reklama

V Západoslovenskom múzeu pripomenú atmosféru udalostí Novembra ’89 na Trojičnom námestí

V piatok 15. novembra 2019 si v Západoslovenskom múzeu v Trnave pripomenieme vernisážou výstavy NOVEMBER 1989 tridsiate výročie novembrových udalostí, keď si ľudia na námestiach s kľúčmi v rukách „vyštrngali“ demokratickú budúcnosť.

Dokumentárna výstava November 1989 predstavuje divákovi významné udalosti od 16. novembra 1989 až po prvé slobodné demokratické voľby v júni 1990.

Výstava popri dokumentovaní vzniku dvoch občianskych iniciatív – Občianskeho fóra v Česku (OF) a Verejnosti proti násiliu na Slovensku (VPN) pripomína fotografiami atmosféru novembrových udalostí z námestia v Trnave.

Autormi fotografií sú Peter Babka a Fridrich Neitz, vtedajší fotograf múzea.

V druhej časti výstavy je zdokumentovaná volebná kampaň prvých slobodných demokratických volieb (ktorým predchádzal vznik nových politických strán), výsledky volieb a zostavenie novej vlády ČSFR.

Vystavené sú dobové volebné plagáty, volebné lístky s kandidátmi do Federálneho zhromaždenia a Slovenskej národnej rady aj autentická tlač.

Samostatné miesto je venované boju za slobodu tlače v Trnave, vznik novín Trnavská verejnosť a potom nezávislých novín Trnavské listy. Redaktori tohto periodika si prevzali od župana TTSK Jozefa Viskupiča v septembri tohto roku Cenu TTSK.

Vernisáž výstavy November 1989, ktorá potrvá do 15. marca 2020 bude v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave v piatok 15. novembra 2019 o 15.00 hodine.

Simona Jurčová
Lucia Duchoňová

Ulož ako PDF
Napísal 2. novembra 2019 16:55. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0.


INZERCIA

5 komentárov pre “V Západoslovenskom múzeu pripomenú atmosféru udalostí Novembra ’89 na Trojičnom námestí”

 1. 1
  Ďakujeme, že môžeme says:

  Ivan Chrenko, Jaroslav Haščák, Tomáš Chrenek, Milan Fiľo, Miroslav Trnka, Peter Paško, Rudolf Hrubý, Jozef a Patrik Tkáčovci, Evžen Balko a rodina, Mária Blašková a rodina, Ivan Jakabovič, Ján Moder a rodina, Martin Kúšik, Richard Marko, Maroš Grund, Anton Zajac, Jozef Oravkin, Jozef Brhel a rodina, Dediči Viliama Pančíka, Ivan Kmotrík, Michal Lazar, Pavol Jakubec, Otto Berger a rodina, Alexej Beljajev, Slavomír Hatina a rodina, Štefan Kassay, Peter Lukeš, Ján Sabol, Juraj Široký,Jozef Antošík a rodina.

 2. 2
  Aurora says:

  Nezabudnite že pred tým 7.11. je 102. výročie keď vystrelila Aurora.
  VOSR organizoval nejaký Uljanov platený západom.
  Odvtedy to ide z kopca až doteraz.
  Debilizácia spoločnosti v plnom prúde.
  Chýba tu informácia kedy bude lampiónový sprievod a samozrejme workshopy a teambuilding.
  Dúfam že budú aj raw koláčiky a biolimonády.
  Všetko bude na počesť 400.000 slovenských ekonomickým emigrantov a gastarbeiterov ktorí si môžu spievať a štrngať “Kde domov múj”

 3. 3
  cenzúra says:

  Po 30 rokoch cenzúra
  Súdruhovia odhlasovali
  “A tak sme sa opäť ocitli v časoch, kde si človek musí dať veľký pozor na to, čo si smie myslieť a povedať … ”

  https://www.hlavnespravy.sk/pozrimeze-co-za-betarsku-bruselovinu-nam-nasi-poslanci-nenapadne-schvalili-masmedia-su-tichucko-mysky/1941714

  https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=472351

  ale ináč kľudne štrngajte, akože ništ

  • 3.1
   Ohrozenie says:

   Takze vlastne schvalujes rasistov a xenofobov? Hlavne Spravy by sa uz nemali vyjadrovat k nicomu podla toho kdo vsetko ich vyuziva na svoju propagandu… Hlavne cez Kocnera toho vide este vela napovrch.

 4. 4
  cenzúra says:

  Mne sú HS ukradnuté aj ostatní presstitúti. Odtiaĺ je iba link.
  Ale tuším aj ty máš v tom jasno kto by sa mal vyjadrovať a kto nie.
  Na základe akých kritérii a ktorá inkvizícia bude rozhodovať si nám nepovedal.
  A to je ten problém.

  Voltaire :
  “Nesúhlasím s tým čo hovoríš, ale budem bojovať za to, aby si to mohol povedať”

Napíš komentár

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.