reklama

Nová výstava v Západoslovenskom múzeu priblíži tajomný svet ľudí v Trnave a okolí z doby medenej

Trnavský samosprávny kraj, Západoslovenské múzeum v Trnave, SNM – Archeologické múzeum, Múzeum mesta Bratislavy a Inštitút na výskum kultúrnej krajiny pozývajú na výstavu Ako sa žilo v 4. tisícročí pred Kristom v Trnave a okolí? v Západoslovenskom múzeu.

Vernisáž výstavy sa uskutoční vo štvrtok 3. augusta 2023 o 16. hodine, výstava bude sprístupnená od 4. augusta 2023 do 3. novembra 2024.

Autorkami sú Anna Bajanová (SNM – Archeologické múzeum) a Mgr. Jana Mellnerová (MMB, Inštitút na výskum kultúrnej krajiny), spoluatorom je archeológ Andrej Sabov.

Ilustračné foto: trnava-live.sk

Obdobie 4. tisícročia pred Kristom na Slovensku je archeológmi označované výrazom neskorá doba kamenná (eneolit, doba medená). Je to epocha viacerých objavov a inovácií v spôsobe života pravekých obyvateľov. Veľké zmeny priniesol objav kolesa, voza či orby.

Žiadaným materiálom na výrobu šperkov a pracovných nástrojov sa na začiatku eneolitu stala meď. Jej zdroje našli pravekí ľudia i v Malých Karpatoch. Pod ich svahmi, ale aj na strategických vyvýšených miestach, si stavali domy a budovali osady.

Výstava „Ako sa žilo v 4. tisícročí pred Kristom v Trnave a okolí ?“ približuje malým i veľkým návštevníkom tajomný svet ľudí z doby medenej. Má niekoľko interaktívnych súčastí zameraných na detského diváka.

Návštevníci sa dozvedia napríklad, akým spôsobom sa pred tisícročiami vyrábali nástroje, ako sa ľudia obliekali ale aj z čoho pozostávala ich strava. Spoznajú tajomstvo spracovania prvých kovov – zlata a medi. Výstava predstaví nielen život eneolitických ľudí, ale aj ako zomierali či ako vyzerali vtedajšie predstavy o posmrtnom živote.

Autorkami konceptu výstavy sú archeologičky Anna Bajanová a Jana Mellnerová. Premiéra výstavy bola v roku 2020 s názvom Ako sa žilo v Bratislave v 4. tisícročí pred Kristom v SNM – Archeologickom múzeu v Bratislave. Od apríla 2022 do februára 2023 bola výstava prezentovaná v Malokarpatskom múzeu v Pezinku už pozmenená – s názvom Ako sa žilo pod Malými Karpatmi v 4. tisícročí pred Kristom.

Teraz výstava prichádza do Západoslovenského múzea v Trnave, ktoré jej hlavný koncept obohatí o predmety a nálezy z danej doby v lokalite Trnava a okolie, podľa čoho je upravený aj názov.

Súčasťou výstavy v Trnave je prezentácia originálnych archeologických nálezov zo zbierkového fondu Západoslovenského múzea v Trnave, ktoré pripravil archeológ Andrej Sabov. Ide najmä o predmety z viacerých lokalít z okolia Trnavy, najmä keramika, kamenné nástroje a najstaršie kovové predmety z tohto územia (medený sekeromlat a sekerka).

Zaujímavým obohatením výstavy v Trnave je prezentácia lokálneho nálezu eneolitického hrobu.

Andrej Sabov

Ulož ako PDF
Napísal 28. júla 2023 8:21. Článok je zaradený do rubriky: Aktuálne, Ďalšie správy, Pozvánky, Trnava. RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.


INZERCIA

reklama

reklama

Prihlásiť sa | © Všetky práva vyhradené. trnava-live.sk I Názory vyslovené v diskusiách čitateľov nie sú názormi prevádzkovateľa webu, a ten za obsah týchto názorov nezodpovedá. Rasistické, vulgárne, urážlivé a príspevky mimo témy článku budú vymazané. Redakcia si vyhradzuje právo na zastavenie diskusie v prípade, že komentáre smerujú k vzájomnému napádaniu sa a osočovaniu účastníkov diskusie alebo iných osôb.