedno jediné slovo: SLOBODA.

Odhalenie tabule sa uskutoční 17.novembra o 17. hodine za prítomnosti župana Jozefa Viskupiča, zástupcov mesta Trnava a trnavského divadla a ďalších pozvaných osobností.

Autorkami návrhu pamätnej tabule sú sochárky Anna Mihoková a Mira Podmanická (Anna Mihoková je pracovníčka výrobných dielní DJP, obe sú akademické sochárky).


Pamätnú tabuľu udalostiam Novembra ’89 na budove divadla odhalili pred 10 rokmi

„Tabuľa je vyjadrením pravej a nefalšovanej slobody, v ktorej vyrástla dnešná mladá generácia práve vďaka úspešnému spoločenskému prevratu v Novembri 89. Sloboda s výkričníkom je volaním po nej a zároveň oslavou jej príchodu, čím dokonale vyjadruje genius loci miesta, na ktorom ju trnavskí občania pre nás pred tridsiatimi rokmi vybojovali,“ priblížila marketingová riaditeľka DJP Lucia Turňová.

Novú pamätnú tabuľu tvoria štyri na seba navrstvené kovové platne.

„Čo pre nás znamená rok 1989? Čo znamená pre ďalšie generácie? Asi najjednoduchšie vyslovené je to v slove Sloboda. A pridávame výkričník, nech je to jasné! Slovo ‚SLOBODA!‘ je vo vrchnej vrstve tabule vyrezané do nerezovej platne. Pod ňou na druhej platni, sa otvárajú informácie, dátumy, aby bolo jasné, k akému dátumu, k akému sviatku sa viaže pamätná tabuľa. Oslavujeme 17. november 1989 a oslavujeme ho v ten deň, len o tridsať rokov neskôr. Spomíname. Nezabudli sme. Oba dátumy sú vyrezané do oceľovej tabule, ktorá časom zhrdzavie, ako pamäť. Ale na druhej strane bude dokladom procesu, zafarbí a zvýrazní slovo SLOBODA. Zviditeľní ho,“ povedali o svojom návrhu autorky.

Trnavský samosprávny kraj, v rámci programu pripomínania si 30. výročia udalostí Novembra ´89, pripravil koncert legendárnych českých hudobných skupín Pražský výběr a The Plastic People of the Universe, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou revolučného diania v roku 1989.

V sobotu od 14.00 hod. bude na Trojičnom námestí prebiehať koncert hudobných skupín Pražský Výběr, The Plastic People of the Universe a Longital. Michael Kocáb, frontman Pražského výběru bol len nedávno ocenený Cenou slobody Antona Srholca, ktorú udeľuje predseda Trnavského samosprávneho kraja za prínos k rozvoju slobody a demokracie.

Divadlo Jána Palárika v Trnave, v rámci Noci divadiel 2019, pripravilo „Revolučný“ guláš, Revolučnú escape room, divadelné predstavenie Nemá trieda exkluzív či výstavu Nežná ’89 – Revolúcia, ktorá sa začala v divadle.

Program bude pokračovať v nedeľu, 17. novembra a na Trojičnom námestí, od 17.00 hod., bude koncert Pocta slobode, na ktorom vystúpia Ľudové mladistvá a Spectrum Quartett (hostia Peter Lipa, Strapo, Zuzana Mikulcová a pamätníci Novembra´89).

Všetky podujatia, ktoré pripravili inštitúcie v pôsobnosti trnavskej župy nájdete na webovej stránke www.nezabudamett.sk.

Ulož ako PDF
Napísal 15. novembra 2019 0:02. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.