reklama

Na budove divadla odhalili pamätnú tabuľu Jánovi Palárikovi

Ján Palárik, kňaz a dramatik, ktorého meno už desať rokov nesie trnavské divadlo. Pri príležitosti 190. výročia narodenia osobnosti našich dejín odhalili v piatok 27. apríla na budove divadla pamätnú tabuľu, ktorá má nám aj budúcim generáciam pripomínať odkaz Jána Palárika.

Na slávnostnom akte sa zúčastnil predseda TTSK Tibor Mikuš, poslanec NR SR a podredseda TTSK Augustín Hambálek, poslanec NR SR Július Brocka, rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid, biskupský vikár Trnavskej arcidiecézy Pavol Zemko, akademický sochár Ladislav Sabo, ktorý navrhol a zrealizoval túto pamätnú tabuľu a ďalšie osobnosti kultúrneho a spoločenského života.

Myslím si, že v dnešnej dobe, ktorá je dobou globalizujúcou sa a dobou, keď sú predkladané pseudovzory a pseudohodnoty, je oveľa dôležitejšie vracať sa k národným koreňom, vracať sa k autoritám, ktoré obohatili naše dejiny a ktoré obohacujú nás, našu súčasnoť a budú obohacovať aj budúce generácie. Kňaz Ján Palárik nebol iba duchovným otcom, nebol iba dramatikom. Bol národným buditeľom, bol možno aj sociálnym pracovníkom, ale v každom prípade človekom, ktorý mal úžasný zmysel pre humor a vedel vystihnúť možno viac než psychológ. Je to človek, ktorého dieľa zaujmú aj dnes, nás ľudí modernej doby. A majú nám čo povedať. Je to teda určite autor s nadčasovým nadhľadom a nadčasovým dopadom jeho tvorby,“ uctil si celoživotné dielo známeho kňaza a dramatika predseda TTSK Tibor Mikuš.

Odznelo aj poďakovanie všetkým tým, ktorý sa rôznym spôsobom starajú o šírenie kultúrneho posolstva, ktoré tu Ján Palárik zanechal.

Chcem ďakovať vedeniu divadla, všetkým zamestnancom, no špeciálne všetkým hercom, dramaturgom, rešisérom, ale i divadelným kritikom, že napĺňajú stodolu našej národnej slovesnosti. Im i všetkým nám, ktorí sme sa akýmkoľvek spôsobom pričinili na tejto slávnosti, či už len svojou účasťou, patrí všetka česť a sláva,“ poďakoval biskupský vikár Trnavskej arcidiecézy Pavol Zemko.

Ivan Šturdík
Referát komunikácie s verejnosťou TTSK

Ulož ako PDF
Napísal 29. apríla 2012 10:43. Článok je zaradený do rubriky: Spoločnosť, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama reklama

NAJNOVŠIE ČLÁNKY

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.